Data modyfikacji:

Przygotowania do ojcostwa

Autor: Magdalena Szewczyk

Przygotowanie do zajścia w ciążę nie powinny dotyczyć wyłącznie kobiet. Również mężczyzna powinien odpowiednio zadbać o siebie, bo nie wystarczy dziecka tylko spłodzić. Rola ojca jest bardzo ważna w życiu mężczyzny, dlatego to jak się do niej przygotuje będzie miało znaczenie w przyszłości nie tylko dla niego, ale także dla potomka. Od czego zacząć? Najważniejsze jest zdrowie. Bo to, że para ma problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem nie leży tylko i wyłącznie po stronie partnerki. Im zdrowszy mężczyzna, tym lepsze jego nasienie, sprawniejsze plemniki i silniejsze geny.

 

przygotowanie-do-ojcostwa-550x350

Wizyta u lekarza

Kiedy podjęliście decyzję z partnerką, że chcecie mieć dziecko, przyszły tata powinien zrobić sobie badania wraz z nią. Najlepiej jest wykluczyć szereg chorób, które mogą wpłynąć negatywnie na poczęcie lub rozwój ciąży. Może być to m.in.: badanie na chorobę jąder niezstąpionych, torbieli jąder, guza jądra, występowanie chorób genetycznych lub chorób psychicznych (depresja, nerwica, schizofrenia). Warto też omówić z lekarzem bezpieczeństwo przyjmowania leków (także tych wydawanych bez recepty). Bowiem niektóre z nich mogą upośledzić jakość nasienia. 

 

 

Zmiana trybu życia

Nie zmieniaj swojego życia z dnia na dzień. Wówczas możesz być pewny, że po pierwsze, nie uda ci się wytrwać w nowej, lepszej zmianie zbyt długo, a po drugie może to doprowadzić do zwiększenia stresu, który jest bardzo szkodliwy przede wszystkim dla ciebie. Jeśli zdecydowałeś się na dziecko, spróbuj stopniowo wprowadzić zmiany w trybie życia. Postaraj się zadbać o zdrowie, zmieniając dietęZacznij przyjmować witaminy i kwas foliowy, które wzmocnią twój organizm. Zdecydowanie ogranicz ilość używek takich jak: papierosy, alkohol czy narkotyki. Nie dość, że są niezdrowe to w dodatku zaburzają płodność, zakłócają działanie narządów rozrodczych oraz mogą być przyczyną chorób u dziecka lub problemów z utrzymaniem ciąży przez partnerkę. Jeśli naprawdę chcesz mieć dziecko nie pozwól by nałogi pozbawiły się potomstwa. Również to w jakich miejscach przebywasz i pracujesz może wpłynąć na twoją płodność. Unikaj kontaktu ze szkodliwymi substancjami takimi jak: klej, farby, rozpuszczalnik czy lakiery, które w swoim składzie mają ołów. Planując dziecko ważny jest też ubiór na co dzień oraz gorące kąpiele... Czy wiesz, że przegrzewanie jąder powoduje wstrzymanie produkcji nasienia? Dlatego na okres starania się o maleństwo zrezygnuj z gorących kąpieli czy korzystania z sauny. Nie noś też zbyt obcisłej bielizny oraz ubrań, które mogą podwyższać temperaturę jąder. 

 

Sport to zdrowie?

Sport to zdrowie! Nie rezygnuj z niego, kiedy starasz się o potomka. Jednak jeśli uprawiasz dyscypliny kontaktowe typu: football amerykański, hokej, baseball lub jazda konta to pamiętaj o ochraniaczach na genitalia, które chronią przed urazami. Jeździsz dużo na rowerze? Ogranicz go. Zbyt częsta jazda może wywołać ucisk przez siodełko, a co za tym idzie uszkodzić tętnice i nerwy krocza. 
 

Gdy już zastosujesz się do powyższych zasad postaraj się zrelaksować. Dużo odpoczywaj, unikaj stresu i wysypiaj się. Faktem jest, że Twoja forma psychiczna jest tak samo istotna jak fizyczna. Zdrowy, zrelaksowany i wypoczęty możesz przystąpić do miłej roboty :) Jednak pamiętaj, że decyzja o posiadaniu potomstwa jest na całe życie. Nie śpiesz się, podejdź do tematu spokojnie. Zadbaj o siebie, o partnerkę i waszą wspólną relację. Im będziecie zdrowsi, silniejsi, spokojniejsi, wypoczęci tym szybciej zobaczycie na teście dwie kreseczki.
Powodzenia! Zdjęcie: Fotolia by © Gunter Mentzl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
Zdecydowanie ogranicz ilość używek takich jak: papierosy, alkohol czy narkotyki". Ja bym raczej napisała, że "całkowicie wyeliminować". Pozdrawiam :)
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.