Data modyfikacji:

Przygotowania do ojcostwa

Autor: Magdalena Szewczyk

Przygotowanie do zajścia w ciążę nie powinny dotyczyć wyłącznie kobiet. Również mężczyzna powinien odpowiednio zadbać o siebie, bo nie wystarczy dziecka tylko spłodzić. Rola ojca jest bardzo ważna w życiu mężczyzny, dlatego to jak się do niej przygotuje będzie miało znaczenie w przyszłości nie tylko dla niego, ale także dla potomka. Od czego zacząć? Najważniejsze jest zdrowie. Bo to, że para ma problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem nie leży tylko i wyłącznie po stronie partnerki. Im zdrowszy mężczyzna, tym lepsze jego nasienie, sprawniejsze plemniki i silniejsze geny.

 

przygotowanie-do-ojcostwa-550x350

Wizyta u lekarza

Kiedy podjęliście decyzję z partnerką, że chcecie mieć dziecko, przyszły tata powinien zrobić sobie badania wraz z nią. Najlepiej jest wykluczyć szereg chorób, które mogą wpłynąć negatywnie na poczęcie lub rozwój ciąży. Może być to m.in.: badanie na chorobę jąder niezstąpionych, torbieli jąder, guza jądra, występowanie chorób genetycznych lub chorób psychicznych (depresja, nerwica, schizofrenia). Warto też omówić z lekarzem bezpieczeństwo przyjmowania leków (także tych wydawanych bez recepty). Bowiem niektóre z nich mogą upośledzić jakość nasienia. 

 

 

Zmiana trybu życia

Nie zmieniaj swojego życia z dnia na dzień. Wówczas możesz być pewny, że po pierwsze, nie uda ci się wytrwać w nowej, lepszej zmianie zbyt długo, a po drugie może to doprowadzić do zwiększenia stresu, który jest bardzo szkodliwy przede wszystkim dla ciebie. Jeśli zdecydowałeś się na dziecko, spróbuj stopniowo wprowadzić zmiany w trybie życia. Postaraj się zadbać o zdrowie, zmieniając dietęZacznij przyjmować witaminy i kwas foliowy, które wzmocnią twój organizm. Zdecydowanie ogranicz ilość używek takich jak: papierosy, alkohol czy narkotyki. Nie dość, że są niezdrowe to w dodatku zaburzają płodność, zakłócają działanie narządów rozrodczych oraz mogą być przyczyną chorób u dziecka lub problemów z utrzymaniem ciąży przez partnerkę. Jeśli naprawdę chcesz mieć dziecko nie pozwól by nałogi pozbawiły się potomstwa. Również to w jakich miejscach przebywasz i pracujesz może wpłynąć na twoją płodność. Unikaj kontaktu ze szkodliwymi substancjami takimi jak: klej, farby, rozpuszczalnik czy lakiery, które w swoim składzie mają ołów. Planując dziecko ważny jest też ubiór na co dzień oraz gorące kąpiele... Czy wiesz, że przegrzewanie jąder powoduje wstrzymanie produkcji nasienia? Dlatego na okres starania się o maleństwo zrezygnuj z gorących kąpieli czy korzystania z sauny. Nie noś też zbyt obcisłej bielizny oraz ubrań, które mogą podwyższać temperaturę jąder. 

 

Sport to zdrowie?

Sport to zdrowie! Nie rezygnuj z niego, kiedy starasz się o potomka. Jednak jeśli uprawiasz dyscypliny kontaktowe typu: football amerykański, hokej, baseball lub jazda konta to pamiętaj o ochraniaczach na genitalia, które chronią przed urazami. Jeździsz dużo na rowerze? Ogranicz go. Zbyt częsta jazda może wywołać ucisk przez siodełko, a co za tym idzie uszkodzić tętnice i nerwy krocza. 
 

Gdy już zastosujesz się do powyższych zasad postaraj się zrelaksować. Dużo odpoczywaj, unikaj stresu i wysypiaj się. Faktem jest, że Twoja forma psychiczna jest tak samo istotna jak fizyczna. Zdrowy, zrelaksowany i wypoczęty możesz przystąpić do miłej roboty :) Jednak pamiętaj, że decyzja o posiadaniu potomstwa jest na całe życie. Nie śpiesz się, podejdź do tematu spokojnie. Zadbaj o siebie, o partnerkę i waszą wspólną relację. Im będziecie zdrowsi, silniejsi, spokojniejsi, wypoczęci tym szybciej zobaczycie na teście dwie kreseczki.
Powodzenia! 



Zdjęcie: Fotolia by © Gunter Mentzl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
Zdecydowanie ogranicz ilość używek takich jak: papierosy, alkohol czy narkotyki". Ja bym raczej napisała, że "całkowicie wyeliminować". Pozdrawiam :)
suplementacja przed ciążą

Suplementacja przed ciążą. Jakie witaminy i suplementy warto przyjmować?

24.01.2025
Planujesz ciążę i zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować swój organizm na ten wyjątkowy czas? Takie przygotowanie to znacznie więcej niż tylko decyzja o powiększeniu rodziny. Właściwa suplementacja przed ciążą może znacząco wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy i rozwój dziecka już od pierwszych dni jego życia. Dowiedz się, jakie suplementy i witaminy przed ciążą warto uwzględnić w swoim codziennym planie, aby odpowiednio przygotować się do macierzyństwa.
plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne. Co to jest i jak wygląda? 

04.09.2024
Plamienie implantacyjne to jedno z pierwszych subtelnych objawów ciąży, które może wzbudzać pytania i niepewność. Jest to niewielkie krwawienie, które często mylone jest z początkiem miesiączki lub problemami zdrowotnymi. Czy to jednak oznaka ciąży? Jak wygląda plamienie implantacyjne i kiedy można się go spodziewać? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśniając wszystkie szczegóły na temat tego zjawiska.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

28.12.2022
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

20.08.2022
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

19.08.2022
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

09.02.2022
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

02.12.2021
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.