Powszechnie podkreśla się duże znaczenie jakie na zdrowie płodu ma tryb życia matki. Rzadko jednak mówi się o wpływie kondycji zdrowotnej mężczyzny na zdrowie poczętego dziecka. Tymczasem nie jest on wcale mniejszy. Zasadnicza różnica polega tylko na tym, że tam gdzie zaczyna się szczególna odpowiedzialność matki (czyli w czasie ciąży) kończy się męski wpływ na zdrowie płodu. Do momentu poczęcia jest on bardzo duży, potem sprowadza się już tylko do troski o matkę.
O zdrowiu płodu w dużej mierze decyduje kondycja plemnika, ta zaś zależy od zdrowia i trybu życia mężczyzny. Okres rozwoju plemnika wynosi około 2,5 miesiąca, dlatego zaleca się, aby mężczyzna decydujący się na potomstwo w tym okresie w sposób szczególny dbał o zdrowie. Wszelkie bowiem choroby ujemnie oddziałują na jakość męskiego nasienia zmniejszając żywotność plemników oraz negatywnie wpływając na ich strukturę genetyczną.
Ponieważ kondycja plemnika jest odzwierciedleniem stanu zdrowia mężczyzny jego zdolność prokreacji wraz z wiekiem maleje a zwiększa się ryzyko zdrowotnych powikłań u dziecka. Według najnowszych statystyk zaawansowany wiek ojca może być źródłem mniejszej inteligencji dziecka, a także pojawienia się u niego w przyszłości zaburzeń psychicznych.
Warto więc zadbać o własne zdrowie:
Będzie to miało z pewnością pozytywne skutki dla zdrowia dziecka a i samemu ojcu przyniesie wiele korzyści. Zdrowie mężczyzny ma tym większą wartość, że przecież na poczęciu jego rola się nie kończy, a tak naprawdę dopiero zaczyna :)
Zdjęcie:Fotolia fot. by © Michail Pavlov
Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.