Data publikacji:

Wiek mężczyzny a rozwój płodu

Autor: Marek Pisarczyk

Powszechnie podkreśla się duże znaczenie jakie na zdrowie płodu ma tryb życia matki. Rzadko jednak mówi się o wpływie kondycji zdrowotnej mężczyzny na zdrowie poczętego dziecka. Tymczasem nie jest on wcale mniejszy. Zasadnicza różnica polega tylko na tym, że tam gdzie zaczyna się szczególna odpowiedzialność matki (czyli w czasie ciąży) kończy się męski wpływ na zdrowie płodu. Do momentu poczęcia jest on bardzo duży, potem sprowadza się już tylko do troski o matkę.

 

wiek-ojca-a-rozwoj-plodu-550x350

 

Tryb życia

O zdrowiu płodu w dużej mierze decyduje kondycja plemnika, ta zaś zależy od zdrowia i trybu życia mężczyzny. Okres rozwoju plemnika wynosi około 2,5 miesiąca, dlatego zaleca się, aby mężczyzna decydujący się na potomstwo w tym okresie w sposób szczególny dbał o zdrowie. Wszelkie bowiem choroby ujemnie oddziałują na jakość męskiego nasienia zmniejszając żywotność plemników oraz negatywnie wpływając na ich strukturę genetyczną.

 

Problemy psychologiczne

Ponieważ kondycja plemnika jest odzwierciedleniem stanu zdrowia mężczyzny jego zdolność prokreacji wraz z wiekiem maleje a zwiększa się ryzyko zdrowotnych powikłań u dziecka. Według najnowszych statystyk zaawansowany wiek ojca może być źródłem mniejszej inteligencji dziecka, a także pojawienia się u niego w przyszłości zaburzeń psychicznych.

 

Zdrowy ojciec - zdrowe dziecko

Warto więc zadbać o własne zdrowie:

  • porzucić wszelki używki,
  • dobrze się odżywiać,
  • nie żałować czasu na ruch oraz
  • zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem.

Będzie to miało z pewnością pozytywne skutki dla zdrowia dziecka a i samemu ojcu przyniesie wiele korzyści. Zdrowie mężczyzny ma tym większą wartość, że przecież na poczęciu jego rola się nie kończy, a tak naprawdę dopiero zaczyna :)

 

Zdjęcie:Fotolia fot. by © Michail Pavlov


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Jaki to jest "zaawansowany wiek ojca"?
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.