Data publikacji:

Wiek mężczyzny a rozwój płodu

Autor: Marek Pisarczyk

Powszechnie podkreśla się duże znaczenie jakie na zdrowie płodu ma tryb życia matki. Rzadko jednak mówi się o wpływie kondycji zdrowotnej mężczyzny na zdrowie poczętego dziecka. Tymczasem nie jest on wcale mniejszy. Zasadnicza różnica polega tylko na tym, że tam gdzie zaczyna się szczególna odpowiedzialność matki (czyli w czasie ciąży) kończy się męski wpływ na zdrowie płodu. Do momentu poczęcia jest on bardzo duży, potem sprowadza się już tylko do troski o matkę.

 

wiek-ojca-a-rozwoj-plodu-550x350

 

Tryb życia

O zdrowiu płodu w dużej mierze decyduje kondycja plemnika, ta zaś zależy od zdrowia i trybu życia mężczyzny. Okres rozwoju plemnika wynosi około 2,5 miesiąca, dlatego zaleca się, aby mężczyzna decydujący się na potomstwo w tym okresie w sposób szczególny dbał o zdrowie. Wszelkie bowiem choroby ujemnie oddziałują na jakość męskiego nasienia zmniejszając żywotność plemników oraz negatywnie wpływając na ich strukturę genetyczną.

 

Problemy psychologiczne

Ponieważ kondycja plemnika jest odzwierciedleniem stanu zdrowia mężczyzny jego zdolność prokreacji wraz z wiekiem maleje a zwiększa się ryzyko zdrowotnych powikłań u dziecka. Według najnowszych statystyk zaawansowany wiek ojca może być źródłem mniejszej inteligencji dziecka, a także pojawienia się u niego w przyszłości zaburzeń psychicznych.

 

Zdrowy ojciec - zdrowe dziecko

Warto więc zadbać o własne zdrowie:

  • porzucić wszelki używki,
  • dobrze się odżywiać,
  • nie żałować czasu na ruch oraz
  • zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem.

Będzie to miało z pewnością pozytywne skutki dla zdrowia dziecka a i samemu ojcu przyniesie wiele korzyści. Zdrowie mężczyzny ma tym większą wartość, że przecież na poczęciu jego rola się nie kończy, a tak naprawdę dopiero zaczyna :)

 

Zdjęcie:Fotolia fot. by © Michail Pavlov


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Jaki to jest "zaawansowany wiek ojca"?
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.
kalendarzyk malzenski

Kalendarzyk Małżeński - naturalna metoda planowania rodziny

2020-03-11
Kalendarz Małżeński nie jest metodą antykoncepcji, a naturalną metodą planowania rodziny. Pobierz wzór w PDF. Dowiedz się, jaka jest jego skuteczność i jak go prowadzić.