Data modyfikacji:

Chcę mieć dziecko - jak przekonać żonę?

Autor: Tata Szymona

Masz już partnerkę lub żonę, pracę, dom i całkiem niezły samochodów w garażu, czyli po prostu – ustabilizowane życie. Brakuje ci tylko jednej rzeczy – małego szkraba biegającego po twoim domu i wołającego za tobą „tato”. W zasadzie Ty jesteś gotowy na zostanie ojcem, ale... No właśnie, „ale”. Twoja partnerka ani myśli o dziecku, skupiając się na pracy i karierze. Czy możesz zrobić coś, by twoje marzenie o tacierzyństwie się spełniło? Oto kilka kroków, które mogą Wam pomóc.

 

Kiedy mężczyzna chce mieć dziecko, a kobieta nie - nie wolno

 

1. Upewnij się, czy sam jesteś gotowy na ciążę i dziecko

Pierwszy krok do bycia ojcem to długi i ciężki okres dla kobiety - ciąża. Przez 9. miesięcy wszystko wywraca się „do góry nogami” i oczywiście chuchamy i dmuchamy by przyszła mama i nasze dziecko byli zdrowi. Kobieta potrzebuje znacznie więcej czasu dla siebie i Waszego nienarodzonego dziecka, chociażby na częstsze i regularne wizyty u lekarza. Przyszły tata powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dla niego posiadanie dziecka nie kończy się na „dwóch kreseczkach” na teście. Na równi ze swoją partnerką uczestniczy przecież w ciąży. Przez cały okres powinien pomagać i wspierać swoją ukochaną. Należy też liczyć się z sytuacją, w której ciąża nie pójdzie zgodnie z oczekiwaniami i przyszła matka będzie musiała na przykład przez cały okres ciąży przebywać w domu, lub nawet leżeć. Wtedy właśnie to na ojca dziecka spadają nie tylko wszystkie domowe obowiązki, ale też opieka nad ukochaną. Trzeba być na to gotowym.

 

2. Szczera rozmowa to podstawa

Szczera rozmowa to podstawa do rozwiązywania wszystkich problemów wynikających z różnicy zdań w związku. A zatem, również – a może szczególnie – jeśli chodzi o temat tak poważny, jak ciąża i dziecko. Warto dowiedzieć się, dlaczego partnerka czy żona nie chce mieć dziecka. Czy jest to kwestia odłożenia decyzji w czasie, bo najpierw „praca i kariera”, czy też partnerka lub żona zdecydowała już, że nie chce dziecka nigdy? Tak naprawdę dla obojga rodziców ciąża i dziecko to bardzo poważna decyzja, na całe życie. Jeżeli nasza partnerka chce poczekać na ciążę, bo nie jest na nią gotowa, najlepszym tak naprawdę wyjściem będzie po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać razem z nią. Warto również pokazać partnerce, że może liczyć na pomoc i wsparcie. Może będzie trzeba na jakiś czas poważnie ograniczyć ilość pracy, czy też na przykład poświęcać więcej uwagi partnerce i domowi.

 


3. Nie decyduj za nią

Być może niektórzy mężczyźni chcą zostać tatusiami tak bardzo, by zdobyć się na pomysł „zaplanowanej wpadki”. Takie rozwiązanie to po prostu pozbawienie naszej partnerki lub żony możliwości decyzji, postawienie jej przed faktem dokonanym. Taka decyzja, wbrew jej woli, może bardzo negatywnie wpłynąć nie tylko na relacje w związku i zaufanie między partnerami, ale również na samą ciążę. Ciąża niechciana może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie kobiety, zwłaszcza, gdy pojawią się jakieś komplikacje zdrowotne – wiadomo powszechnie, że psychika i nastawienie ma bardzo wielkie znaczenie. Przyszły tata powinien być traktowany przez swoją partnerkę jako najlepsze wsparcie, a nie winowajca „złego” stanu.

 

Decyzja o ciąży to bardzo ważny moment w życiu zarówno mężczyzny, jak i kobiety.  Trzeba jednak pamiętać, że jest ona na całe życie i jeżeli którekolwiek z obojga rodziców ma wątpliwości, bądź czuje, że nie jest jeszcze gotowe, warto poczekać.

Zobacz również:

10 rzeczy, które zmieniły się po narodzeniu dziecka >>>

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
02-08-2017
Ocena:
Tymon, ja mam tak jak Ty. Oporny maz prze 4lata decydowal sie na pierwsze. O drugim nie ma mowy choc bardzo bym chciala....
01-04-2017
Ocena:
Ja pragne miec drugie dziecko z zona. Ona niechce. Rozmawialismy o tym wiele razy. Zawsze w trakcie rozmow jest klotnia i tak trwa ponad 2 lata. Przy pierwszym dziecku duzo jej pomagalem,bylem wsparciem w kazdym wzgledzie. Moj instyngn rodzicielski jest duzy. Nie wiem czy dluzej wytrzymam z zona i nie wiem czy nie odejde do inej kobiety. Prosze pomoz cie.
02-08-2016
Ocena:
No rzeczywiście, super poradnik.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.
kalendarzyk malzenski

Kalendarzyk Małżeński - naturalna metoda planowania rodziny

2020-03-11
Kalendarz Małżeński nie jest metodą antykoncepcji, a naturalną metodą planowania rodziny. Pobierz wzór w PDF. Dowiedz się, jaka jest jego skuteczność i jak go prowadzić.