Data modyfikacji:

Metoda Selnas, czyli naturalny wybór płci

Autor: Katarzyna Moryc

„Nie ważne, czy będzie dziewczynka, czy chłopiec. Ważne, żeby dziecko było zdrowe!”. Fakt, wielu przyszłych rodziców wygłasza tą kwestię, ale często, gdzieś w głębi serca, bardzo pragną potomka konkretnej płci. Tylko jak to osiągnąć? Korzystać z zalecanych pozycji seksualnych? Stosując specjalne diety? A może podejść do tego bardziej naukowo? Zobacz czym jest metoda Selnas i czy faktycznie można dzięki niej zaplanować płeć dziecka. To prawdziwie elektryzujący temat.

 

Selnas to metoda planowania płci dziecka

 

Metod planowania płci jest wiele. Ale co z ich skutecznością? Zdania są podzielone. U jednych sprawdza się chiński kalendarz płci, u innych metoda owulacyjna, a jeszcze inni mają swoje własne sposoby.

 

Krótka historia metody

W 1985 roku, biolog komórkowy doktor Patrick Schoun odkrył, że niewielkie zjawisko elektryczności występuje między komórką jajową, a plemnikiem. Gdy dokładnie zbadał temat stwierdził, że plemniki zawierające chromosomy X lub Y, różnią się od siebie ładunkiem elektrycznym. Natomiast komórka jajowa wykazuje się zmiennym ładunkiem elektrycznym. Według dr Shouna, w ciągu roku występują tak zwane cykle polaryzacji plemników, z których każdy trwa około 70 dni. I to właśnie na bazie tych cykli można planować płeć dziecka. Metodę nazwano Selnas, z francuskiego Selection Naturelle du Sexe, czyli po prostu „naturalny wybór płci”.

 

Jajeczko, plemnik i … elektryczność

Jak wiadomo, plemniki zawierają albo chromosom Y i zwane są wówczas męskimi, albo X i nazywa się je żeńskimi. Wyniki badań dr Shouna wykazały, że

  • plemniki męskie mają ładunek elektryczny naładowany dodatnio,
  • plemniki żeńskie mają ładunek elektryczny naładowany ujemnie,
  • komórka jajowa charakteryzuje się zmiennym ładunkiem elektrycznym.

Z tą komórka jajową jest zatem tak, że raz jest ona naładowana ujemnie, a raz dodatnio. Nazywa się to cyklami polaryzacji. Ładunki zmieniają się cyklicznie w ciągu roku. Według badań, co około 70 dni, co oznacza, że przez około 70 dni w roku komórka jajowa ma ładunek ujemny i przyciąga do siebie plemniki męskie, czyli z chromosomem Y (dodatnie), a przez kolejne 70 dni – plemniki żeńskie z chromosomem X (ujemne).

Zwolennicy tej metody twierdzą, że ten cykl ujemny przyciągający plemniki męskie zaowocuje urodzeniem chłopca, a cykl dodatki, poczęciem dziewczynki.

Jeśli liczysz uważnie, zauważysz zapewne, że 70 + 70 = 140. A co z pozostałymi dniami? Twórca metody Selnas uważa, że przez resztę roku komórka jajowa jest neutralna, czyli przyciąga jednocześnie plemniki męskie i żeńskie. Tylko skąd wiedzieć z jakim cyklem mamy akurat do czynienia?

 


Kalendarz cyklów polaryzacji

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z metody Selnas do zaplanowania dziecka konkretnej płci, potrzebujesz tak zwanego kalendarza cyklów polaryzacji. Nie ma jednego szablonu, a każdy taki kalendarz musi być przygotowany indywidualnie, w oparciu o dane przyszłej matki takie jak:

  • data urodzenia,
  • data pierwszej miesiączki,
  • data ostatniej miesiączki,
  • przebieg cyklów miesiączkowych,
  • grupa krwi.

Z pomocą przychodzą niektóre kliniki, choć metoda nie jest szczególnie popularna w naszym kraju i lepiej szukać wsparcia poza granicami, np. w Wielkiej Brytanii.

No i nie jest to sprawa prosta, bo za przygotowanie kalendarza trzeba zapłacić.

 

 

Czy to działa?

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że skuteczność metody może być mniejsza, jeśli masz nieregularne cykle miesiączkowe. Po drugie, cykl polaryzacji nie zawsze musi pokrywać się z cyklem owulacyjnym, co oznacza po prostu, że dni, które według kalendarza polaryzacji będą najodpowiedniejsze do poczęcia, na przykład, chłopca, mogą w Twoim wypadku być dniami bezpłodnymi. Wtedy konieczne jest czekanie do kolejnych cykli.

Specjaliści zajmujący się tą metodą planowania płci twierdzą, że jej skuteczność wynosi aż 80-90%!

Dodają także, że dokładne poznanie mechanizmów metody tłumaczy wysoką skuteczność metod starożytnych, jak choćby chińskiego kalendarza płci.

 

Pomijając fakt, że nie jest to tania „zabawa”, metoda wydaje się być całkiem ciekawa. A co najważniejsze, jest naturalna, pozwala kobiecie bardzo dokładnie poznać siebie i swój cykl, indywidualna i podobno skuteczna. Ale pamiętaj, że istnieje wiele innych metod, które niektórzy uważają za „pewniaki”. Powodzenia!

 

Zdjęcie: fotolia.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
A koloro oczu też się da? ;)
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.