Zakaz handlu został wprowadzony w życie dwa lata temu i od razu wywołał sporo kontrowersji. Wielu Polaków co tydzień zastanawia się, kiedy pójść do sklepu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Sprawdź, kiedy zrobić zakupy w naszym kalendarzu.
Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do niehandlowych niedziel. Wróćmy się jednak w czasie i przypomnijmy, jak wyglądał proces ograniczania handlu w Polsce. W tym celu warto przywołać 2007 rok. To właśnie wtedy podjęto dyskusję o zakazie handlu podczas świąt. Argumentem była przede wszystkim tradycja chrześcijańska oraz polityka prorodzinna. Ustawa została przyjęta 26 października 2007 roku, a 1 listopada 2007 roku był pierwszym świętem, którego dotyczyły nowe przepisy.
Ustawa zakazująca handel w niedzielę była wprowadzona dopiero 10 lat później – w 2017 roku. Od marca 2018 roku do grudnia 2018 roku zakupy były możliwe w pierwszą oraz w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątek stanowiły dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem oraz tydzień przed Wielkanocą. Przepisy zostały zaostrzone w 2019 roku, kiedy zakaz handlu nie obejmował tylko pierwszej niedzieli miesiąca. Z kolei w 2020 roku ograniczenia te nie dotyczą tylko 7 dni: ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, jak i dwóch niedziel przed Świętami Bożego Narodzenia i jednej przed Wielkanocą.
Ostatnio pojawiają się także głosy o zawieszeniu zakazu w związku z epidemią koronawirusa. Liberalizacja przepisów umożliwiłaby zmniejszenie kolejek w sobotę i zachowanie dystansu społecznego. Ponadto handlowa niedziela pomogłaby PKB i zwiększyłaby dynamikę sprzedaży. Projekt ustawy, który pomógłby sklepom w czasie koronawirusa, już powstał, być może niedługo zostanie wcielony w życie.
Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? To pytanie co tydzień zadaje sobie wielu Polaków. Żeby ułatwić zakupy w niedzielę, przygotowaliśmy specjalny kalendarz.
Wprowadzona w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę wywołała szeroką dyskusję. Polacy zareagowali z niechęcią na ograniczenia i konieczność zmiany nawyków zakupowych. Liczne badania pokazują, że większość społeczeństwa jest przeciwna przepisom i chce powrotu handlowych niedziel. Według badania UCE RESAERCH w tej grupie znajduje się aż 53,5% Polaków. Za utrzymaniem zakazu jest zaś 33,7%.
Duże dyskonty zdążyły się już przyzwyczaić do tej sytuacji i nawet odnotować wzrosty sprzedaży. Przykładem jest sieć sklepów Biedronka, której wyniki w trzech pierwszych kwartałach 2019 roku były o 8,3 punktów procentowych lepsze. Sukces odnotowały również sklepy Carrefour – wzrost sprzedaży wyniósł aż 6,2%, co jest najlepszym wynikiem w historii tej sieci.
Nie ulega jednak wątpliwości, że zakaz handlu dotknął niezależne sklepy, o dużej powierzchni, które nie korzystają z wyłączeń ustawowych. W przeciwieństwie do sieci Żabka, nie mogą one być otwarte w każdą niedzielę, co wpływa na ich wyniki sprzedażowe. Konsumenci coraz częściej wybierają duże dyskonty, które prowadzą agresywną politykę marketingową, nakłaniającą do zakupów w sobotę oraz w piątek.
Przyszłość zakazu handlu w niedzielę stoi pod znakiem zapytania. Wiele osób uważa, że zniesienie przepisów będzie pomocne dla polskiej gospodarki. Zmiany jednak nie wejdą w życie z dnia na dzień i wszystko wskazuje na to, że wciąż warto się posługiwać dotychczasowym kalendarzem handlowych niedziel.
Fot.: pexels.com