Data modyfikacji:

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? [Kalendarz]

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zakaz handlu został wprowadzony w życie dwa lata temu i od razu wywołał sporo kontrowersji. Wielu Polaków co tydzień zastanawia się, kiedy pójść do sklepu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Sprawdź, kiedy zrobić zakupy w naszym kalendarzu.

 

 

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do niehandlowych niedziel. Wróćmy się jednak w czasie i przypomnijmy, jak wyglądał proces ograniczania handlu w Polsce. W tym celu warto przywołać 2007 rok. To właśnie wtedy podjęto dyskusję o zakazie handlu podczas świąt. Argumentem była przede wszystkim tradycja chrześcijańska oraz polityka prorodzinna. Ustawa została przyjęta 26 października 2007 roku, a 1 listopada 2007 roku był pierwszym świętem, którego dotyczyły nowe przepisy.

Ustawa zakazująca handel w niedzielę była wprowadzona dopiero 10 lat później – w 2017 roku. Od marca 2018 roku do grudnia 2018 roku zakupy były możliwe w pierwszą oraz w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątek stanowiły dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem oraz tydzień przed Wielkanocą. Przepisy zostały zaostrzone w 2019 roku, kiedy zakaz handlu nie obejmował tylko pierwszej niedzieli miesiąca. Z kolei w 2020 roku ograniczenia te nie dotyczą tylko 7 dni: ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, jak i dwóch niedziel przed Świętami Bożego Narodzenia i jednej przed Wielkanocą.

Ostatnio pojawiają się także głosy o zawieszeniu zakazu w związku z epidemią koronawirusa. Liberalizacja przepisów umożliwiłaby zmniejszenie kolejek w sobotę i zachowanie dystansu społecznego. Ponadto handlowa niedziela pomogłaby PKB i zwiększyłaby dynamikę sprzedaży. Projekt ustawy, który pomógłby sklepom w czasie koronawirusa, już powstał, być może niedługo zostanie wcielony w życie.

 


Handlowe niedziele – kalendarz

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? To pytanie co tydzień zadaje sobie wielu Polaków. Żeby ułatwić zakupy w niedzielę, przygotowaliśmy specjalny kalendarz.

 

Handlowe niedziele - 2020 rok:

 • 26 stycznia 2020 r.
 • 5 kwietnia 2020 r.
 • 26 kwietnia 2020 r.
 • 28 czerwca 2020 r.
 • 30 sierpnia 2020 r.
 • 13 grudnia 2020 r.
 • 20 grudnia 2020 r.

 

Handlowe niedziele - 2021 rok:

 • 31 stycznia 2021 r.
 • 28 marca 2021 r.
 • 25 kwietnia 2021 r.
 • 27 czerwca 2021 r.
 • 29 sierpnia 2021 r.
 • 12 grudnia 2021 r.
 • 19 grudnia 2021 r.Połowa Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę

Wprowadzona w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę wywołała szeroką dyskusję. Polacy zareagowali z niechęcią na ograniczenia i konieczność zmiany nawyków zakupowych. Liczne badania pokazują, że większość społeczeństwa jest przeciwna przepisom i chce powrotu handlowych niedziel. Według badania UCE RESAERCH w tej grupie znajduje się aż 53,5% Polaków. Za utrzymaniem zakazu jest zaś 33,7%.

Duże dyskonty zdążyły się już przyzwyczaić do tej sytuacji i nawet odnotować wzrosty sprzedaży. Przykładem jest sieć sklepów Biedronka, której wyniki w trzech pierwszych kwartałach 2019 roku były o 8,3 punktów procentowych lepsze. Sukces odnotowały również sklepy Carrefour – wzrost sprzedaży wyniósł aż 6,2%, co jest najlepszym wynikiem w historii tej sieci.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zakaz handlu dotknął niezależne sklepy, o dużej powierzchni, które nie korzystają z wyłączeń ustawowych. W przeciwieństwie do sieci Żabka, nie mogą one być otwarte w każdą niedzielę, co wpływa na ich wyniki sprzedażowe. Konsumenci coraz częściej wybierają duże dyskonty, które prowadzą agresywną politykę marketingową, nakłaniającą do zakupów w sobotę oraz w piątek.

Przyszłość zakazu handlu w niedzielę stoi pod znakiem zapytania. Wiele osób uważa, że zniesienie przepisów będzie pomocne dla polskiej gospodarki. Zmiany jednak nie wejdą w życie z dnia na dzień i wszystko wskazuje na to, że wciąż warto się posługiwać dotychczasowym kalendarzem handlowych niedziel.

Fot.: pexels.com


Autor

para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
prezent dla młodej mamy

Pomysły na oryginalny prezent dla młodej mamy po porodzie

2022-05-23
Kiedy na świat przychodzi nowy człowiek, to zupełnie naturalne, że wszyscy chcą go poznać i obdarować prezentami. W tym całym szaleństwie nie należy jednak zapomnieć o świeżo upieczonej mamie. Sprawdź, jaki prezent dla młodej mamy warto kupić, a z którego lepiej zrezygnować.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.