Data publikacji:

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? [Kalendarz]

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zakaz handlu został wprowadzony w życie dwa lata temu i od razu wywołał sporo kontrowersji. Wielu Polaków co tydzień zastanawia się, kiedy pójść do sklepu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Sprawdź, kiedy zrobić zakupy w naszym kalendarzu.

 

 

Od kiedy obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do niehandlowych niedziel. Wróćmy się jednak w czasie i przypomnijmy, jak wyglądał proces ograniczania handlu w Polsce. W tym celu warto przywołać 2007 rok. To właśnie wtedy podjęto dyskusję o zakazie handlu podczas świąt. Argumentem była przede wszystkim tradycja chrześcijańska oraz polityka prorodzinna. Ustawa została przyjęta 26 października 2007 roku, a 1 listopada 2007 roku był pierwszym świętem, którego dotyczyły nowe przepisy.

Ustawa zakazująca handel w niedzielę była wprowadzona dopiero 10 lat później – w 2017 roku. Od marca 2018 roku do grudnia 2018 roku zakupy były możliwe w pierwszą oraz w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątek stanowiły dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem oraz tydzień przed Wielkanocą. Przepisy zostały zaostrzone w 2019 roku, kiedy zakaz handlu nie obejmował tylko pierwszej niedzieli miesiąca. Z kolei w 2020 roku ograniczenia te nie dotyczą tylko 7 dni: ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia, jak i dwóch niedziel przed Świętami Bożego Narodzenia i jednej przed Wielkanocą.

Ostatnio pojawiają się także głosy o zawieszeniu zakazu w związku z epidemią koronawirusa. Liberalizacja przepisów umożliwiłaby zmniejszenie kolejek w sobotę i zachowanie dystansu społecznego. Ponadto handlowa niedziela pomogłaby PKB i zwiększyłaby dynamikę sprzedaży. Projekt ustawy, który pomógłby sklepom w czasie koronawirusa, już powstał, być może niedługo zostanie wcielony w życie.

 

Handlowe niedziele – kalendarz

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? To pytanie co tydzień zadaje sobie wielu Polaków. Żeby ułatwić zakupy w niedzielę, przygotowaliśmy specjalny kalendarz.

 

Handlowe niedziele - 2020 rok:

 • 26 stycznia 2020 r.
 • 5 kwietnia 2020 r.
 • 26 kwietnia 2020 r.
 • 28 czerwca 2020 r.
 • 30 sierpnia 2020 r.
 • 13 grudnia 2020 r.
 • 20 grudnia 2020 r.

 

Handlowe niedziele - 2021 rok:

 • 31 stycznia 2021 r.
 • 28 marca 2021 r.
 • 25 kwietnia 2021 r.
 • 27 czerwca 2021 r.
 • 29 sierpnia 2021 r.
 • 12 grudnia 2021 r.
 • 19 grudnia 2021 r.

Połowa Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę

Wprowadzona w życie ustawa o zakazie handlu w niedzielę wywołała szeroką dyskusję. Polacy zareagowali z niechęcią na ograniczenia i konieczność zmiany nawyków zakupowych. Liczne badania pokazują, że większość społeczeństwa jest przeciwna przepisom i chce powrotu handlowych niedziel. Według badania UCE RESAERCH w tej grupie znajduje się aż 53,5% Polaków. Za utrzymaniem zakazu jest zaś 33,7%.

Duże dyskonty zdążyły się już przyzwyczaić do tej sytuacji i nawet odnotować wzrosty sprzedaży. Przykładem jest sieć sklepów Biedronka, której wyniki w trzech pierwszych kwartałach 2019 roku były o 8,3 punktów procentowych lepsze. Sukces odnotowały również sklepy Carrefour – wzrost sprzedaży wyniósł aż 6,2%, co jest najlepszym wynikiem w historii tej sieci.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zakaz handlu dotknął niezależne sklepy, o dużej powierzchni, które nie korzystają z wyłączeń ustawowych. W przeciwieństwie do sieci Żabka, nie mogą one być otwarte w każdą niedzielę, co wpływa na ich wyniki sprzedażowe. Konsumenci coraz częściej wybierają duże dyskonty, które prowadzą agresywną politykę marketingową, nakłaniającą do zakupów w sobotę oraz w piątek.

Przyszłość zakazu handlu w niedzielę stoi pod znakiem zapytania. Wiele osób uważa, że zniesienie przepisów będzie pomocne dla polskiej gospodarki. Zmiany jednak nie wejdą w życie z dnia na dzień i wszystko wskazuje na to, że wciąż warto się posługiwać dotychczasowym kalendarzem handlowych niedziel.

Fot.: pexels.com


Autor

dziecko

Piękne dłonie, czyli domowe sposoby na zniszczoną skórę

2021-04-20
Mówi się, że wieku kobiety nie powinno się oceniać po twarzy, ale po tym, jak wyglądają jej dłonie. W zniszczonych, pomarszczonych dłoniach uwidaczniają się lata ciężkiej pracy i różnych doświadczeń. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na to, by piękne dłonie znów były naszą ozdobą. Zmęczona skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, natłuszczenia i ochrony. Warto sięgać po naturalne kosmetyki oraz domowe sposoby, które często dają wspaniałe rezultaty, a wymagają niewiele wysiłku.
kobieta w ciąży

Czy można pić zieloną herbatę w ciąży?

2021-04-13
Okres ciąży wiąże się z koniecznością modyfikacji swoich nawyków żywieniowych. Oprócz wdrożenia zdrowej diety, należy wykluczyć lub ograniczyć pewne produkty, w tym używki takie jak kawa. Wiele kobiet zastanawia się, czy może pić zieloną herbatę – w końcu również zawiera związki o działaniu pobudzającym. Pojawiają się opinie, że napój ten powinien być wówczas całkowicie wyeliminowany. Jak jest naprawdę? Czy zielona herbata w ciąży jest bezpieczna, i czy może być pita bez ograniczeń?
peeling kawowy

Czy można robić peeling w ciąży? Jaki wybrać?

2021-04-11
Skóra w ciąży jest narażona na rozstępy, utratę jędrności, przebarwienia i wypryski. Jest to dla niej jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, dlatego panie spodziewające się dziecka powinny położyć nacisk na dbałość o skórę na całym ciele. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, skóra po porodzie wygląda znakomicie. Taki efekt uzyska się, stosując peeling w ciąży. Jaki peeling w ciąży jest bezpieczny?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
słodycze

Jakie środki słodzące są używane w produktach? Czym je zastąpić?

2021-04-03
Nasz pierwszy pokarm jest słodki. Od urodzenia jesteśmy zaprogramowani na poszukiwanie tego smaku, niesie on ze sobą obietnicę zastrzyku energii. Słodycze poprawiają nastrój, przynajmniej na chwilę. Dlatego wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Niestety, nadmiar cukru i kalorii w codziennej diecie niesie ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych oraz niechcianego przyrostu masy ciała. To powód, dla którego w składzie gotowych produktów coraz częściej można natknąć się na frazę: środki słodzące różnego pochodzenia.
pizza vegan

Czy dieta wegetariańska w ciąży jest zdrowa?

2021-04-02
Wiele osób z powodów etycznych bądź też zdrowotnych przechodzi na wegetarianizm. O ile w przypadku przeciętnej osoby dorosłej odpowiednia suplementacja zwykle wystarczy, by móc przeprowadzić stałą zmianę sposobu żywienia, o tyle wątpliwości budzi dieta wegetariańska w ciąży. Czy kobieta może ją wtedy stosować i czy jest zdrowa? Te kwestie spróbujemy przybliżyć wszystkim zainteresowanym.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2021-03-16
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.