Data publikacji:

Planujemy wydatki domowe, kontrolujemy koszty

Autor: Marek Pisarczyk

O tym, że kryzys dotyka niemal wszystkie kraje Europy wiadomo nie od dziś. Jego symptomy widoczne są w zasadzie wszędzie. W sklepach, w pracy, w telewizji widać rosnący koszt życia. Co jednak zrobić, żeby kryzys nie dotknął naszego budżetu rodzinnego?

budzet-550x350

Kryzys ekonomiczny, a koszt życia

Te dwie płaszczyzny – globalna i prywatna – nie zawsze dają się oddzielić. Zasadniczo kryzys gospodarczo-ekonomiczny w mniejszym lub większym stopniu odbija się na każdym z nas. Wszystko drożeje, koszty w skali globalnej rosną. I choć nie mamy wielkiego wpływu na zniwelowanie kryzysu w skali krajowej, możemy w znacznym stopniu oszczędzić naszej rodzinie przykrych niespodzianek finansowych. Wystarczy właściwie planować wydatki .

 

 

Przyjrzyjmy się domowym wydatkom

Aby kryzys obszedł się z nami jak najłagodniej, zaplanujmy domowe finanse. Pierwszym niezbędnym krokiem jest obserwacja wydatków. Warto dokonać miesięcznego (a najlepiej kilkumiesięcznego) rozliczenia i zaszeregowania wszystkich kosztów. Zabiera to trochę czasu, ale dzięki takiemu zestawieniu będziemy w stanie przyjrzeć się temu, co i kiedy kupujemy i lepiej zaplanować domowy budżet. Pozwoli to znaleźć takie płaszczyzny, w których koszty są albo zbyt wysokie, albo nieproporcjonalne do rangi. A może znajdziemy również wydatki zbędne? Dzięki takiemu budżetowi domowemu będziemy w stanie ocenić, jaka jest wysokość wydatków absolutnie koniecznych i jaki procent budżetu rodzinnego pozostaje do naszej dyspozycji.

 

Zaplanujmy domowy budżet

Zbawienne dla domowego budżetu jest także planowanie. Zapobiega to przykrym niespodziankom. Dla przykładu: przeczuwany wcześniej, ale nie zaplanowany remont mieszkania, potrafi nieźle zachwiać równowagą finansową. Odpowiednio wczesne zorganizowanie takich wydatków zapewnia stabilność, oszczędza stresu, a przede wszystkim ratuje przed zaciąganiem niekorzystnych kredytów.

Powszechnie, niestety, stosowana zasada „jakoś to będzie” największe spustoszenie robi właśnie w sferze domowych finansów. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na analizę i planowanie budżetu rodzinnego. Wtedy inne powiedzenie – „czas to pieniądz” – może przybrać dla nas konkretny, korzystny wymiar.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Phase4Photography

 


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.