Planujemy wydatki domowe, kontrolujemy koszty

Data:

O tym, że kryzys dotyka niemal wszystkie kraje Europy wiadomo nie od dziś. Jego symptomy widoczne są w zasadzie wszędzie. W sklepach, w pracy, w telewizji widać rosnący koszt życia. Co jednak zrobić, żeby kryzys nie dotknął naszego budżetu rodzinnego?

budzet-550x350

Kryzys ekonomiczny, a koszt życia

Te dwie płaszczyzny – globalna i prywatna – nie zawsze dają się oddzielić. Zasadniczo kryzys gospodarczo-ekonomiczny w mniejszym lub większym stopniu odbija się na każdym z nas. Wszystko drożeje, koszty w skali globalnej rosną. I choć nie mamy wielkiego wpływu na zniwelowanie kryzysu w skali krajowej, możemy w znacznym stopniu oszczędzić naszej rodzinie przykrych niespodzianek finansowych. Wystarczy właściwie planować wydatki .

 

 

Przyjrzyjmy się domowym wydatkom

Aby kryzys obszedł się z nami jak najłagodniej, zaplanujmy domowe finanse. Pierwszym niezbędnym krokiem jest obserwacja wydatków. Warto dokonać miesięcznego (a najlepiej kilkumiesięcznego) rozliczenia i zaszeregowania wszystkich kosztów. Zabiera to trochę czasu, ale dzięki takiemu zestawieniu będziemy w stanie przyjrzeć się temu, co i kiedy kupujemy i lepiej zaplanować domowy budżet. Pozwoli to znaleźć takie płaszczyzny, w których koszty są albo zbyt wysokie, albo nieproporcjonalne do rangi. A może znajdziemy również wydatki zbędne? Dzięki takiemu budżetowi domowemu będziemy w stanie ocenić, jaka jest wysokość wydatków absolutnie koniecznych i jaki procent budżetu rodzinnego pozostaje do naszej dyspozycji.

 

Zaplanujmy domowy budżet

Zbawienne dla domowego budżetu jest także planowanie. Zapobiega to przykrym niespodziankom. Dla przykładu: przeczuwany wcześniej, ale nie zaplanowany remont mieszkania, potrafi nieźle zachwiać równowagą finansową. Odpowiednio wczesne zorganizowanie takich wydatków zapewnia stabilność, oszczędza stresu, a przede wszystkim ratuje przed zaciąganiem niekorzystnych kredytów.

Powszechnie, niestety, stosowana zasada „jakoś to będzie” największe spustoszenie robi właśnie w sferze domowych finansów. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na analizę i planowanie budżetu rodzinnego. Wtedy inne powiedzenie – „czas to pieniądz” – może przybrać dla nas konkretny, korzystny wymiar.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Phase4Photography

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.