Data publikacji:

Jak odróżnić ważne od pilnego?

Autor: Anna Łuniewska - Psycholog i Planista Niemowlęcy

Współcześni rodzice mają bardziej urozmaicone rodzicielstwo niż jeszcze 30-50 lat temu. Mówię tutaj o natłoku możliwości rozwoju własnych i dziecka, różnorodności zadań i obowiązków oraz o nadmiarze problemów życia codziennego. Współczesna branża parentingowa oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodziców, różnorodnych usług, przez, co wielu z nich ma wypełniony czas po brzegi:) Warsztaty dla rodziców, zajęcia już dla najmłodszych dzieci, targi, spotkania tematyczne i rodzinne, sale zabaw itp. Do tego wszystkiego dochodzą sprawy życia zawodowego i osobistego.

 

kalendarz-550

 

Współczesny rodzic musi nieustannie dokonywać wyborów pomiędzy atrakcjami życia rodzicielskiego, a przeznaczeniem na nie środków finansowych i prywatnego czasu, który często występuje w konflikcie z czasem zawodowym. Niejednokrotnie rodzic czuje się zagubiony, przeciążony nawet tymi najprostszymi sprawami. Czasem próbuje sobie ułożyć listę, ale szybko okazuje się, że po prostu wszystko jest na niej pilne. Nawet jak dana sprawa zostanie zamknięta to w jej miejsce szybko pojawiają się dwie kolejne. W ten sposób lista nigdy nie ma końca, a wraz z nią frustracja i tęsknota za zwyczajnym psychicznym i czasowym luzem.

 

Ważne, a pilne - jak zarządzać czasem?

Pomocna nam, może okazać się, nauka odróżniania tego, co ważne od tego, co pilne. Tak to nie zawsze to samo!! Wiele osób przypisuje pilność i ważność do zbyt dużej liczby spraw i zadań.

 

WAŻNOŚĆ to kryterium, które wpływa na osiągnięcie przez nas istotnych celów. Jeśli dany cel jest dla nas istotny oznacza to, że ma on silny związek z wyznawanymi przez nas wartościami i naszymi potrzebami. Rzeczy, które nie wpływają na nasz świat wartości, nie są po prostu istotne.

 

PILNOŚĆ to kryterium bezpośrednio związane z czasem. Zwraca uwagę na termin wykonania zadania: nieodebrane awizo, dzwoniący telefon, rachunek do zapłacenia. Jednakże data wykonania może być bardziej lub mnie oddalona w czasie i tym samym dzieli nasze aktywności na mniej lub bardziej pilne.

 

Podsumowując - wszystkie nasze działania, aktywności można pogrupować na 4 rodzaje:
1. Zadania ważne i pilne tzw. „zarządzanie kryzysami”;
2. Zadania ważne, ale nie pilne tzw. „zarządzanie samym sobą”;
3. Zadania pilne, ale nieważne tzw. „zarządzanie cudzymi priorytetami”;
4. Zadania ani pilne ani ważne tzw. „zarządzanie pożeraczami czasu”.

 

Jakie są konsekwencje nadawania zbyt dużej liczbie zadań miana priorytetowości? Stres, wyczerpanie, nieustanne zajmowanie się „sprawami niecierpiącymi zwłoki”, a co za tym idzie w działaniu długofalowym pojawia się nieumiejętność odpoczynku, brak czasu dla siebie i budowania więzi, a nawet uzależnienia. Dlatego też warto regularnie zastanawiać się czy dana czynność jest dla nas pilna, a może po prostu „tylko” ważna? Przydzielając większej ilości zadań cechę samej ważności osiągniemy harmonię. To czas wykorzystywany na planowanie, rozwój, ćwiczenia fizyczne, pogłębianie wiedzy, spotkania z innymi ludźmi.  Potrzeba zajmowania się kryzysami pojawia się wtedy sporadycznie.

 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez współczesnych rodziców jest zbytnie zaufanie do swojego „zarządzania czasem” i tym samym brak planu pojedynczego dnia. Ma to swoje konsekwencje w tym, że zaczynając dzień zaczynają realizować najpierw najpilniejsze zadania. A jak już wspomniałam, rzadko są one tymi najważniejszymi.

Opracowano w oparciu o książkę „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey REBIS Poznań 2003

 

 

Zdjęcie: Fotolia by Karen Roach all rights reserved


Autor

Anna Łuniewska - Psycholog i Planista Niemowlęcy

Jestem psychologiem i mamą trzech małych chłopców Grzesia, Karolka i Adasia – trojaczków:)

Jestem zarówno budzikiem, kucharką, sprzątaczką, kelnerką, lekarzem, nianią, pielęgniarką, stróżem, fotografem, doradcą, szoferem, studentką, organizatorką przyjęć, osobistym asystentem, księgową, bankomatem i pocieszycielką. Nigdy mam urlopu, wolnych dni, ani zapłaty, gdy jestem chora. Pracuję dzień i noc. Jestem na dyżurze do końca mojego życia. Matka-najtrudniejszy zawód świata:)

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.