Data modyfikacji:

Rodzaje naczyń do piwa

Autor: Anna Marszałek

Ogromny wpływ na smak i aromat trunku ma sposób jego przechowywania oraz temperatura podania. Ale czy wiesz, że niezwykle ważne są również rodzaj, kształt i temperatura naczynia w którym serwowane jest piwo?

 

piwo_550

 

Szklanka, kufel, a może duży kielich?

Kształt naczynia, w którym serwuje się napój jest niezmiernie istotny. To właśnie dlatego belgijskie browary kładą duży nacisk na wygląd szklanek, w których podawane są ich trunki. Niemalże każda tamtejsza piwowarska marka posiada specjalnie zaprojektowane naczynie pozwalające w pełni wydobyć walory smakowe oraz barwę trunku. Oprócz kształtu niezwykle istotna jest też temperatura oraz materiał, z którego wykonane jest naczynie. Piwo powinno być podawane wyłącznie w szkle, a temperatura szklanki nie powinna być wyższa od temperatury serwowanego napoju. Ważne też jest, aby po myciu naczynie dokładnie wytrzeć.

Szklanki i kufle do piwa

Kufel do piwa pszenicznego

 

do_pszenicznego

 

Szklanka o pojemności 0,5 lub 0,33 litra.
Duża różnica pomiędzy średnicą szklanki na górze i u jej podstawy.
W szklance tego typu bardzo łatwo uzyskać piankę.

 

Kieliszek do pilsnera

 

kieliszek-do-piwa

 

Naczynie na krótkiej nóżce o pojemności 0,25 lub 0,33 litra.

 

Szklanka

 

szklanka

Delikatnie zwężana u dołu szklanka o pojemności 568 ml.

 

Kufel

 

KUFEL

 

Naczynie z uchem służącym do trzymania, które zwykle ma pojemność 0,5 lub 1 litr.

 

Trunek zawsze nalewa się do przechylonej szklanki lub kufla, a w czasie nalewania naczynie należy pomału prostować. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią piankę. Po opróżnieniu butelki piana powinna lekko wystawać poza krawędź szklanki, a jej nadmiar usuwamy nożem.

 

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Pilsner najlepszy!
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.