Ze względu na swoje cudowne właściwości znany był już w medycynie ludowej. Łatwo dostępny, cieszący się stale rosnącą popularnością. Zastanawiacie się co mamy na myśli? Mowa o czystku. Chociaż dla niektórych to wciąż tylko chwast, to dla coraz większej liczby osób jest to zioło o wyjątkowej mocy. Czy czystek naprawdę posiada właściwości lecznicze tak jak niektórzy twierdzą? Czy warto, aby na stałe zagościł w naszym życiu? Oto odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Czystek to niski krzew należący do rodziny czystkowatych, wyróżniający się delikatnymi, białymi, różowymi lub filetowymi kwiatami. Najczęściej rośnie na skałach i suchych podłożach. W Polsce można go spotkać niestety tylko na uprawach.
Czystkowi przypisuje się wiele cudownych właściwości. Co ciekawe wykorzystywany jest nie tylko w celach leczniczych.
Czystek jest niezwykle cennym źródłem polifenoli, które skutecznie pomagają w walce z drobnoustrojami. Polifenole posiadają działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, dzięki czemu są niezastąpione w okresie przeziębień. W przypadku zakażeń dróg oddechowych napar z czystka może okazać się zbawienny.
Zmagacie się z meczącymi i nieprzyjemnymi alergiami? Czystek, dzięki zawartej w nim kwercetynie, działa podobnie do preparatów przeciwalergicznych dostępnych w aptece. Kwercetyna hamuje uwalnianie histaminy, dzięki czemu pyłki drzew czy kwiatów nie będą Wam już straszne.
Udowodniono, że regularne picie naparu z czystka ma zbawienny wpływ dla cery. Pomaga on nie tylko w walce z trądzikiem, ale także opryszczką czy atopowym zapaleniem skóry. A wszystko to po raz kolejny zawdzięczamy polifenolom, które walczą także z wolnymi rodnikami. Nie od dzisiaj wiadome jest, że wolne rodniki są wrogiem dla cery i wpływają niekorzystanie na kondycję skóry. Napar z czystka spowalnia proces rozkładania kolagenu, dzięki czemu skóra jest o wiele bardziej promienna i zachowuje zdrowy wygląd.
Zdolność neutralizowania wolnych rodników, które w pewnym stopniu odpowiedzialne są za powstawanie w organizmie komórek nowotworowych to kolejna, niezwykle cenna właściwość czystka.
Czystek dzięki swoim cudownym właściwościom antybakteryjnym, stosowany jest także w ochronie i pielęgnacji jamy ustnej. Niektórzy twierdzą, że płukanka ta jest o wiele skuteczniejsza niż tradycyjne płyny do płukania jamy ustnej.
Co ciekawe, czystek posiada szereg właściwości nie tylko leczniczych. Osoby, które regularnie piją ten magiczny napar, nie doświadczą już nieprzyjemnych ukąszeń komara.
Picie herbaty z czystka nieznacznie poprawia przemianę materii. Jednak wbrew krążącej opinii nie ma on wpływu na odchudzanie.
Lista leków, które mogą przyjmować ciężarne kobiety jest dość krótka. Dlatego też większość przyszłych mam korzysta z naturalnych i bezpiecznych metod wzmacniania odporności, czy też leczenia przeziębienia. Zapewne zastanawiacie się, czy można pić czystek w ciąży. Tak, czystek można także stosować w ciąży. Jeżeli jednak macie chociaż cień wątpliwości i w Waszej głowie pojawiły się obawy – skonsultujcie się z lekarzem prowadzącym.
Czystek można także pić karmiąc piersią. To zioło, z którego dobrodziejstw mogą korzystać także kobiety w trakcie laktacji. Pamiętajcie jednak, aby zwrócić uwagę, czy u maluszka nie pojawia się żadna reakcja alergiczna – kolki, ból brzuszka.
Zastanawiacie się, czy napar z czystka można podawać dzieciom, tak aby i one mogły skorzystać z jego cudownych właściwości? Czystek jest bezpieczny dla niemowląt, które ukończyły trzeci miesiąc życia. W przypadku wątpliwości, skonsultujcie się z pediatrą.
Aby przygotować napar z czystka, wystarczy jedną łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem przez 8-10 min. Gorycz herbaty można złagodzić miodem, cukrem lub plasterkiem cytryny.
Czystek to zioło o wielu cudownych właściwościach. Pamiętajcie jednak, że tylko regularne i długotrwałe picie naparu może przynieść oczekiwane efekty.
Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.