Data modyfikacji:

Usuwanie plam - czyli domowe sposoby na plamy

Autor: Katarzyna Moryc

Marchewka na śliniaczku maluszka, plama z trawy na spodenkach synka lub pozostałości pudru na Twojej ulubionej białej bluzce? Mimo wielu środków do prania, niektóre zabrudzenia wyjątkowo trudno usunąć. Zobacz, jak sobie poradzić z wyjątkowo trudnymi plamami.

 

Domowe sposoby na plamy

 

Ale zanim zaczniesz proces odplamiania, zwłaszcza z wykorzystaniem mniej konwencjonalnych środków odplamiających, poeksperymentuj na niewielkim, mniej widocznym fragmencie tkaniny! I nie prasuj materiałów, na których pozostały plamy – wysoka temperatura zazwyczaj dodatkowo je utrwala. 

 

Marchewka

Świeżą marchewkową plamę zamocz  chłodnej wodzie i zapierz szarym mydłem, po czym pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie, ponownie potrzyj i wypierz ubranko w pralce. Starą i zaschniętą plamę potraktuj wodą utlenioną, a po kilku minutach zapierz z dodatkiem szarego mydła. Zrób tak 2 razy, o czym wypierz tkaninę w pralce, z dodatkiem 1 łyżeczki proszku do pieczenia. W obu przypadkach, materiał najlepiej suszyć na słońcu.

 


Plamy z kupki

Kiedy masz do czynienia ze świeżą plama, zalej ją chłodna wodą i zapierz szarym mydłem, pod=zostaw na 30 min i zapierz ponownie. Po wypraniu, wywieś na słońcu. Gdy plama jest stara, gotuj ubranko przez około 30 min w garnku z wodą z dodatkiem pół miarki proszku do prania. Gotuj na małym ogniu. Wyłącz i pozostaw w wodzie na kilka godzin. Na koniec, wypierz ubranko z resztą prania.  

 


Plamy z kupki

Kiedy masz do czynienia ze świeżą plama, zalej ją chłodna wodą i zapierz szarym mydłem, pod=zostaw na 30 min i zapierz ponownie. Po wypraniu, wywieś na słońcu. Gdy plama jest stara, gotuj ubranko przez około 30 min w garnku z wodą z dodatkiem pół miarki proszku do prania. Gotuj na małym ogniu. Wyłącz i pozostaw w wodzie na kilka godzin. Na koniec, wypierz ubranko z resztą prania.  

 


Smoła i smar

Usunięcie plam ze smoły lub smaru wymaga trochę wysiłku. Wszystko zależy też od tego, czy plama jest świeża, czy stara i zaschnięta. Jeśli zabrudzona tkanina nadaje się do prania, a plama jest stosunkowo świeża, spróbuj najpierw zeskrobać zabrudzenie, ale uważnie, by go nie rozsmarować. Następnie, nanieś na nie olejek eukaliptusowy. Potem, upierz. Na stare i zaschnięte plamy powinno zadziałać rozmiękczanie plamy tłuszczem, np. margaryną lub olejem. Mniej więcej po 12 godzinach rozmiękczania smołę można zeskrobać. Ślad po niej zapierz w środku piorącym lub odplamiaczu i pozostaw na 30 minut. Następnie wypierz w pralce.

 


Atrament, długopis, mazak, zakreślacz

Niebieski i czarny atrament potraktuj roztworem 8% amoniaku. Jeśli nie wypłuczesz amoniaku dokładnie, plama pojawi się ponownie. Atrament w innych kolorach polej spirytusem, a następnie kilkakrotnie, dokładnie wypłucz materiał w czystej wodzie. Plamy zrobione długopisem żelowym spróbuj zetrzeć gumką do ścierania. A na ślady po „zwykłym” długopisie, uzyj pasty BHP do rąk, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Zabrudzenia po długopisie możesz próbować też usunąć zwykłym mydłem w kostce. Zwilż lekko zabrudzoną tkaninę i potrzyj je mydłem, a następnie spłucz wodą. Możesz też (zwłaszcza, jeśli plama jest świeża) zamoczyć ją w kwaśnym mleku, a następnie wyprać. Jeśli nie zniknie, można, jak w przypadku atramentu, dodać roztwór amoniaku: 1 łyżka amoniaku 8 % lub 1 łyżeczka amoniaku 25% na 3 litry wody. Pamiętaj, aby następnie bardzo starannie wypłukać tkaninę.

 

 

 

Cień do powiek, szminka, puder, tusz do rzęs

Materiał ubrudzony cieniem do powiek, szminką lub pudrem, najlepiej zaprać płynem do naczyń i zostawić na 30 minut. Następnie ubranie wypierz. Plamę z tuszu do rzęs spróbuj pocierać benzyną. Następnie, ewentualne resztki zwilż płynem do naczyń i pozostaw na 30 minut. Na koniec, dokładnie wypierz ubranie. Możesz także spróbować usunąć plamę pocierając ją wacikiem nasączonym płynem micelarnym.

 


Farby plakatowe

Plakatówki są trudne do usunięcia z tkanin, dlatego najlepiej jeśli uda Ci się usunąć plamę na świeżo – wypłucz ją pod bieżącą wodą, a następnie wypierz materiał. Jeśli plamy zaschną, należy posmarować je szarym mydłem i pozostawić pod jego działaniem. Po około 12 godzinach zdrap zaschnięte mydło i potrzyj zabrudzone miejsce wodą. Po chwili wypierz ubranie.

 


Krew

Plamy z krwi najlepiej usuwać od razu, gdy są jeszcze świeże i trzeba to robić pod bieżącą, bardzo zimną wodą. Ciepło niestety utrwala ten rodzaj plam. A co jeśli krew na ubraniu już zaschła? Zaschnięte plamy z krwi wyszczotkuj delikatną szczoteczką, a potem namocz w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej (2 łyżki na litr wody). Po wypłukaniu, wypierz. przez kilka godzin w proszku do prania.

 


Pot

Plamy z potu, a zwłaszcza jego woń, są dość trudne do usunięcia. Dlatego, przed praniem najlepiej namocz materiał w roztworze wody z octem (1:1) lub środku dezynfekującym. Jeśli przykry zapach nadal jest wyczuwalny, spróbuj usunąć go roztworem amoniaku, po czym dokładnie wypłucz i wypierz ubranie. Pot niestety wchodzi często w reakcje z dezodorantami i antyperspirantami tworząc prawie niemożliwe do usunięcia plamy. Możesz też spróbować (zwłaszcza jeśli masz do wyczyszczenia ubranie bawełnianie), zagotować wodę z pokrojoną cytryną. Odczekaj chwilę po zagotowaniu i wrzuć ubranie do namoczenia, aż woda wystygnie.

 Trawa

Z niektórych materiałów ciężko jest sprać plamy z trawy. Jeśli plama jest świeża, najpierw zapierz plamę płynem do naczyń i pozostaw 30 minut. Następnie wypierz ubranie w możliwie jak najwyższej temperaturze, odpowiedniej dla danego materiału, dodając środka piorącego zawierającego odplamiacz. Starą plamę zalej spirytusem i dokładnie pocieraj. Potem, wypierz w wysokiej temperaturze ze zwykłym proszkiem do prania.

 Wosk, guma do żucia

Aby usunąć gumę do żucia, umieść tkaninę na dobę w zamrażalniku, a następnie zeskrob utwardzony gumę.  W przypadku wosku, spróbuj go wyskrobać, a następnie podłóż ręcznik papierowy z 2 stron plamy i przeprasuj żelazkiem. Jeśli tkanina jest delikatna i nie możesz użyć wysokiej temperatury, wówczas zwilż plamę płynem do naczyń i pozostaw na 30 minut. Następnie wypierz.

 


Wino

Świeże plamy z wina białego jak i czerwonego zazwyczaj łatwo usunąć bieżącą wodą, można posypać plamę solą kuchenną. Podobnie postępuj z plamami po burakach. Zaschnięte zwilż płynem do mycia naczyń i pozostaw mniej więcej na 30 minut. Po tym czasie wypierz tkaninę w najwyższej możliwej dla danego materiału temperaturze, w środku piorącym zawierającym odplamiacz.

 


 

Cola

Plamy z coli utrwalają się pod wpływem ciepła. Dlatego, najlepiej takie zabrudzenie sprać chłodną wodą, dopóki plama jest świeża. Materiał powinno się zwilżyć płynem do naczyń i pozostawić mniej więcej na 30 minut, następnie wyprać.

 

 

 

Czekolada

Gdy plama z czekolady jest świeża, najlepiej spłucz ją pod bieżącą wodą. Czekolada zazwyczaj spiera się w temperaturze 60°C. Jeżeli dany materiał nie może być poddawany działaniu tak wysokich temperatur, najpierw plamę zwilż płynem do naczyń i pozostaw na godzinę, następnie wypierz. Z materiałów, które nie mogą być prane czekoladę najlepiej usunąć benzyną.

 Buraki, czerwona kapusta

Plamę po burakach, czy czerwonej kapuście należy natychmiast spłukać wodą. Następnie zaprać płynem do naczyń i pozostawić co najmniej na 30 minut. Po tym czasie wyprać.  Niestety, wywabienie buraczków jest trudnym zadaniem i zdarza się, że plama nadal pozostaje. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak próba rozjaśnienia czy odbarwienia plamy.

 

A może masz swoje własne, sprawdzone metody na trudne plamy? Podziel się nimi w komentarzach.

 

Zdjęcie: fotolia.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
17-09-2019
Ocena:
Buraki nawet zasłonięte przelej wrzacą wodą z czajnika aż do znikniecia (mowa o zachnietych plamach ;) tak samo działa wisnie, truskawki. Moja teściowa ma jeszcze inny sposób, a mianowicie moczy całą noc w roztworze wody z boraksem.
15-01-2019
Ocena:
plamy na ubraniach z plakatówki są różne raz zejdą (zaprane od razu zimną wodą i płynem do naczyń), raz zostają na wieki. Moja córka uwielbia malować, więc trochę walki z plakatówką stoczyłam, ale ostatnio wpadły mi w ręce PLAKATÓWKI ZMYWALNE, rewelacja, kolory super, przy malowaniu żadna różnica, oprócz jednej, plama nawet zaschnięta, po kilku dniach da się zmyć za pomocą zimnej wody, płynu do naczyń i (w moim przypadku) starej szczoteczki do zębów o twardym włosiu. Testowane na śnieżnobiałej bluzce, beżowych getrach, czerwonym podkoszulku, ba moja mała malarka upaprała nawet skarpetki, POLECAM FARBKI PLAKATOWE ZMYWALNE !!!!!!!
29-08-2017
Ocena:
Ja miałam okropną plamę na dywanie z atramentu, zaschła i żadnym sposobem nie mogłam jej usunąć, ani sodą, ani żadnym chemicznym środkiem. Koleżanka poleciła mi Klinikę Dywanów z Wrocławia, zabrali dywan i wyczyścili, a po plamie nie ma nawet śladu :)
10-05-2017
Ocena:
niektóre ubrania z łatwością się dopiera, natomiast inne - od razu można przeznaczyć na ubrania domowe. Dobrze mi się noszą i piorą ubrania z goodlookin i co najwazniejsze nie musze chodzić po sklepach
22-02-2017
Ocena:
Na plamę z krwi bardzo dobra jest woda utleniona. Wystarczy polać plamę i poczekać chwilę.
14-10-2016
Ocena:
No właśnie co do tych tkanin to trochę poszukałam i faktycznie na YT są filmiki jak usuwać plamy z pomocą ręcznika papierowego i wody np tylko. A dla mnie to niebywałe, szczególnie jak popatrzę na moją kanapę pełną plam i plamek...
11-08-2016
Ocena:
Jeśli chodzi o dywany - polecam jednak zainwestować w usługi firm czyszczących. Ceny nie są wysokie - przynajmniej tam , gdzie nasze wysyłamy (klinika dywanów - Wrocław) a pracują bardzo solidnie
31-12-2015
Ocena:
Co do plam krwi, można też się pozbyć tego wodą utlenioną
07-11-2015
Ocena:
a jak usunąć plame z rdzy na białej koszulce?
02-09-2015
Ocena:
Atrament jest chyba najgorszy! Szkoda, że kiedyś nie było internetu i człowiek próbował "na czuja" przez co masa ubrań poszła do śmietnika:)
29-07-2015
Ocena:
Ja również
30-03-2015
Ocena:
Ja używam nowego Vanish Gold radzi sobie świetnie z wszystkimi plamami wymienionymi w artykule a co ważne bez chloru. Tylko nie powinno używać się do wełny, skóry, czy jedwabiu.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.
Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

2021-08-19
Pokój przedszkolaka nie jest pomieszczeniem szczególnie łatwym do urządzenia. Musi znaleźć się w nim miejsce do spania, odpoczynku i zabawy, ale również już do pracy. Jakby tego było mało, pokoik musi też oczywiście zachwycić samego zainteresowanego. Jeśli nie wiesz, jak to wszystko połączyć i stworzyć idealny pokój dla przedszkolaka – skorzystaj z naszych podpowiedzi.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-08-11
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
sushi w ciąży

Czy można jeść sushi w ciąży?

2021-08-05
Jeśli jesteś w ciąży, to prawdopodobnie przestałaś jeść sushi z uwagi na dobro dziecka. Czy wiesz jednak, że to wyrzeczenie jest trochę „na wyrost”? Sprawdź, jakie sushi w ciąży nie zaszkodzi dziecku i przestań odmawiać sobie tej drobnej przyjemności.
dziecko

Bezpieczne dziecko w domu, czyli jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

2021-05-21
Ciekawość najmłodszych dzieci nie zna granic. Maluchy, które zaczynają raczkować i chodzić, chętnie zaglądają do szafek, szarpią za kable i różne wystające elementy. Niestety, nie wszystkie przedmioty znajdujące się w domu są odpowiednie dla dzieci. Bezpieczne dziecko w domu to podstawa, dlatego mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane na wesołe zabawy raczkującego i stawiającego pierwsze kroki niemowlęcia. Jakie zabezpieczenia przydadzą się w domu, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać?
kobieta z komputerem

Proste przepisy z truskawkami. Co przyrządzić?

2021-05-04
Z niecierpliwością czekasz, aż rozpocznie się sezon na truskawki? Przepisy, które znajdziesz w niniejszym artykule, z pewnością umilą ci ten czas. Poznasz sposób na szybki słodki obiad z truskawki, przepisy fit oraz recepturę na dżem uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Smacznego!
słodycze

Jakie środki słodzące są używane w produktach? Czym je zastąpić?

2021-04-03
Nasz pierwszy pokarm jest słodki. Od urodzenia jesteśmy zaprogramowani na poszukiwanie tego smaku, niesie on ze sobą obietnicę zastrzyku energii. Słodycze poprawiają nastrój, przynajmniej na chwilę. Dlatego wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Niestety, nadmiar cukru i kalorii w codziennej diecie niesie ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych oraz niechcianego przyrostu masy ciała. To powód, dla którego w składzie gotowych produktów coraz częściej można natknąć się na frazę: środki słodzące różnego pochodzenia.