Data modyfikacji:

Świnka morska w domu

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Świnka morska wywodzi się z Peru. Pierwsze wzmianki o jej domowej hodowli pochodzą z 3000 r. p.n.e. Wśród Inków to małe zwierzątko było obiektem kultu religijnego o czym świadczą chociażby odkryte grobowce ze zmumifikowanymi ciałami tych futrzaków. Dziś chętnie hodujemy je w domu

 

świnka morska

 

Świnka morska w domu

Świnki morskie żyją około 8. lat a przez cały ten okres rosną im zęby. W związku z czym świnki muszą je regularnie ścierać. Dlatego wypuszczone z klatki niekiedy podgryzają kable. Zwierzątka te niewiele jedzą, ich żołądek pomieści około 20. ml jedzenia. Lubią specjalną karmę przeznaczoną dla świnek, świeżą trawę, mlecze oraz warzywa i owoce.

 

Dlaczego świnki morskie są super?

Jeśli zastanawiacie się nad małym zwierzakiem dla dziecka, świnka może być strzałem w 10! Są miłe, przyjacielskie, lubią się tulić do ludzi, nie uciekają, nie gryzą, za to uwielbiają drapanie i głaskanie. Oczywiście to gryzoń więc trzeba pamiętać o sprzątaniu, chowaniu kabli i itd. Świnki morskie są aktywne w ciągu dnia (w przeciwieństwie do chomików) i lubią żyć stadami, dlatego najlepiej hodować conajmniej 2 świnki (oczywiście jednej płci, żeby się nie rozmnażały).

 

Ogólnie gryzoń przesympatyczny i w gruncie rzeczy mało kłopotliwy.

 

Uwaga na potomstwo

Świnka morska spodziewająca się małych sprytnie to ukrywa. W zasadzie do ostatniej fazy ciąży nie widać, aby nosiła w sobie małe. Dopiero po około dwóch miesiącach po zapłodnieniu zaczynają być wyraźnie widoczne ruchy i kopniaki płodów. Gdy zwierzak mocno się zaokrągli i stanie się mniej ruchliwy trzeba przygotować się na narodziny. Poród zazwyczaj odbywa się w nocy lub gdy nikogo nie ma w domu. Zwierzak lubi ciszę i intymność.

 

Młode rodzą się już owłosione, uzębione i mają otwarte oczy. Są bardzo ruchliwe i już po kilku dniach zaczynają podbierać mamie stałe jedzenie.

 

Mniej więcej po dwóch miesiącach świnki osiągają dojrzałość płciową, ale zdarza się, że i u młodszych osobników dochodzi do zapłodnienia. Dlatego dla pewności warto rozdzielić już miesięczne maluszki ;-)

 

Przeczytaj również:

Zwierzęta i dzieci - warto, czy nie warto mieć małego towarzysza >>

 

Zdjęcie: Wikipedia.org by Variraptor Creative Commons 3.0.

Komentarze
05-06-2014
Ocena:
A jak juz się utucze troszkę świnka to trza ją odchudzać :-/
postanowienia noworoczne

Jak spełniać noworoczne postanowienia?

2025-01-03
Nowy rok to czas, kiedy z nadzieją patrzymy w przyszłość i tworzymy listy rzeczy, które chcielibyśmy zmienić. „Nowy rok, nowa ja” brzmi kusząco, ale jak sprawić, by noworoczne postanowienia stały się czymś więcej niż chwilowym zrywem? W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie planować i realizować swoje cele na nadchodzący rok.
przesądy sylwestrowe

Sylwestrowe zwyczaje i przesądy, które warto poznać!

2024-12-30
Sylwester to nie tylko czas hucznej zabawy, ale także bogata tradycja pełna zwyczajów i przesądów, które mają zapewnić szczęście, zdrowie i pomyślność w nadchodzącym roku. Czy warto w nie wierzyć? Zdecydowanie tak, jeśli tylko mogą dodać magii tej wyjątkowej nocy. Sprawdź, jakie zwyczaje sylwestrowe warto znać i jakie przesądy na Sylwestra są wciąż żywe!
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...