Świnka morska wywodzi się z Peru. Pierwsze wzmianki o jej domowej hodowli pochodzą z 3000 r. p.n.e. Wśród Inków to małe zwierzątko było obiektem kultu religijnego o czym świadczą chociażby odkryte grobowce ze zmumifikowanymi ciałami tych futrzaków. Dziś chętnie hodujemy je w domu
Świnki morskie żyją około 8. lat a przez cały ten okres rosną im zęby. W związku z czym świnki muszą je regularnie ścierać. Dlatego wypuszczone z klatki niekiedy podgryzają kable. Zwierzątka te niewiele jedzą, ich żołądek pomieści około 20. ml jedzenia. Lubią specjalną karmę przeznaczoną dla świnek, świeżą trawę, mlecze oraz warzywa i owoce.
Jeśli zastanawiacie się nad małym zwierzakiem dla dziecka, świnka może być strzałem w 10! Są miłe, przyjacielskie, lubią się tulić do ludzi, nie uciekają, nie gryzą, za to uwielbiają drapanie i głaskanie. Oczywiście to gryzoń więc trzeba pamiętać o sprzątaniu, chowaniu kabli i itd. Świnki morskie są aktywne w ciągu dnia (w przeciwieństwie do chomików) i lubią żyć stadami, dlatego najlepiej hodować conajmniej 2 świnki (oczywiście jednej płci, żeby się nie rozmnażały).
Ogólnie gryzoń przesympatyczny i w gruncie rzeczy mało kłopotliwy.
Świnka morska spodziewająca się małych sprytnie to ukrywa. W zasadzie do ostatniej fazy ciąży nie widać, aby nosiła w sobie małe. Dopiero po około dwóch miesiącach po zapłodnieniu zaczynają być wyraźnie widoczne ruchy i kopniaki płodów. Gdy zwierzak mocno się zaokrągli i stanie się mniej ruchliwy trzeba przygotować się na narodziny. Poród zazwyczaj odbywa się w nocy lub gdy nikogo nie ma w domu. Zwierzak lubi ciszę i intymność.
Młode rodzą się już owłosione, uzębione i mają otwarte oczy. Są bardzo ruchliwe i już po kilku dniach zaczynają podbierać mamie stałe jedzenie.
Mniej więcej po dwóch miesiącach świnki osiągają dojrzałość płciową, ale zdarza się, że i u młodszych osobników dochodzi do zapłodnienia. Dlatego dla pewności warto rozdzielić już miesięczne maluszki ;-)
Przeczytaj również:
Zwierzęta i dzieci - warto, czy nie warto mieć małego towarzysza >>
Zdjęcie: Wikipedia.org by Variraptor Creative Commons 3.0.