Data publikacji:

Jak pielęgnować trawnik?

Autor: Patrycja Wrotek

Piękny, zadbany i równo przystrzyżony trawnik niewątpliwie jest ozdobą każdego ogrodu. Ale nie tylko ozdobą. Oprócz walorów estetycznych zdrowy trawnik wpływa także na nasze dobre samopoczucie. Gładka zielona powierzchnia koi nerwy i pozwala odpocząć oczom od ciągłego patrzenia w monitor komputera. Mało kto zwraca uwagę na fakt, że trawa, podobnie jak inne rośliny wzbogaca powietrze w tlen i wilgoć, a podczas upalnego dnia może obniżyć temperaturę przy gruncie nawet o kilka stopni Celsjusza. Aby cieszył oko trzeba mu poświęcić trochę czasu na pielęgnację. Jak osiągnąć piękną intensywną zieleń trawnika?

ogrpd_trawa_kosiarka-550

 

Po pierwsze zakładanie trawnika!

Piękny trawnik najlepiej osiągnąć na dwa sposoby. Możemy wysiać mieszankę nasion lub rozłożyć trawnik z rolki. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego zanim wybierzemy opcję warto chwilę się nad tym zastanowić.
 
Trawnik z siewu najlepiej zakładać na przełomie sierpnia i września lub kwietnia i maja. W tych miesiącach temperatura powinna już być stabilna, a trawie nie powinna zagrażać susza. Oczywiście siać można także w innych terminach, ale efekt prac będzie prawdopodobnie gorszy więc nie warto ryzykować. Jeśli chodzi o trawę z rolki terminy są bardziej elastyczne. Optymalny terminem będzie czas od połowy kwietnia do listopada, gdyż w tym przypadku gotowa darń jest dużo bardziej odporna na warunki atmosferyczne niż kiełkujące nasiona. Ważne aby dbać o odpowiednie nawilżenie.
 
 
Aby uzyskać odpowiednio gęstą trawę należy wysiać 1 kg nasion na 30-40 m² powierzchni. Zbyt rzadka obsada roślin na m² pozwoli chwastom na zajęcie pustych miejsc, natomiast zbyt duża ilość wysiewu spowoduje, że wiele roślin nie będzie w stanie rosnąć, a osłabione mogą być łatwo atakowane przez choroby i wymarzać podczas zimy.
 

Jaki rodzaj mieszanki trawnikowej wybrać?

Dobierając mieszankę traw warto z góry wiedzieć w jakich warunkach trawa będzie rosła i jak będzie eksploatowana. Inną trawę wybierzemy gdy trawnik będzie jedynie ozdobą, inną gdy ogród jest zacieniony, a jeszcze inną gdy będziemy często po niej chodzić, grać w piłkę, intensywnie deptać itd. Wyróżniamy trzy główne rodzaje mieszanek:

  • ozdobne (gazonowe, dywanowe) - o delikatnej i miękkiej darni, która źle znosi deptanie, wymaga regularnej pielęgnacji, podlewania i częstego koszenia,
  • rekreacyjne (uniwersalne) - wystarczająco odporne na trawniki przydomowe i zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji,
  • użytkowe (sportowo-rekreacyjne) - łączące w sobie piękno trawnika ozdobnego, z wytrzymałością na intensywną eksploatację, niestety mieszanki sportowe są nieco droższe od uniwersalnych, oraz wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji.
 
W sprzedaży dostępne są także inne, tak zwane łąki kwietne czy mieszanki łąkowe polecane do trawników narażonych na częste deptanie czy zacienienie, trawy do cienia, a także mieszanki regeneracyjne służące naprawie trawników zniszczonych.
 
 
 
Decydując się na trawnik, pamiętajmy, że na terenie silnie zacienionym, na glebie piaszczystej, która szybko wysycha, oraz w miejscach, gdzie okresowo utrzymuje się woda, nasz trawnik będzie źle rósł. Warto więc tak zaplanować rozmieszczenie trawnika aby omijać te miejsca.

 

 

Ważne jest, aby siać tylko jeden gatunek trawy, a istniejący już trawnik dosiewać tym samym rodzajem mieszanki.

 

Jak pielęgnować trawnik?

Po pierwsze podlewanie

To zabieg, którego pomijać nie możemy. Trawnik najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem po zachodzie słońca. Najlepsze efekty uzyskamy gdy będziemy podlewać rzadko ale obficie, rozproszonym strumieniem. Dobrze jeśli woda wsiąka stopniowo, najlepiej na głębokość 15 cm.  Wystarczy podlewać raz w tygodniu, a w okresie suszy mniej więcej co trzy dni. Nie zaleca się codziennego zraszania gdyż prowadzi to do wykształcenia płytkiego systemu korzeniowego, a także sprzyja rozwojowi chorób.
 

Przez okres trzech tygodni po wysianiu najlepiej trawę podlewać ręcznie za pomocą specjalnych końcówek zakładanych na wąż ogrodniczy. Po tym okresie można stosować zraszacze. Jednakże należy pamiętać o regularnym przestawianiu, bowiem nadmierne podlewanie w jednym także nie wpływa korzystnie - powoduje bowiem wypłukiwanie cennych dla trawy składników pokarmowych.

 

Po drugie koszenie

Jeśli decydujesz się na trawnik koszenie jest czynnością, z którą powinieneś się zaprzyjaźnić. Częste koszenie trawnika daje same plusy:

  • sprzyja jego dobrej kondycji i wyglądowi,
  • ogranicza straty składników pokarmowych,
  • zapobiega nadmiernemu wzrostowi roślin,
  • ogranicza rozwój chwastów i aktywność dżdżownic.

 

Pierwsze koszenie wykonaj, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8-10 cm. Trawnik skracamy wtedy o mniej więcej 4 cm. Przy kolejnych czekamy aż trawa odrośnie 4-6 cm i ścinamy ją o 1/3. Nigdy nie ścinamy jednorazowo więcej niż połowę rośliny!

 

Wiosną koszenie rozpoczynamy w zależności od pogody w marcu lub kwietniu, a ostatni raz przed zimą trawnik kosimy w połowie października.

 

Nie można zapominać o nawożeniu

To kolejna czynność, której nie możemy pominąć. Dobre rezultaty osiąga się wykorzystując kompost. Wystarczy 2 razy w sezonie rozgrabić jego 1-2 cm warstwę. 2 razy w sezonie (początek kwietnia, i później lipiec/sierpień) warto także zastosować nawóz wieloskładnikowy do traw. Nawożenie przyczynia się do zwiększenia krzewienia się, trwałości i odporności traw. Na jesieni pamiętajmy o przygotowaniu trawnika do zimowania. Tu zdecydowanie lepiej wybrać nawóz o małej ilości azotu, a zwiększonej potasu i fosforu. Raz na 3 do 6 lat możemy także pomyśleć o odkwaszeniu gleby. Do tej czynności używamy dolomitu lub kredy nawozowej. Odkwaszenie ułatwi przyswajanie pierwiastków przez rośliny.

 

Odchwaszczanie

Nawet najbardziej starannie pielęgnowany trawnik jest narażony na chwasty. Chwastami o delikatnych łodygach i liściach nie trzeba się zbytnio przejmować, ponieważ zostaną ścięte w czasie koszenia. Nie wolno tylko dopuścić do tego, aby zakwitły i się rozsiały. Kłopot mogą sprawić: mniszek, babka lancetowata i oset. Gdy pojawią się na trawniku należy je wypielić ręcznie lub zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów chwastobójczych.

 

Wertykulacja trawnika i aeracja

Jeśli na naszym trawniku pojawi się warstwa filcu - zbite pędy i kłącza z pomocą przyjdzie nam wertykulacja czyli nacinanie lub aeracja - napowietrzanie. Wertykulację wykonuje się na wiosnę, pomiędzy marcem a kwietniem. Aerację można powtórzyć także pod koniec lata, z początkiem jesieni. Jeśli nasz trawnik jest mały można to zrobić za pomocą grabi, ale zazwyczaj służą do tego specjalne maszyny. Wertykulator nacina darń i podłoże dwukrotnie, raz wzdłuż pionowych, raz wzdłuż poziomych linii na głębokość 3-7 cm. Po zakończeniu dokładnie oczyszczamy trawnik, wygrabiamy resztki roślinne i wyrównujemy trawę. Dosiewamy nową. Aerator nakłuwa glebę na głębokość 10 cm. Możemy to wykonać sami za pomocą wideł lub butów z kolcami. Specjalistyczne maszyny najlepiej wypożyczyć, gdyż koszt zakupu jest spory, a używamy ich max 2 razy w roku.

 

Ciekawa jestem ile osób dba o swój przydomowy trawnik i czy jego pielęgnacja to bardziej obowiązek czy zdecydowanie przyjemność? Piszcie w komentarzach jak to u Was wygląda.
 

Zdjęcie: Fotolia by © Horticulture


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
30-08-2014
Ocena:
odpowiednie nawilżenie trawnika to podstawa inaczej wyschnie na wiór... warto także pamiętać o regularnym koszeniu, wygodnym rozwiązaniem jest kosiarka automatyczna, sam mam od 2 tygodni i jestem bardzo zadowolony
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.