Data publikacji:

Mrówki faraona

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Mimo nazwy, mrówki Faraona nie pochodzą z Egiptu. Ich ojczyzną są Indie skąd drogą morską trafiły do Afryki, a następnie do Europy. Ze względu na swoje pochodzenie mrówki lubią ciepło, a ich aktywność spada już w temperaturze 14°C.

 

mrowka-dom550

 

Pierwsze wzmianki o warszawskich mrówkach faraona pochodzą z 1892 roku. Drewniane i ciepłe domy stolicy były dla nich wówczas idealnym schronieniem. Później słuch o nich zaginął. Z pewnością zakończyły swój żywot w wojennych pożarach i ruinach. W latach pięćdziesiątych XX wieku zjawiły się ponownie, przywiezione być może w bagażach wracających z dalekich krajów rodaków, przysłane w zagranicznych paczkach, czy przywiezione statkami. Nadszedł czas przeprowadzek do bloków z wielkiej płyty, a mrówki powędrowały wraz z ludźmi. Mrówki wędrują od sąsiada, do sąsiada po przewodach wentylacyjnych i rurach. Gnieżdżą się właściwie wszędzie tam, gdzie jest ciepło.

 

Mrówki w domu

Faraonki są bardzo pracowite i charakteryzują się ogromnie wysoką płodnością. Jedno mrówcze gniazdo potrafi w ciągu 3 lat opanować kilkunastopiętrowy blok.Szukają pożywienia w promieniu zaledwie kilku metrów od gniazda. Dlatego terenem działania jednej mrówczej rodziny są najwyżej dwa położone obok siebie mieszkania. Niestety zlikwidowanie mrówek wymaga czasu oraz ogromnej cierpliwości i dokładności. 

Mrówki w domu są naprawdę uporczywym gościem. Walkę z mrówkami faraona trzeba rozpocząć od dokładnego posprzątania mieszkania. Nigdzie nie może być okruchów i resztek jedzenia. Żywność, która nie może być przechowywana w lodówce powinna być schowana w naczyniach ustawionych w miskach z wodą.

Nóżki stołu należy posmarować od dołu wazeliną, co uniemożliwia przemarsz szkodników. Wszystkie rury centralnego ogrzewania w miejscach, w których stykają się z podłogą lub sufitem najlepiej dokładnie zagipsować. Podobnie należy postąpić z wszelkimi innymi szparami, także w oknach i drzwiach. Po zastosowaniu się do powyższych wskazówek można zaaplikować jeden z dostępnych na rynku preparatów przeciw mrówkom.

Niestety po ich zastosowaniu nadal musimy być czujni, gdyż mamy do czynienia z niezwykle wytrwałym i przebiegłym przeciwnikiem. Mimo iż wydaje nam się, że mrówek jest mniej, one nadal są w naszym  mieszkaniu. Ale … mrówki w domu działają teraz zgodnie z planem. Zlokalizowały źródła pokarmu i w przemyślany sposób przenoszą go do gniazda. Poruszają się "sznurkiem" - jedne idą w kierunku gniazda inne w kierunku pokarmu. Robotnica, która znajdzie pokarm niesie go do gniazda znacząc trasę feromonami. Kolejne robotnice podążają jej szlakiem. Gdy źródło pokarmu się kończy, ścieżka feromonów zanika i sznurek mrówek formuje się gdzie indziej.

 

Zwalczanie mrówek

Aby zniszczyć gniazdo należy wyłożyć preparaty z trutką pokarmową. Mrówki zaniosą ją do gniazda i nakarmią królową. Preparat ma opóźniony czas działania i po pewnym czasie 'wykończy' całe gniazdo.

Czasami w bloku jest duża liczba gniazd, a sąsiedzi nie są zainteresowani pozbyciem się tych upartych lokatorów. Wówczas, gdy zauważymy sznur mrówek, najlepiej prześledzić ich drogę. Po ustaleniu którędy wchodzą i wychodzą z naszego mieszkania, zagipsujmy lub zasilikonujmy szczeliny i zniszczmy pozostawiony przez nie zapach feromonów. Istnieje szansa, że faraonki poszukają sobie innego szlaku, być może już poza naszym mieszkaniem.

 

Zdjęcie: Flickr.org by Bulldog Pottery Creative Commons 2.0

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
zlikwidowanie mrówek wymaga czasu oraz ogromnej cierpliwości i dokładności" - to prawda...
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.