Sposoby na uszkodzony mebel

Data:
Zadrapana szafa? Odciśnięta  filiżanka na stoliku do kawy? Zaschnięta stearyna na komodzie? W sprzedaży jest wiele środków do pielęgnacji i odnawiania mebli. Ale może warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby.
 

dom-meble-mieszkanie-pokoj-550

 

Ciemne przypalenia

Lekkie, powierzchowne przypalenia z drewnianej półki usuniesz zwykłym majonezem. Nanieść małą ilość dokładnie na zniszczone miejsce i zostaw na pół godziny. Po upływie czasu wypoleruj. Jeżeli przypalenie jest głębsze, delikatnie zetnij odbarwioną powierzchnię a później wypełnij ubytek kilkoma warstwami politury.

Rysy i zadrapania

Jeżeli półki regału są porysowane, posmaruj zniszczone miejsca wazeliną. Zostaw na 24 godziny a następnie wypoleruj. Drobne zadrapania możesz także usunąć pastą do butów (dobierz jej kolor do odcienia drewna) lub specjalną pastą do odnawiania mebli. Głębokie zadrapania najlepiej zamaskuj woskiem.

Ślady mokrych szklanek

Wilgoć z filiżanek czy kubków, która dostanie się pod lakier, zostawia na drewnie plamy w postaci kółek. Jeżeli są jasne pomoże pasta do zębów. Nanieś ją na ślad kółka i wypoleruj. Gdy plama jest ciemna, spróbuj ją usunąć miksturą zrobioną z masła, majonezu i popiołu (zmieszaj po pół łyżeczki każdego ze składników). Wetrzyj ją w zniszczone miejsce, następnie wypoleruj.

Zaschnięty wosk

Aby usunąć wosk najlepiej użyć suszarki, Nigdy nie zeskrobuj wosku jeżeli kapnie na drewnianą półkę. Skieruj strumień gorącego powietrza na plamę i trzymaj tak długo, aż zrobi się miękka. Zetrzyj wosk wilgotną ściereczką. Następnie przetrzyj półkę środkiem do polerowania mebli.


Zdjęcie: Fotolia by kid's bedroom ©
Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-10-2016
Ocena:
No dokładnie. Ja mam dwójkę i z wymiana kanapy chyba jeszcze poczekamy, choć już patrzeć nie mogę na obecną... ale szkoda mi kasy, żeby nowa za chwilę wyglądała podobnie.
14-9-2016
Ocena:
wiem coś właśnie, u nas przy dwójce dzieci ciągle jakieś plamy których niestety nie da się odprać. Niedługo będziemy właśnie wymieniać wypoczynek, zobaczę tą tkaniną z fargotex. Jednak przy dzieciach trzeba również brać pod uwagę nie tylko wygodę siedzenie ale i materiał który będzie łątwy w utrzymaniu.