Data modyfikacji:

Sery francuskie

Autor: Anna Marszałek

Francja to bez wątpienia raj dla smakoszy serów. Francuskie sery zachwycają jakością, formą i niepowtarzalnym smakiem. Są nieodzownym elementem tradycyjnych posiłków i apetycznie zdobią stoły francuskich restauracji.

 

dobry ser francuski

fot. Unsplash.com

Ser Beaufort

Ser górski do którego produkcji używa się mleka krów tarine lub terentais. Ich mleko staje się jeszcze bardziej aromatyczne latem, gdy zwierzęta pasą się na alpejskich pastwiskach.
Beaufort ma delikatny aromat masła, kwiatów i miodu.
Powinien też mieć wilgotną, lepką skórkę i lekko wklęsłą powierzchnię.

Wytwarza się trzy rodzaje sera:

  • zwykły Beaufort
  • Beaufort Été - produkowany od czerwca do października
  • Beaufort d’Alpage - produkowany na górskich łąkach z mleka j edynie w ypasanego tam stada


Beaufort ma formę koła o średnicy 35-75 cm i wadze 20-70 kg.

 

Blue D'auvergne

Nazwa sera pochodzi od górskiej krainy w której jest wytwarzany.

Pod cienką powierzchnią Blue D'auvergne znajduje się miąższ o kolorze kości słoniowej z nierównomiernie niebieskozielonymi żyłkami pleśni.
Bleu d’Auvergne ma kształt walca o średnicy 10 lub 20 cm i wadze 1-3 kg.

Ser jest idealnym składnikiem sosu do sałatek z cykorii, orzechów i pieczarek . Również doskonale nadaje się do dań z makaronu.
 

 

Brie

Brie to jeden z najbardziej znanych francuskich serów pochodzi z prowincji Brie, której obszar pokrywa się z terytorium dzisiejszego departamentu Seine-et-Marne.
Jest wytwarzany w kształcie tortu o średnicy 20-30 cm i wadze 0,5 kg.

Jego skórka jest cienka i pokryta delikatnym kożuszkiem białej pleśni. Kremowy miąższ sera ma wyraźny posmak mleka i grzybów i wyrazisty orzechowy aromat.

 

Camembert

Camembert to najbardziej znany przedstawiciel białych serów pleśniowych. Wyrabiany jest z surowego mleka krowiego, w regionie Normandii.

Charakteryzuje się miękkim miąższem oraz skórką pokrytą białą pleśnią. Posiada wspaniały aromat i łagodny smak. Do Camembert świetnie pasują delikatne wina czerwone.

 


Cantal

To jeden z najstarszych serów francuskich wytwarzany w Owernii. Zaliczany jest do serów półtwardych i zawiera 45% tłuszczu.

Cantal jest sprzedawany jako:

  • jeune - po 30 dniach dojrzewania
  • entre deux - w okresie od 2 do 6 miesiąca dojrzewania
  • vieux- po ponad 6 miesiącach
Jest to tradycyjny ser farmerski produkowany z mleka krowiego rasy Salers. Osobliwością jego produkcji jest dwukrotne prasowanie sera. W trakcie tego procesu sprasowane już ścięte mleko jest ponownie rozrabiane, następnie solone i wreszcie wkładane do formy.Ser Cantal ma aksamitny, wyjątkowo łagodny smak o wyraźnym zapachu orzechów laskowych.
Podawany jest często po posiłku z lekkim winem owocowym.

 

Chaumes

Chaumes to ser miękki, wyrabiany z mleka krowiego. Regionem produkcji Chaumes jest Perigord w południowo-zachodniej Francji.

Sposób jego wytwarzania jest oparty na recepturze tradycyjnych serów trapistów. Miękka skórka Chaumes odznacza się głębokim, mandarynkowym kolorem. Ser ma kremowy miąższ i niepowtarzalny , orzechowy aromat.

 

Chaource

To tradycyjny ser z porostem białej pleśni. Pochodzi z regionu Szampanii.

Młody ser ma delikatną dopiero się formującą skórkę o mlecznym aromacie. W miarę dojrzewania skórka grubieje, a na jej powierzchni rozwijają się czerwone plamki pleśni.

Chaource łączy słodycz z posmakiem świeżych owoców. Doskonale komponuje się z szampanem o nucie owocowej.
 Comte

To jeden z najbardziej docenianych serów Francji. Wytwarza się go z mleka krów wypasanych na stokach gór Jurajskich, w regionie Franche-Comté.

Ser ma kształt okręgu o średnicy 75 cm i masie 35 kg.
Do produkcji jednego sera potrzeba aż 530 litrów mleka. Jego dojrzewanie trwa od 3 miesięcy do 2 lat i w tym czasie powstają w serze małe oczka.

Smak i aromat Comté zależy od pory roku, podczas której jest on produkowany. W lecie, gdy krowy jedzą świeżą trawę na łące, ser jest bardziej żółty, w smaku bardziej aromatyczny, a w zimie jego barwa staje się podobna do kości słoniowej, natomiast smak wyraźnie orzechowy.

 

Emmental

Emmental wytwarzany w regionie Franche - Comté. Jest to ser twardy z dziurami o miąższu w kolorze kości słoniowej lub bladożółtym.Niektóre odmiany sera Emmental wytwarzane są jedynie z mleka Franche – Comté, Wogezów i Sabaudii i noszą nazwę "Grand Cru".

Emmental ma twardą suchą skórkę. Produkowany w formie kręgu o średnicy 70-100 cm, wysokości 13-25 cm i wadze 60-130 kg.
 

Fourme D'ambert

Jest to krowi ser pleśniowy pochodzący z Owernii.

Ser ma lekko kremową konsystencję i lekko grzybowy smak. Niebieska pleśń ma formę grudek, o nietypowych dla tej rodziny żyłek. Fourme d’Ambert w porównaniu z większością serów z przerostem pleśniowym jest bardziej miękki i gęściejszy.Ma naturalną suchą skórkę z czerwoną lub białą pleśnią.

 


Morbier

Ser półtwardy wytwarzany z mleka krowiego. Pochodzi z regionu Franche-Comté. Morbier jest chroniony przez francuski system jakości AOC.
Ma okrągły kształt, lekko wypukłe boki i poziomą czarną warstwę popiołu drzewnego oraz soli. Posiada charakterystyczną wilgotną, beżową skórkę. Idealnie nadaje się do sosów i zapiekanek.

Doskonałe komponuje się z winem alzackim Riesling lub czerwonym z Bordeaux.

 

Munster

To ser alzacki , zaliczany do serów miękkich o kremowej konsystencji. Produkowany jest z mleka krowiego. Nazwa pochodzi od miasta, w którym był wytwarzany przez benedyktynów od 14 stuleci. Wyjątkowy charakter ser zawdzięcza czystym pastwiskom Alzacji i krowom rasy vosgiennes, słynącej z wysokobiałkowego mleka.

W procesie produkcji przez okres 2-3 miesięcy ser jest stale nacierany solanką. Dzięki temu skóra uzyskuje bogaty kolor i wzmacnia się aromat. Miąższ młodego sera jest kremowy, a smak świeży i orzechowy. Dojrzały Munster osiąga intensywny bukiet, skórka błyszczy się bardziej czerwono, jest wilgotniejsza, a smak wyrazisty i pełen charakteru.

 

Reblochon

Jest to ser miękki o okrągłym kształcie. Posiada certyfikat AOC, który określa dokładnie region produkcji i gwarantuje tradycyjne metody jego wytwarzania.
Do produkcji sera stosuje się mleko pochodzące tylko od 3 ras krów: Abondance, Montbéliard i Tarine. Reblochon ma cienką pomarańczowo-żółtą i kremową konsystencję.

To wyjątkowy ser o smaku orzechów i niepowtarzalnym aromacie świeżej trawy oraz alpejskich kwiatów.

 


Roquefort

Ten przerośnięty nitkami błękitnej pleśni ser owczy nazywany królem serów we Francji. Do surowego owczego mleka wraz z podpuszczką dodaje się zarodniki szlachetnej błękitnej pleśni. Surowe sery, formowane w kręgi, obtacza się wielokrotnie solą, a następnie przewozi do jaskiń Combalou.

Zanim ustawi się je na dębowych półkach zajmujących jedenaście poziomów skalnych korytarzy, są one nakłuwane w celu zapewnienia pleśni odpowiedniego wzrostu dopływu powietrza.

Wymiary Roqueforta są ściśle ustalone: pojedynczy krąg ma 19-20 cm średnicy i waży 2,5-3 kg. Ser zawiera przynajmniej 52% tłuszczu, nadającego mu niezrównanej delikatności. W miarę dojrzewania kolor miąższu przechodzi z białego w barwę kości słoniowej, a pleśń zyskuje zielonkawo-niebieski odcień.
 

Livarot

To miękki ser, posiadający czerwoną florę bakteryjną i co najmniej 40% tłuszczu. Jest wytwarzany jedynie w Pays d’Auge, ojczyźnie Camembert. Waży w zależności od rozmiaru między 350 i 500 g.

Dojrzewa przez miesiąc w wilgotnej piwnicy, gdzie jest przemywany i kilkakrotnie przewracany. Pod skórą Livarot kryje się żółty, elastyczny miąższ o mocnym, korzennym aromacie. Smakosze preferują Livarot dojrzały, ponieważ jego smak staje się wtedy bardziej wyrazisty.

 

Tomme De Savoie

Jest to półtwardy, górski ser produkowany w Sabaudii. Najlepsze sery mają napis "Lait Cru", co oznacza, że zostały wytworzone z mleka surowego.
Tomme de Savoie ma skórkę twardą, szarą z plamami żółtej lub czerwonej pleśni.

Jego smak jest delikatny z wyczuwalną nutą polnych kwiatów i orzechów włoskich. Miąższ sera ma niewielkie dziury i lepką konsystencję.

 

Czy można dawać sery pleśniowe dzieciom?

Sery białe, mozarellę, parmezan, czy sery żółte można dawać dzieciom od początku rozszerzania diety. Z serami pleśniowymi należy poczekać aż dziecko skończy pierwszy rok życia. Zaleca się podawanie małym dzieciom (do 3 lat) tylko serów z mleka pasteryzowanego, najlepiej z produkcji przemysłowej, ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia listeriozą. Podając dzieciom sery pleśniowe należy liczyć się z możliwością wystąpienia alergii. Nawet jeśli dziecko zareaguje alergicznie na dany typ sera, warto spróbować za jakiś czas ponownie, bo jednorazowa reakcja nie świadczy jeszcze o chorobie alergiczne.

 

 

Komentarze
21-08-2017
Ocena:
uwielbiam, ale aktualnie jestem w 12 tygodniu ciąży i trochę się boję je jeść. Muszą poczekać na po porodzie
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.