Data publikacji:

Dlaczego ubieramy choinkę?

Autor: Katarzyna Michniewska

Choinki wielkie i te całkiem malutkie. Jodły, świerki, i sosny, a wszystkie pięknie przyozdobione bombkami, lampkami i świątecznymi łańcuchami. Chyba każdy z nas ubierając świąteczne drzewko choć raz zastanawiał się 'dlaczego'?

 

choinka_krajobraz_snieg_gory-550

 

Jest wiele teorii na temat genezy zwyczaju dekorowania choinek. Jedna z nich sięga do starożytnego Rzymu, inna mówi, że przybrany iglak jest pozostałością kultu zmarłych, a jeszcze inna, że wigilijne drzewko jest symbolem rajskiego drzewa żywota, z którego wyciosano krzyż Chrystusa.

 

Historia świątecznej choinki

My zawitamy do starożytnego Rzymu, w którym mieszkańcy podczas obrzędów pogańskich czcili boga urodzaju. Na jego cześć ozdabiali drzewa liściaste gałązkami, laurem i bluszczem. Zwyczaj ten był dość powszechny. Celtowie upodobali sobie jemiołę, a Anglosasi ostrokrzew, bluszcz i wawrzyn. Choinki, głównie świerki i jodły pojawiły się znacznie później.

Pierwszy zapis mówiący o drzewie przyozdobionym na Boże Narodzenie pochodzi z 1419 roku. Wówczas Bractwo Czeladników Piekarskich z Fryburga w szpitalu Św. Ducha ustawiło choinkę ozdobioną piernikami, opłatkami, owocami i papierowymi dekoracjami.

Podobno ogromnym zwolennikiem dekorowania choinek był Martin Luther, a zwyczaj ten błyskawicznie rozprzestrzenił się w protestanckich Niemczech, a następnie w Europie Północnej.

 

Choinka w Polsce

Do Polski zwyczaj dekorowania choinki dotarł wraz z niemieckimi protestantami na początku XIX wieku. Początkowo drzewka zdobili tylko mieszkańcy dużych miast. Na wsiach do lat 20-tych XX wieku nadal bardzo popularne były tak zwane podłaźniczki - drzewka iglaste z uciętymi wierzchołkami, przybrane owocami i orzechami. Podłaźniczki miały za zadanie chronić mieszkańców wsi przed złymi mocami.

Współczesne choinki

Współcześnie trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez świątecznej choinki. Przyozdobione iglaki goszczą w większości domów.

Mało kto wie, że Kościół był niechętny temu zwyczajowi. Jednakże szybko nadał choince chrześcijańską symbolikę 'biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła'. W związku z tym, że choinka ma być symbolem drzewa z którego Adam i Ewa zerwali jabłko powinna zawitać w naszym domu w Wigilię rano (imieniny Adama i Ewy).

Na choince nie powinno zabraknąć jabłek symbolizujących węża kusiciela, łańcuchów i wieńczącej czubek gwiazdy, będącej symbolem gwiazdy betlejemskiej, która wiodła Trzech Króli do Dzieciatka Jezus. W niektórych domach pod choinką stawia się opłatek, figurkę malutkiego Jezusa w żłóbku i sianko.

Według tradycji po Wigilijnej wieczerzy ojciec rodziny zapala lampki na świątecznym drzewku. Gdy choinka rozbłyśnie, woła resztę rodziny i razem resztę Wigilijnego wieczoru spędzają przy drzewku, które towarzyszy im przez całe Boże Narodzenie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © soundsnaps


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Rodzinna tradycja. Nic dodać nic ująć. Przy okazji super zabawa dla całej rodzinki :)
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.