Historia świątecznych kartek

Data:

Nawet najfajniejszy mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki. Na szczęście z roku na rok Urzędy Pocztowe notują coraz większe zainteresowanie bożonarodzeniowymi pocztówkami. Znów wysyłamy kartki, bo czy da się życzenia płynące prosto z serca wyrazić inaczej niż za pomocą papieru i długopisu?

 

bożonarodzeniowe kartki

 

Kto wymyślił świąteczne kartki

Dawno, dawno temu, bo w 1843 roku Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta wpadł na genialny pomysł. Swojej bardzo licznej grupie przyjaciół i znajomych zamiast wysyłać ręcznie pisane życzenia świąteczne zamówił u zaprzyjaźnionego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami. Następnie, aby mieć zapas na lata udał się do drukarni i ten przedstawiający wznoszącą toasty rodzinę rysunek powielił tysiąckrotnie.

Idea bożonarodzeniowych kartek choć niezwykle ciekawa nie rozpowszechniała się zbyt szybko. W 1865 roku radca dworu pruskiego i generalny poczmistrz zgłosił projekt 'pocztowego listka', czyli pocztówki niewymagającej koperty. Niestety komisja odrzuciła projekt.

Przełom nastąpił 4 lata później, bo w 1869 roku, gdy Emanuel Herrmann - profesor ekonomii w Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt, w memoriale "O nowym sposobie korespondowania pocztą" udowodnił, że ta forma korespondencji jest niezwykle atrakcyjna, oszczędza bowiem czas i papier.

Bożonarodzeniowe kartki zyskały rzeszę zwolenników. Jednakże dość istotną wadą było to, że początkowo nie można było ich wysyłać za granicę.

Wszystko zmieniło się 1 lipca 1875 roku gdy kartki dopuszczono do obiegu międzynarodowego. Od tej chwili popularność korespondencji pocztówkowej rosła lawinowo, a produkcja kartek wykroczyła poza Europę. Rozpoczęło się prawdziwe pocztówkowe szaleństwo.

W 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na polską nazwę karty pocztowej. Wśród propozycji między innymi znalazły się: 'liścik' ,'listówka', 'otwartka' i 'pisanka'. A ostatecznym zwycięzcą została zgłoszona przez Henryka Sienkiewicza 'pocztówka'.

Obecnie świąteczne kartki zachwycają swoją różnorodnością.

A Ty wysłałaś już świąteczne życzenia?

 

Zdjęcie: Fotolia by © marinamik All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
9-1-2019
Ocena:
Nie wysylamy, ale zawsze dodajemy do prezentow z zyczeniami