Szampan to trunek mający bardzo szeroką rzeszę miłośników. Można go pić o każdej porze dnia i nocy. Świetnie sprawdza się zarówno w sylwestrową noc, jak i romantyczne spotkania we dwoje. Mocno schłodzony pieści podniebienie delikatnymi bąbelkami. A czym byłby nawet najpiękniejszy toast wzniesiony bez kieliszka szampana?
Szampana wytwarza się tylko we francuskiej Szampanii z winorośli rosnących na bogatej w wapienie mineralnej glebie. Specyficzny mikroklimat sprawia, że to wyjątkowe wino musujące zachwyca smakiem, kolorem i perlistą pianką.
Podobno pierwsze krzewy winne w Szampanii zasadzili Rzymianie, a późniejszy, średniowieczny kler pieczołowicie rozwijał plantacje. Sztukę produkcji szampana na przełomie XVII i XVIII wieku opracował piwniczny opactwa Hautvilliers - Don Pérignon. Zestawił ze sobą różne gatunki i roczniki win tworząc tzw. cuvee, które rozlał do butelek i zakorkował.
Współcześnie przed zakorkowaniem dolewa się mieszanki cukru, starego wina i drożdży. Podczas 8-10 tygodniowego leżakowania w piwnicach wykutych w wapiennych skałach dochodzi do fermentacji na skutek której powstaje dwutlenek węgla, a wino staje się winem musującym. Najszlachetniejsze gatunki leżakują nawet kilka lat.
Dziś Szampania podzielona jest na 302 gminy. Za najlepsze z najlepszych - Grand Cru, uznawanych jest 17 z nich. Miano Premiers Crus, czyli bardzo dobre i dobre zyskały 41 gminy.
Nazwa "szampon" została zastrzeżona w 1911 roku.
Uprawia się w nich trzy szczepy winorośli:
Istnieje wiele rodzajów trunku: wytrawne, słodkie, owocowe, delikatne, wyraziste itd. A głównym składnikiem wpływającym na ich charakter jest ilość dodanego cukru.
Butelka tego trunku to wydatek średnio od 100 do nawet kilku tysięcy złotych (np. Don Pérignon). Zdarzają się także dużo droższe egzemplarze. Najdroższym szampanem świata jest ten pochodzący z 1907 roku z winnicy Heidsieck. Statek, którym był przewożony do rosyjskiej rodziny królewskiej zatonął, a na wyłowionym w 1997 roku wraku znaleziono 200 butelek drogocennego trunku. Dziś można go kupić w moskiewskim hotelu Ritz za około 300 tysięcy dolarów za butelkę.
Trunek musi być przechowywany w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Przed podaniem należy schłodzić go w specjalnym, wypełnionym lodem pojemniku do temperatury 7 - 9 °C (w wyższej temperaturze gaz szybciej ucieka). Następnie delikatnie wyjąć butelkę z kubełka i trzymając pod kątem 45°otworzyć. Owiniętą w serwetę ręką ostrożnie przekręcić korek.
Kieliszki do szampana powinny być wysokie i wąskie np. w kształcie tulipana, o pojemności około 150-180 ml. Z wysokich kieliszków bąbelki uwalniają się bardzo powoli. Napełniony do ⅔ wysokości kieliszek należy trzymać za nóżkę, aby nie ogrzać trunku. Kieliszki do szampana dobrze jest wytrzeć suchym ręcznikiem, a wówczas pozostawione na szkle niewidoczne kłaczki przyciągną do siebie bąbelki.
Niewypite wino, można przechować w lodówce maksymalnie przez dwa dni.
Zatem moi drodzy kielichy w dłoń.
Zdjęcie: Fotolia by © bigfoot