Data modyfikacji:

Symbole na metkach

Autor: Katarzyna Moryc

Pranie, z pozoru wydaje się być niezwykle prostą czynnością. Wkładasz ubrania do pralki, dodajesz płyn lub proszek, nastawiasz i po pewnym czasie wyjmujesz czyste rzeczy. Gorzej, jeśli wyjmujesz coś, co nie wygląda już tak samo, jak przed praniem. Jak to możliwe? Może jednak warto było stosować się do zaleceń producenta pokazanych na metce? Tylko, co one oznaczają? Rozszyfrowujemy je dla Was.  

 

warto czytać symbole na metkach

 

Większość z nas ma czasem problem ze zrozumieniem symboli znajdujących się na metkach ubraniowych. Zatem zanim niechcący zniszczysz ukochany sweterek, poznaj oznaczenia i wypierz jak należy. Zresztą, zalecenia nie ograniczają się do samego prania – dochodzą jeszcze wybielanie, prasowanie, suszenie…

 

Pranie

Symbole z miską z wodą dotyczą właśnie samego procesu prania: dozwolonej temperatury, metody prania (w pralce, czy ręcznie) i tak dalej.

To, w jakiej temperaturze można bezpiecznie prać daną rzecz pokazane jest na symbolu miski z wodą, z temperaturą zaznaczoną za pomocą cyfr lub kropek.

Symbol „nie prać” oznacza całkowity zakaz prania, czy to ręcznego, czy maszynowego. Tak oznaczone rzeczy należy czyścić bez prania.

„Pranie z zachowaniem ostrożności” wskazuje na konieczność wyboru delikatnego programu.

Oznaczenie „pranie delikatne” najczęściej spotyka się na tkaninach syntetycznych.

 

pranie

 

Prasowanie

Kropeczki na żelazku oznaczają wysokość temperatury. Żeby nie uszkodzić materiału należy ściśle się stosować do wytycznych podanych na metce. Ubrania prasowane w zbyt wysokiej temperaturze bardzo łatwo ulegają zniszczeniu, a ciemne materiały wybłyszczeniu. Współczesne żelazka często wyposażone są w specjalne, zabezpieczające nakładki przeznaczone do prasowania tkanin delikatnych i tych o ciemnych barwach.

  • Do 110°C – program odpowiedni dla poliakryli, nylonu, wiskozy. Najlepiej prasować bez pary, na lewej stronie lub przez ściereczkę.
  • Do 150°C – dobre do prasowanie wełny, jedwabiu, poliestru, wiskozy. Można używać pary.
  • Do 200°C – program dla bawełny i lnu. Można używać pary, a w razie potrzeby, tkaninę należy nawilżyć przed prasowaniem.

 

prasowanie

Suszenie

Jeśli na symbolu suszarki bębnowej znajdują się kropeczki oznacza to, iż tkanina ma określone wymagania suszenia. Wskazują one w jakiej temperaturze i na jaką ilość obrotów suszenia nastawić suszarkę.
Pewne materiały nie powinny być suszone mechanicznie:

  • wełna – filcowanie,
  • jedwab - uszkodzenia,
  • firanki - zgniatanie się.

Ważne jest, aby wyprane ubrania odpowiednio rozłożyć do wyschnięcia. Swetry należy delikatnie odsączyć z wody i równo rozłożyć, aby się nie odkształciły. Niektóre materiały (zwłaszcza ciemne kolory) mają tendencję do blaknięcia, dlatego nie powinny być suszone na słońcu.

 

suszenie

 

Odplamianie i wybielanie

Pozostałe symbole dotyczą prania chemicznego i są przeznaczone głównie dla profesjonalistów. Litery w kółeczku informują jaki piorący lub odplamiający roztwór chemiczny jest zalecany do danego materiału.

Trójkąt oznacza, że dozwolone jest chlorowanie.
Analogicznie jak pranie tradycyjne, tak i czyszczenie chemiczne musi uwzględniać rodzaj tkaniny i stopień jej zabrudzenia.

 

odplamianie i wybielanie

 

 

I co? Trochę tego jest, prawda? Ale teraz metki nie mają już przed Tobą tajemnic, a Ty, stosując się do tych zasad,  nie musisz się bać, że Twoje rzeczy ulegną zniszczeniu.

A jeśli boisz się, że za jakiś czas zapomnisz, co oznaczają poszczególne symbole, skorzystaj z naszej ściągawki do wydruku. Możesz ją oprawić w ramkę i powiesić w pobliżu pralki. Taka ściąga może być naprawdę pomocna!

 

 

Zdjęcie: Fotolia.com

Komentarze
30-04-2018
Ocena:
Przydatna rzecz, dobrze wiedzieć, bo człowiek zawsze się zastanawia, co oznaczają te znaczki. A tutaj od razu wiadomo o co chodzi.
postanowienia noworoczne

Jak spełniać noworoczne postanowienia?

2025-01-03
Nowy rok to czas, kiedy z nadzieją patrzymy w przyszłość i tworzymy listy rzeczy, które chcielibyśmy zmienić. „Nowy rok, nowa ja” brzmi kusząco, ale jak sprawić, by noworoczne postanowienia stały się czymś więcej niż chwilowym zrywem? W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie planować i realizować swoje cele na nadchodzący rok.
przesądy sylwestrowe

Sylwestrowe zwyczaje i przesądy, które warto poznać!

2024-12-30
Sylwester to nie tylko czas hucznej zabawy, ale także bogata tradycja pełna zwyczajów i przesądów, które mają zapewnić szczęście, zdrowie i pomyślność w nadchodzącym roku. Czy warto w nie wierzyć? Zdecydowanie tak, jeśli tylko mogą dodać magii tej wyjątkowej nocy. Sprawdź, jakie zwyczaje sylwestrowe warto znać i jakie przesądy na Sylwestra są wciąż żywe!
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...