Pranie, z pozoru wydaje się być niezwykle prostą czynnością. Wkładasz ubrania do pralki, dodajesz płyn lub proszek, nastawiasz i po pewnym czasie wyjmujesz czyste rzeczy. Gorzej, jeśli wyjmujesz coś, co nie wygląda już tak samo, jak przed praniem. Jak to możliwe? Może jednak warto było stosować się do zaleceń producenta pokazanych na metce? Tylko, co one oznaczają? Rozszyfrowujemy je dla Was.
Większość z nas ma czasem problem ze zrozumieniem symboli znajdujących się na metkach ubraniowych. Zatem zanim niechcący zniszczysz ukochany sweterek, poznaj oznaczenia i wypierz jak należy. Zresztą, zalecenia nie ograniczają się do samego prania – dochodzą jeszcze wybielanie, prasowanie, suszenie…
Symbole z miską z wodą dotyczą właśnie samego procesu prania: dozwolonej temperatury, metody prania (w pralce, czy ręcznie) i tak dalej.
To, w jakiej temperaturze można bezpiecznie prać daną rzecz pokazane jest na symbolu miski z wodą, z temperaturą zaznaczoną za pomocą cyfr lub kropek.
Symbol „nie prać” oznacza całkowity zakaz prania, czy to ręcznego, czy maszynowego. Tak oznaczone rzeczy należy czyścić bez prania.
„Pranie z zachowaniem ostrożności” wskazuje na konieczność wyboru delikatnego programu.
Oznaczenie „pranie delikatne” najczęściej spotyka się na tkaninach syntetycznych.
Kropeczki na żelazku oznaczają wysokość temperatury. Żeby nie uszkodzić materiału należy ściśle się stosować do wytycznych podanych na metce. Ubrania prasowane w zbyt wysokiej temperaturze bardzo łatwo ulegają zniszczeniu, a ciemne materiały wybłyszczeniu. Współczesne żelazka często wyposażone są w specjalne, zabezpieczające nakładki przeznaczone do prasowania tkanin delikatnych i tych o ciemnych barwach.
Jeśli na symbolu suszarki bębnowej znajdują się kropeczki oznacza to, iż tkanina ma określone wymagania suszenia. Wskazują one w jakiej temperaturze i na jaką ilość obrotów suszenia nastawić suszarkę.
Pewne materiały nie powinny być suszone mechanicznie:
Ważne jest, aby wyprane ubrania odpowiednio rozłożyć do wyschnięcia. Swetry należy delikatnie odsączyć z wody i równo rozłożyć, aby się nie odkształciły. Niektóre materiały (zwłaszcza ciemne kolory) mają tendencję do blaknięcia, dlatego nie powinny być suszone na słońcu.
Pozostałe symbole dotyczą prania chemicznego i są przeznaczone głównie dla profesjonalistów. Litery w kółeczku informują jaki piorący lub odplamiający roztwór chemiczny jest zalecany do danego materiału.
Trójkąt oznacza, że dozwolone jest chlorowanie.
Analogicznie jak pranie tradycyjne, tak i czyszczenie chemiczne musi uwzględniać rodzaj tkaniny i stopień jej zabrudzenia.
I co? Trochę tego jest, prawda? Ale teraz metki nie mają już przed Tobą tajemnic, a Ty, stosując się do tych zasad, nie musisz się bać, że Twoje rzeczy ulegną zniszczeniu.
A jeśli boisz się, że za jakiś czas zapomnisz, co oznaczają poszczególne symbole, skorzystaj z naszej ściągawki do wydruku. Możesz ją oprawić w ramkę i powiesić w pobliżu pralki. Taka ściąga może być naprawdę pomocna!
Zdjęcie: Fotolia.com