Data modyfikacji:

Jak nakręcić dobry film?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Z pewnością nie raz zastanawialiście się jak nakręcić dobry film, od czego zacząć, jak kadrować, jakie sceny wybierać itd, itd … Zacznijmy więc od podstaw.

jak_nakrecic_film

 

Nim zaczniecie kręcić swój pierwszy film, dokładnie zapoznajcie się z kamerą, której używacie. Jej dobre ustawienie i umiejętność obsługi to bez mała połowa sukcesu. Zacznijcie od wybrania rozdzielczości, która spełni wasze oczekiwania. Gdy jest to materiał do Internetu wystarczy rozdzielczość 720x576, zaś jeśli zależy nam na jakości, ustawiamy maksymalną rozdzielczość Full HD 1920x1080.
W przypadku silnego wiatru uruchamiamy funkcję WIND CUT, która usunie szum wiatru.

Gdy odkryjecie już wszystkie możliwości jakie daje Wasz sprzęt nagrajcie sobie 2-3 minuty filmu testowego, a następnie odtwórzcie go i zobaczcie czy wszystko jest tak jak chcieliście. Pamiętajcie o jednej zasadzie. OBRAZ to światło, więc jeśli go zabraknie należy wyposażyć się w dodatkową lampę doświetlającą. Materiał przy zbyt mocnym oświetleniu również nie będzie zbyt atrakcyjny i przyjemny do oglądania. Z dwojga złego zawsze lepiej jest zrobić nagranie w niedostatecznym świetle, gdyż będziemy mogli rozjaśnić je za pomocą programów do montażu filmów. Natomiast z materiału prześwietlonego niestety nic już nie zrobimy.

Teraz gdy sprzęt jest już gotowy możecie śmiało ruszać w każdą podróż. Uruchamiamy nagrywanie i delikatnie obsługujemy kamerę. Delikatnie nie znaczy, że mamy nosić ją na atłasowej poduszce... Przede wszystkim zadbajmy o to, by kręcony materiał był ostry i dobrze skadrowany.

  • Każdy film ma swój początek i koniec. Warto to podkreślić podczas kręcenia filmu. Wystarczy kilka słów o tym co kręcimy, gdzie jesteśmy, czy nawet krótki opis przedstawianej sytuacji. Przy oglądaniu taka "narracja" pomoże odświeżyć sobie nie tylko pamięć, ale i przywoła panujący w danej chwili nastrój.
  • Najważniejsze by podczas operowania kamerą zapewnić jej jak najbardziej stabilną pozycję. Im mniej drgać będzie kamera, tym przyjemniej będzie się oglądało efekt końcowy
  • Gdy chcemy pokazać wszystkie walory miejsca, bądź filmowanego obiektu należy robić to powoli (z wyczuciem zmieniać kadr). Ile razy oglądając filmy rodzinne trafiamy na przejścia tak szybkie, że nic na nich nie widać lub są one rozmazane. Filmując powoli wyeliminujemy takie sytuacje.
  • Operując ZOOMem pamiętajmy, że praktycznie każda kamera ma co najmniej dwie prędkości zbliżenia. Wolniejszą, przydatną wtedy gdy chcemy przybliżyć obiekt cały czas go obserwując i szybką, której używamy gdy najważniejszy jest nasz czas reakcji i uchwycenie motywu, a nie szczegółowość czy ostrość obrazu. Pamiętajmy, że gwałtowne najazdy i odjazdy obrazu, utrudniają oglądanie filmu. Przy dużych zbliżeniach na obraz nałoży się również drżenie ręki.
  • Zadbajcie o różnorodność planów lub ujęcia w różnych perspektywach. Te proste zabiegi urozmaicą film i sprawią, że będzie on ciekawszy.
  • Ostatnim elementem jest spójny charakter filmu, przez chwilę musicie poczuć się jak scenarzysta albo reżyser, którego dzieło powinno mieć wspólny wątek. Stworzenie odpowiedniego klimatu pozwoli przeżywać na nowo podróż czy pierwsze kroki dziecka za każdym razem gdy będziecie go oglądać.
  • Aby urozmaicić film można też skorzystać z takich zabiegów jak niedopowiedzenie i szybka zmiana kadru oraz pozostawienie widza z własnymi domysłami czy przemyśleniami.

 

Im lepiej się przyłożycie do kręcenia materiału, tym mniej pracy będzie przy jego ostatecznym montażu. A czasami nawet nie będzie on w ogóle potrzebny.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Właśnie montowanie jest najfajniejsze, ale co kto lubi. Dużo ujęć najważniejsze, żeby ten materiał był różnorodny a nie nudny jak flaki z olejem...
22-01-2017
Ocena:
Zazdroszczę bogactwa językowego z którego wynika - nic. Dzięki.
postanowienia noworoczne

Jak spełniać noworoczne postanowienia?

2025-01-03
Nowy rok to czas, kiedy z nadzieją patrzymy w przyszłość i tworzymy listy rzeczy, które chcielibyśmy zmienić. „Nowy rok, nowa ja” brzmi kusząco, ale jak sprawić, by noworoczne postanowienia stały się czymś więcej niż chwilowym zrywem? W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie planować i realizować swoje cele na nadchodzący rok.
przesądy sylwestrowe

Sylwestrowe zwyczaje i przesądy, które warto poznać!

2024-12-30
Sylwester to nie tylko czas hucznej zabawy, ale także bogata tradycja pełna zwyczajów i przesądów, które mają zapewnić szczęście, zdrowie i pomyślność w nadchodzącym roku. Czy warto w nie wierzyć? Zdecydowanie tak, jeśli tylko mogą dodać magii tej wyjątkowej nocy. Sprawdź, jakie zwyczaje sylwestrowe warto znać i jakie przesądy na Sylwestra są wciąż żywe!
wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...