Data publikacji:

Czym jest rumień noworodkowy i czy wymaga leczenia?

Świeżo upieczonych, niedoświadczonych rodziców mogą przerazić czerwone plamy, które pojawiają się na skórze noworodka w kilka dni po jego przyjściu na świat. Na szczęście wcale nie ma się czego obawiać – rumień noworodkowy, który wywołuje takie objawy, jest niegroźnym stanem, który dość szybko znika.
rumień noworodkowy

Co to jest rumień noworodkowy?

Termin „rumień noworodkowy” brzmi nieco niepokojąco, ale nie jest to dolegliwość czy choroba, która mogłaby zagrozić zdrowiu dziecka. Rumień jest zjawiskiem, które dość często występuje u noworodków urodzonych o czasie i prawie nigdy u wcześniaków.

Dolegliwość pojawia się zazwyczaj w 3.-4. dobie życia dziecka i znika w ciągu tygodnia. W niektórych przypadkach rumień utrzymuje się dłużej, bo nawet przez 3-4 miesiące. Nie stanowi to jednak szczególnego powodu do niepokoju.

Rumień u dziecka – przyczyny

Przypuszcza się, że rumień u dzieci, zwłaszcza tak małych dzieci, jest zwykłą reakcją alergiczną, do której dochodzi po nagłym „zderzeniu” noworodka z zupełnie nowym środowiskiem. Nie oznacza to bynajmniej, że dziecko będzie na wszystko uczulone. Jego organizm musi po prostu przyzwyczaić się do nowych bodźców, a układ immunologiczny – nieco rozwinąć.

Rumień u noworodka – objawy

Rumień noworodkowy to dermatoza, czyli pojawienie się zmian na skórze dziecka. Te zmiany mają postać czerwonych i różowych plam dość sporej wielkości. Zlokalizowane są one na twarzy i tułowiu dziecka. Dodatkowo na buzi maluszka można zauważyć biało-żółte grudki.

Warto wiedzieć, że rumień niemowlęcy nie jest źródłem dyskomfortu dla dziecka. Zmiany nie pieką, nie swędzą i nie bolą – jedynie nieładnie wyglądają i przez to mogą niepokoić. Kiedy niepokój rodzica jest silny, może on oczywiście zasięgnąć opinii pediatry.

Jak leczyć rumień noworodkowy?

Rumień u noworodka nie zagraża zdrowiu ani życiu i nie wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Mówiąc wprost: to przypadłość, która mija samoczynnie – gdy tylko skóra „przyzwyczai się” do nowych warunków. Oczywiście, aby rumień noworodkowy nie zmienił się w dolegliwość wymagającą leczenia, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. O czym przede wszystkim należy pamiętać?
  • Unikanie nadmiaru kosmetyków
W przypadku gdy u dziecka pojawia się rumień noworodkowy, wielu rodziców zaczyna testować różnego rodzaju kremy i maści. To poważny błąd, ponieważ nadmiar kosmetyków może prowadzić do zaognienia się zmian. Jeśli lekarz wyraźnie nie zalecił którejś z maści czy specjalistycznego kremu, nie należy takich preparatów stosować.
  • Kąpiele w nadmanganianie potasu
Bardzo dobrym i cenionym sposobem na poprawę stanu skóry dziecka jest kąpanie go w roztworze nadmanganianu potasu albo po prostu przygotowanie kąpieli w krochmalu. Te stare, babcine sposoby są naprawdę skuteczne i bezpieczne.
  • Pielęgnacja przy pomocy delikatnych środków myjących
Aby rumień noworodkowy szybciej zniknął ze skóry dziecka, trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Warto zaopatrzyć się w preparaty do mycia i nawilżania, których można używać już u niemowląt od pierwszego dnia życia. Bardzo ważne jest również, aby były to kosmetyki bez konserwantów, sztucznych barwników, substancji zapachowych oraz silikonów. Świetnie sprawdzają się dermokosmetyki różnych marek.
  • Pielęgnacja ziołowa
Dla przywrócenia równowagi dziecięcej skórze można również stosować zioła, a dokładnie – rumianek. Wystarczy przygotować roztwór, a potem – gdy ostygnie, przemyć nim twarz maluszka. Należy robić to raz dziennie i zawsze używać świeżego, dobrze ostudzonego roztworu.
Autor: Robert Wojtaś