Data publikacji:

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
test ciazowy pozytywny

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie beta hCG. To hormon, który zaczyna być produkowany przez komórki trofoblastu, czyli strukturę odpowiedzialną za odżywianie zarodka. W pierwszym trymestrze ciąży poziom beta hCG wzrasta od 66% do 100% w ciągu 48 godzin.

Testy ciążowe wykrywają bardzo niskie stężenia gonadotropiny kosmówkowej, bo już te od 25 mIU/ml, a czasem nawet już od 10 mIU/ml.

Jeśli doszło do zapłodnienia, to w dniu spodziewanej miesiączki norma beta hCG wynosi od 75 do 2600 mIU/ml. Oznacza to, że w ogromnej większości przypadków test wskaże wynik dodatni. Warto dodać, że wiarygodność testów ciążowych (przeprowadzanych zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki), sięga 95-99%.

Test ciążowy pozytywny – czy może się mylić?

Niemal każda kobieta, która ma przed sobą test ciążowy pozytywny, zastanawia się, czy taki test może się mylić. I rzeczywiście, istnieją sytuacje, w których stężenie beta hCG w organizmie kobiety rośnie, choć nie jest ona w ciąży. Oto kilka możliwych powodów:
  • Zażywanie leków antydepresyjnych

    W literaturze medycznej można znaleźć informacje, że fałszywie pozytywny test ciążowy może być skutkiem zażywania leków antydepresyjnych. Do takich sytuacji dochodzi jednak niezwykle rzadko – o wiele bardziej prawdopodobne jest, że kobieta, która leczy się na depresję, rzeczywiście spodziewa się dziecka. W takiej sytuacji konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem ginekologiem – leki antydepresyjne mogą bowiem negatywnie wpływać na rozwój płodu.

  • Choroby nerek lub tarczycy

    Pozytywny test ciążowy może być również efektem poważnych chorób nerek lub tarczycy.

  • Choroby nowotworowe

    Niektóre choroby nowotworowe również mogą wpłynąć na wynik testu. Przykładem jest rzadki rak kosmówki albo nowotwór złośliwy jajnika.

  • Przyjmowanie zastrzyków hormonalnych stosowanych po zapłodnieniu in vitro

    Niektóre leki hormonalne, które stosowane są po zapłodnieniu pozaustrojowym, mogą wpłynąć na wynik testu – będzie to fałszywie pozytywny test ciążowy. Z uwagi na skomplikowaną procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, kobietom, które mu się poddały, odradza się przeprowadzania domowych testów.

  • Poronienie

    Zdarza się, że kobieta, która poroniła przed kilkoma tygodniami, zbyt szybko przeprowadza kolejny test. Wówczas pozytywny test ciążowy również może okazać fałszywy.

  • Odczytanie wyniku po długim czasie

    Wynik testu ciążowego należy odczytać po 3-5 minutach od jego przeprowadzenia. Po 10 minutach, z uwagi na różne procesy chemiczne, które zachodzą w teście, przestaje on by już wiarygodny. < /p>

Test ciążowy pozytywny – blada kreska

Pozytywny test ciążowy to taki, na którym widnieją dwie kreski: kontrolna oraz testowa (nie dotyczy to testów elektronicznych). Niestety nierzadko zdarza się, że kreska testowa jest znacznie bledsza niż kreska kontrolna. Czy taki test również wskazuje ciążę?

Otóż jeśli druga kreseczka jest w takim samym kolorze – czyli np. jest to bardzo, bardzo jasny odcień czerwieni, to należy uznać, że jest to pozytywny test ciążowy. W takiej sytuacji blady odcień kreseczki wynika prawdopodobnie z wczesnego etapu ciąży i dość niskiego (choć już podwyższonego) stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Dla potwierdzenia ciąży można powtórzyć test po kilku dniach (kreska testowa powinna już być wyraźniejsza) albo poddać się badaniu gonadotropiny kosmówkowej w krwi. Taki test daje 100% pewność co do poziomu beta hCG.

Test ciążowy pozytywny – kiedy do lekarza?

Jeśli masz przed sobą pozytywny test ciążowy, to z pewnością zastanawiasz się, kiedy powinnaś udać się do lekarza. Otóż jeśli wykonałaś test w dniu spodziewanej miesiączki, to oznacza, że jesteś w czwartym tygodniu ciąży (ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Do lekarza powinnaś natomiast udać się między 6. a 9. tygodniem.

Pamiętaj, że wcześniejsze wizyty nie są zalecane, a nawet się je odradza – w 4. czy 5. tygodniu ciąży lekarz może nie zobaczyć podczas USG zarodka, co tylko niepotrzebnie będzie cię stresowało. Do lekarza udaj się natomiast, jeśli jesteś np. w siódmym tygodniu ciąży i zaczynasz plamić – w takich sytuacjach pomocny może być zażywanie progesteronu.

Test ciążowy pozytywny a brak ciąży

Co zrobić w sytuacji, gdy pozytywny test ciążowy okazuje się być pomyłką? Wszystko zależy od okoliczności. Jeżeli test był pozytywny w dniu spodziewanej miesiączki, a po kilku dniach już nie, to najprawdopodobniej doszło do samoistnego poronienia i oczyszczenia organizmu. Warto dodać, że aż 30% bardzo wczesnych ciąż kończy się takim poronieniem. W takim przypadku należy udać się do lekarza ginekologa z prośbą o badanie i poradę co do ewentualnych dalszych starań.

Jeśli test ciążowy wskazuje pozytywny wynik, a wiesz, że na pewno nie możesz być w ciąży, jak najszybciej udaj się do lekarza ginekologa oraz do internisty. Należy przeprowadzić komplet badań, aby zdiagnozować przyczynę wzrostu poziomu beta hCG.

Na koniec warto dodać, że pozytywny test ciążowy może informować również o ciąży pozamacicznej. Jeśli zaczynasz plamić albo krwawić, źle się czujesz, boli cię brzuch albo masz jakieś inne symptomy nieprawidłowości, skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Ginekolog sprawdzi, czy w jamie macicy znajduje się pęcherzyk ciążowy, a jeśli nie, to czy zapłodniona komórka jajowa nie zagnieździła się przypadkiem w jajowodzie.

Autor: Robert Wojtaś