Chrypka u niemowlęcia - jak przebiega?
Chrypka to jedynie jeden z objawów infekcji dróg oddechowych, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli się pojawi. Może pojawić się nagle. Wtedy towarzyszy jej często gorączka, katar i kaszel, ale może też pojawić się później, np. w wyniku przewlekłego zapalenia gardła czy krtani.
Wystąpienie chrypki przeważnie nie wiąże się z innymi, poważnymi objawami, ale należy bacznie obserwować maluszka, ponieważ nawet zwykła gorączka może być groźna dla jego zdrowia i życia.
Jeśli chrypka pojawia się u dziecka w nocy i towarzyszy jej świszczący oddech dziecka, można podejrzewać, że przyczyną chrypki jest zapalenie krtani (podgłośniowe zapalenie krtani u niemowlęcia) na tle wirusowym.
Chrypka u niemowlaka - kiedy do lekarza?
Najlepiej od razu. Chrypka nie jest oczywiście objawem, który sam w sobie zagraża życiu i zdrowiu, ale warto skonsultować się (np. telefonicznie) z pediatrą.
Jeśli zauważysz, że oprócz chrypki dziecko ma świszczący oddech, trudności z oddychaniem, zasinienie języka i dziąseł, koniecznie od razu skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym. Życie dziecka może być wówczas zagrożone, dlatego należy działać szybko.
Chrypka u dziecka - jak leczyć?
Leczenie chrypki u dziecka należy rozpocząć od ustalenia przyczyny która wywołuje objawy z górnych dróg oddechowych. Niezbędna będzie wizyta u pediatry lub laryngologa. Specjalista zbada maluszka i przeprowadzi z tobą wywiad, który ma na celu precyzyjne zawężenie listy przyczyn chrypki.
Terapia może polegać po prostu na nawilżaniu jamy ustnej niemowlęcia za pomocą zwykłej wody lub odpowiednich preparatów, które dostaniesz w aptece bez recepty. Takie produkty mają zazwyczaj działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i nierzadko także przeciwwirusowe.
Lekarz może zalecić także domowe inhalacje w celu nawilżenia gardła, ale też podanie preparatów przeciwalergicznych (jeśli przyczyną chrypki jest alergia) lub innych leków, które spowodują zniknięcie lub złagodzenie objawu, jakim jest chrypka.
Inhalacje należy przeprowadzać najlepiej za pomocą specjalnych inhalatorów z maską dostosowaną do małej główki dziecka. Upewnij się przed zakupem, że produkt nadaje się do przeprowadzania inhalacji niemowlęcia w warunkach domowych.