Data publikacji:

Depresja poporodowa u taty

Autor: Marek Pisarczyk

Wiele mówi się na temat baby blues i depresji poporodowej u młodych matek. A depresja poporodowa u taty? Ten delikatny temat jest rzadko poruszany, tymczasem rzeczywistość jest taka, że mniej więcej co 4. młody ojciec miewa stany depresyjne po narodzinach dziecka.

 

depresja poporodowa u mężczyzny

 

Specyfika depresji poporodowej u ojców

Na powstanie depresji poporodowej ma wpływ wiele czynników, m.in.: stan zdrowia dziecka i partnerki, doświadczane kłopoty w relacji z partnerką, nowe wyzwania związane z ojcostwem, problemy w pracy zawodowej itp. Tak jak w przypadku każdej niemal depresji, załamanie następuje gdy ilość doznań negatywnych, problemów i napięć przekracza pewien możliwy do udźwignięcia pułap.

 

Specyfika depresji poporodowej u ojców polega na tym, że z reguły przeżywają oni ją w samotności, dławiąc ją w sobie i nie dzieląc się z nikim przeżywanymi trudnościami. Faktem jest, że mężczyźnie trudniej mówić wprost o swoich problemach, nawet jeśli nie towarzyszą im stany depresyjne. Tym bardziej odnosi się to do depresji poporodowej. Wtedy bowiem wszyscy wokoło zajęci są maleństwem, a wsparcia od żony nie bardzo można oczekiwać - bo nierzadko sama potrzebuje pomocy i pocieszenia.

 

Depresja poporodowa u taty – gdzie szukać wsparcia

W takich sytuacjach najlepiej zwrócić się do sprawdzonych przyjaciół i, jednak przełamując barierę, podzielić się swoimi problemami. Często samo nazwanie dręczących nas kłopotów, wyartykułowanie ich, bardzo pomaga w ich wnikliwszym zrozumieniu oraz uporządkowaniu. W psychologii takie podejście do problemów nazywa się ich przepracowaniem. Co jeszcze można zrobić? 


Dobrze jest dbać o pewną równowagę w planie dnia. Ciągła praca i dyspozycyjność względem żony i dziecka z pewnością nie pomogą wyjść z kryzysu ojcostwa. Bezcenne w takich momentach mogą być chwile poświęcone własnym pasjom, spotkaniom z przyjaciółmi czy nawet zwyczajny sen. Czasami warto także przyjrzeć się temu, jak się odżywiamy. Niedobór witamin i minerałów oraz źle zbilansowana dieta same w sobie mogą zachwiać równowagą psychiczną nawet człowieka kompletnie pozbawionego problemów.

 

Jeśli nic nie pomaga i stan depresji narasta, zaleca się wizytę u psychologa. Nie jest to w żaden sposób upokarzające, wręcz odwrotnie - ostatnio dość modne, a może przynieść ogromne korzyści.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Jasmin Merdan


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...