Data publikacji:

Kryzys ojcostwa

Autor: Marek Pisarczyk
kryzys_ojcostwa-550

 

Dlaczego ojcowie „się gubią”?

Błyskawiczny rozwój gospodarczy, kult sukcesu zawodowego, zawrotne tempo życia, obawy przed przyszłością, ruchy emancypacyjne kobiet, nadrzędna rola i znaczenie gospodarki we współczesnym świecie - sprawiają, że rola ojca nie jest oczywista. Stając wobec licznych wyzwań i oczekiwań otoczenia nie są oni zwyczajnie w stanie temu wszystkiemu podołać. A zmuszeni do podjęcia decyzji, dokonania swoistej priorytetyzacji ról i zadań, często aspekt swojej osobowości jakim jest ojcostwo, spychają na plan dalszy.

Próbując odnaleźć swoje miejsce w świecie, przeżywają kryzys własnej tożsamości jako mężczyzny i na dobrą sprawę coraz trudniej jest im odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę stanowi istotę ich męskości. Staje się to często źródłem frustracji i braku poczucia zrealizowania się jako mężczyzna.

 

Kto cierpi na kryzysie ojcostwa?

Wszystko to razem odbija się negatywnie na relacji ojcowskiej. A stroną, która najbardziej na tym cierpi jest oczywiście dziecko. Pozbawione mocnego autorytetu ojcowskiego, zmuszone jest w coraz młodszym wieku samo decydować, co ma dla niego wartość nadrzędną. Wskutek czego zaczyna błądzić, bądź wikłać się w brzemienne w skutkach kłopoty. W czasach gdy środki masowego przekazu mają ogromną siłę oddziaływania i stają się czasami jedynym dostępnym dla dziecka źródłem wiedzy o świecie, brak silnego autorytetu ojcowskiego, niejednokrotnie, skutkuje opłakanymi rezultatami.

 

We współczesnym świecie troska o relacje ojcowskie powinna zatem mieć znaczenie nadrzędne. Wystarczy poświęcać dzieciom choć połowę tej uwagi, którą poświęca się karierze zawodowej, a rezultaty będą zdumiewające. Dojrzałe relacje z dzieckiem, jak również z żoną, możliwe są jednak tylko wtedy, gdy sam mężczyzna jest osobą dojrzałą, świadomą własnej wartości i roli ojca oraz nieustannie dbającą o swój rozwój. Nie tylko intelektualny, ale przede wszystkim psychiczny i duchowy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dianna Jorgensen

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Wystarczy poświęcać dzieciom choć połowę tej uwagi, którą poświęca się karierze zawodowej, a rezultaty będą zdumiewające". Święte słowa, ale pogoń za pieniędzmi jest często silniejsza
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.