Data modyfikacji:

Poronienie a kolejna ciąża – jak pokonać strach?

Autor: Anna Kozioł

Kiedy można zacząć starać się o dziecko po poronieniu? Jest wiele czynników, które o tym decydują. Lekarze zwykle twierdzą, że jeśli poronienie nie wymagało interwencji medycznej, w ciążę można zajść już podczas kolejnej owulacji. Natomiast po łyżeczkowaniu czy kuracji farmakologicznej należy odczekać od 3 do kilkunastu miesięcy. Nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczne.

kiedy w ciążę po poronieniu

 

 

 

Jakie są przyczyny poronień?

Samoistne poronienia występują o wiele częściej niż nam się wydaje - dotyczą od 15 do 20 % ciąż. Połowa z nich ma miejsce tak wcześnie, że matka nie jest w stanie nawet tego zauważyć, a krwawienie bierze za spóźnioną miesiączkę. Przyczyny przedwczesnych porodów mogą być różne, ale najczęściej (ponad połowa przypadków) są nimi wady rozwojowe płodu. W tych przypadkach występuje naturalny mechanizm biologiczny. Płód nie może się prawidłowo rozwijać ze względu na zaburzenia chromosomowe bądź czynniki zewnętrzne, takie jak zatrucia, i po prostu obumiera.

Samoistne poronienia, w przypadku których nie było konieczności łyżeczkowania czy innego rodzaju interwencji medycznej nie stanowią przeszkody przy staraniu się o kolejne dziecko. Organizm kobiety zwykle sam reguluje takie przypadki. Dochodzi do złuszczenia wyściółki macicy, organizm dostaje sygnał, że ciąży nie ma i dochodzi do kolejnej owulacji. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i organizm jest w dobrej kondycji, ciążą ma duże szanse się utrzymać. Większość poronień samoistnych to wynik przykrej statystyki nie stanowi przeszkody w kolejnych ciążach

Innym powodem poronienia mogą być przyczyny leżące po stronie matki. W tym przypadku wszelkie wady macicy, zespół policystycznych jajników, zaburzenia czynności tarczycy, a także używki i stres będą najczęstszymi z nich. Jeśli przyszła mama wraz z lekarzem prowadzącym ustali, co mogło być przyczyną utraty ciąży, powinna w pierwszej kolejności zająć się przyczyną. W przypadku usunięcia schorzenia, można starać się o kolejną ciążę. Nierzadko utrzymanie ciąży jest możliwe przy prowadzeniu jakiejś kuracji towarzyszącej ciąży.

 


Poronienie a kolejna ciąża

Po tak bolesnej stracie potrzebne jest wsparcie.  Wiele niedoszłych mam odnajduje je wśród innych kobiet, które przeżyły poronienie. Rozmawiają na forach internetowych lub grupach wsparcia. Ważne jest, by nie obwiniać się za to, co się stało i nie zapominać o partnerze, który także ciężko przeżywa tą sytuację i dodatkowo martwi się o ukochaną. Trzeba dać sobie czas i niczego nie przyspieszać.

Kolejna ciąża może być dobrym lekarstwem na żałobę. Dla wielu par decyzja o następnej próbie jest ogromnie trudna - przerażająca - przyszli rodzice boją się znów stracić maleństwo i przeżyć takie samo cierpienie. Mają do tego prawo. Gdy przyjdzie odpowiedni czas, spróbują ponownie.

 

Kiedy czas na kolejną ciążę?

Na to pytanie inaczej odpowie ginekolog, a inaczej psycholog. Choć zajście w ciążę możliwe jest praktycznie od razu - od czasu pierwszej miesiączki, lekarze najczęściej zalecają odczekać kilka miesięcy. Jest to czas na obserwacje i badania - trzeba sprawdzić, czy wszystko przebiega prawidłowo, znaleźć przyczynę. Długość tego okresu zależy też od tego, w którym tygodniu doszło to poronienia i czy było ono pierwszym, czy może kolejnym. Inną sprawą jest kwestia psychiki - większość par gotowa jest najwcześniej pół roku po poronieniu, a i wtedy pojawiają się lęki. Nie da się ukryć, że strach po takim przeżyciu jest nieunikniony, jednak nie może nas paraliżować. Należy pamiętać, że poronienia dotyczą wielu ciąż i nie można obawiać się kolejnych prób. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, należy realizować swoje marzenia o maluszku.

 

 

 

Przeczytaj również:

Depresja ciążowa może dopaść każdą z nas >>


Autor

Anna Kozioł

Psycholog dziecięcy. Fundacja Synapsis.

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Nie jest to łatwe, ale jeżeli ma się wsparcie partnera to razem da się przez to przejść.
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

2023-01-25
Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

2023-01-21
Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.