Zmiany hormonalne w ciąży

Data:

Hormony to skomplikowane związki chemiczne, koordynujące procesy zachodzące w organizmie. Od tego jakie jest ich stężenie we krwi zależy działanie wszystkich narządów. Mają też „skutki uboczne”, o czym wie każda kobieta cierpiąca na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast prawdziwą rewolucję hormony robią w naszym organiźmie podczas ciąży. Za co są odpowiedzialne?

 

zmiany hormonalne w ciąży zły nastrój w ciąży denerwowanie się w ciąży

 

Niezbędny progesteron

Zmiany hormonalne w ciąży rozpoczyna progesteron. Jest on wytwarzany przez jajniki – co miesiąc przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zarodka. Jeśli rzeczywiście zarodek się pojawi, wówczas jego poziom nie spada, jak w każdym kończącym się krwawieniem cyklu, lecz gwałtownie wzrasta. Zaczyna go wytwarzać także ciałko żółte, a później łożysko.

 

Wysoki poziom progesteronu jest niezbędny, gdyż zapobiega skurczom, rozluźnia mięśnie i więzadła. Ponadto umożliwia zagnieżdżenie się jaja w macicy oraz ma wpływ na pracę łożyska. W dalszej części ciąży zaczyna przygotowywać piersi do produkcji mleka. Jego produkcja spada przed porodem, co jest sygnałem do rozpoczęcia akcji porodowej: wzrasta ilość i siła skurczy.

 

Jego obecność odpowiada też za te mniej przyjemne aspekty ciąży, a więc:

  • zaparcia, wzdęcia, zgagę (rozluźnienie mięśni układu pokarmowego),
  • rozszerzenie żył, zwolniony przepływ krwi, krwawienia z nosa, dziąseł,
  • zatrzymanie wody i obrzęki,
  • nadwrażliwość piersi, ich tkliwość, bolesność (często są to pierwsze wyraźnie odczuwane przez kobietę objawy ciąży),
  • wzmożone wydzielanie się łoju i potu, a więc przetłuszczająca się skóra i włosy.

 

Hormon ”testowy” – gonadotropina kosmówkowa

Produkowana jest od około 7. dnia po zapłodnieniu, występuje tylko w czasie ciąży, więc to właśnie jej obecność wykrywają testy ciążowe. Odpowiada także za nudności i wymioty na początku ciąży.

 

Relaksyna – na rozciągnięcie

Rolą tego hormonu jest takie rozluźnienie szyjki macicy, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz, ale czasem powoduje ból w okolicy łonowej, gdy rozluźniają się połączenia kości.

 

Estrogeny – hormony urody

Estrogeny regulują cały cykl, są odpowiedzialne za wykształcenie się żeńskich cech płciowych, a w czasie ciąży powodują zmiany w macicy: jej silniejsze ukrwienie, powiększenie, ale też powiększenie się piersi, wygładzenie skóry - dzięki nim mamy w ciąży pięknieją. Estrogeny wpływają też na psychikę, to one odpowiadają za syndrom „wicia gniazda”.

 

Niezbędna przy porodzie – oksytocyna

Oksytocyna powoduje skurcze, zarówno podczas porodu, jak i karmienia. Dzięki niej łatwiej tworzy się więź między między matką a dzieckiem, podobnie działa prolaktyna, która wpływa na wytwarzanie się mleka, ale i kieruje uwagę kobiety na noworodka.

 

Zdjecie: Fotolia by laurent hamels All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
30-1-2019
Ocena:
dosyć długo nie mogłam zajsc w ciąże , okazało się że winne wszystkiemu sa własnie wahania hormonów. Przyjmowałam Ovarin- suplement zawierający kwas foliowy, witaminy, reguluje on własnie hormony
17-12-2018
Ocena:
@ana właśnie zaczęłam je próbować i jak na razie nie spędzam całego dnia w toalecie
12-12-2018
Ocena:
@tesia to pregna vomi - gumy imbirowe z dodatkiemmagnezu, bardzo pomagają na mdłości , i nie zawierają cukru :)
@waniuska rozumiem że stosujesz? U ciebie też szybko działają?
10-12-2018
Ocena:
@waniusia do herbaty ok, ale o gumach pierwsze słyszę
10-12-2018
Ocena:
@tesia możesz go po prostu dodać do herbaty, albo np. kupić gumy imbirowe.
3-12-2018
Ocena:
@ waniuska czyli ile postaci ma imbir?
3-12-2018
Ocena:
@lennka ja żeby szybciej zajść w ciążę brałam suplementy, które w swoim składzie zawierały cynk.
@tesia na wymioty mogę ci polecić imbir, w każdej postaci :)
1-12-2018
Ocena:
u mnie po zajściu w ciąże pojawiły się zmiany skórne, ciągłe wymioty, zmiany nastroju, ciągłe zmęczenie. dziewczyny co brałyście żeby jakoś po ludzku funkcjonować?
26-5-2018
Ocena:
mnie przez kilka lat nie udawało się zajść w ciąze właśnie przez zmiany hormonalne, nie obyło się bez leczenia ale przyjmowałam także Ovarin- świetny suplement, nie dośc że reguluje gospodarkę hormonalną to i zawiera kwas foliowy i witaminy