Data modyfikacji:

Zmiany hormonalne w ciąży

Autor: Joanna Górnisiewicz

Hormony to skomplikowane związki chemiczne, koordynujące procesy zachodzące w organizmie. Od tego jakie jest ich stężenie we krwi zależy działanie wszystkich narządów. Mają też „skutki uboczne”, o czym wie każda kobieta cierpiąca na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast prawdziwą rewolucję hormony robią w naszym organiźmie podczas ciąży. Za co są odpowiedzialne?

 

zmiany hormonalne w ciąży zły nastrój w ciąży denerwowanie s

 

Niezbędny progesteron

Zmiany hormonalne w ciąży rozpoczyna progesteron. Jest on wytwarzany przez jajniki – co miesiąc przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zarodka. Jeśli rzeczywiście zarodek się pojawi, wówczas jego poziom nie spada, jak w każdym kończącym się krwawieniem cyklu, lecz gwałtownie wzrasta. Zaczyna go wytwarzać także ciałko żółte, a później łożysko.

 

Wysoki poziom progesteronu jest niezbędny, gdyż zapobiega skurczom, rozluźnia mięśnie i więzadła. Ponadto umożliwia zagnieżdżenie się jaja w macicy oraz ma wpływ na pracę łożyska. W dalszej części ciąży zaczyna przygotowywać piersi do produkcji mleka. Jego produkcja spada przed porodem, co jest sygnałem do rozpoczęcia akcji porodowej: wzrasta ilość i siła skurczy.

 

Jego obecność odpowiada też za te mniej przyjemne aspekty ciąży, a więc:

  • zaparcia, wzdęcia, zgagę (rozluźnienie mięśni układu pokarmowego),
  • rozszerzenie żył, zwolniony przepływ krwi, krwawienia z nosa, dziąseł,
  • zatrzymanie wody i obrzęki,
  • nadwrażliwość piersi, ich tkliwość, bolesność (często są to pierwsze wyraźnie odczuwane przez kobietę objawy ciąży),
  • wzmożone wydzielanie się łoju i potu, a więc przetłuszczająca się skóra i włosy.

 

Hormon ”testowy” – gonadotropina kosmówkowa

Produkowana jest od około 7. dnia po zapłodnieniu, występuje tylko w czasie ciąży, więc to właśnie jej obecność wykrywają testy ciążowe. Odpowiada także za nudności i wymioty na początku ciąży.

 

Relaksyna – na rozciągnięcie

Rolą tego hormonu jest takie rozluźnienie szyjki macicy, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz, ale czasem powoduje ból w okolicy łonowej, gdy rozluźniają się połączenia kości.

 

Estrogeny – hormony urody

Estrogeny regulują cały cykl, są odpowiedzialne za wykształcenie się żeńskich cech płciowych, a w czasie ciąży powodują zmiany w macicy: jej silniejsze ukrwienie, powiększenie, ale też powiększenie się piersi, wygładzenie skóry - dzięki nim mamy w ciąży pięknieją. Estrogeny wpływają też na psychikę, to one odpowiadają za syndrom „wicia gniazda”.

 

Niezbędna przy porodzie – oksytocyna

Oksytocyna powoduje skurcze, zarówno podczas porodu, jak i karmienia. Dzięki niej łatwiej tworzy się więź między między matką a dzieckiem, podobnie działa prolaktyna, która wpływa na wytwarzanie się mleka, ale i kieruje uwagę kobiety na noworodka.

 

Zdjecie: Fotolia by laurent hamels All rights reserved


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
30-01-2019
Ocena:
dosyć długo nie mogłam zajsc w ciąże , okazało się że winne wszystkiemu sa własnie wahania hormonów. Przyjmowałam Ovarin- suplement zawierający kwas foliowy, witaminy, reguluje on własnie hormony
17-12-2018
Ocena:
@ana właśnie zaczęłam je próbować i jak na razie nie spędzam całego dnia w toalecie
12-12-2018
Ocena:
@tesia to pregna vomi - gumy imbirowe z dodatkiemmagnezu, bardzo pomagają na mdłości , i nie zawierają cukru :)@waniuska rozumiem że stosujesz? U ciebie też szybko działają?
10-12-2018
Ocena:
@waniusia do herbaty ok, ale o gumach pierwsze słyszę
10-12-2018
Ocena:
@tesia możesz go po prostu dodać do herbaty, albo np. kupić gumy imbirowe.
03-12-2018
Ocena:
@ waniuska czyli ile postaci ma imbir?
03-12-2018
Ocena:
@lennka ja żeby szybciej zajść w ciążę brałam suplementy, które w swoim składzie zawierały cynk. @tesia na wymioty mogę ci polecić imbir, w każdej postaci :)
01-12-2018
Ocena:
u mnie po zajściu w ciąże pojawiły się zmiany skórne, ciągłe wymioty, zmiany nastroju, ciągłe zmęczenie. dziewczyny co brałyście żeby jakoś po ludzku funkcjonować?
26-05-2018
Ocena:
mnie przez kilka lat nie udawało się zajść w ciąze właśnie przez zmiany hormonalne, nie obyło się bez leczenia ale przyjmowałam także Ovarin- świetny suplement, nie dośc że reguluje gospodarkę hormonalną to i zawiera kwas foliowy i witaminy
waga w ciąży

Kalkulator wagi w ciąży - Sprawdź ile przytyjesz

2021-03-17
Kalkulator wagi w ciąży - ile można przytyć w ciąży, aby nie mieć potem problemów z powrotem do prawidłowej wagi? Jak nie przytyć w ciąży zbyt wiele? Sprawdź, i...
ruchy płodu

Ruchy płodu - zabawy dziecka w brzuchu mamy

2021-03-16
Kiedy pierwsze ruchy dziecka w brzuchu mamy stają się odczuwalne i czy od razu trzeba liczyć ruchy płodu? Jak bawi się dziecko w brzuchu mamy. Sprawdź!
kształt brzucha a płeć dziecka

Kształt brzucha - jak rozpoznać płeć dziecka?

2021-03-16
Jak rozpoznać płeć dziecka po kształcie brzucha? Jaki brzuszek wskazuje na chłopca, a jaki na dziewczynkę? Jakie są inne sposoby na sprawdzenie płci dziecka?
makijaż permanentny

Makijaż permanentny w ciąży - dozwolony czy nie?

2021-03-11
Czy makijaż permanentny w ciąży jest dozwolony. Czy niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla dziecka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Kobieta w ciąży malująca paznokcie

Pielęgnacja paznokci w ciąży – fakty i mity

2021-03-10
Fakty i mity na temat pielęgnacji i stylizacji paznokci w ciąży. Zobacz w co wierzyć, a co nie jest prawdą.
pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży - Masz wczesne oznaki?

2021-03-09
Wczesne objawy ciąży mogą przypominać grypę lub przeziębienie: zmęczenie, senność, brak sił. Do tego bóle mięśni, osłabienie. Na początku ciąży temperatura ciał...
9 miesiąc ciąży

Końcówka ciąży - o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży?

2021-03-03
39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży, a w zasadzie cały 9 miesiąc dłużą się niemiłosiernie. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać w końcówce ciąży.