Data modyfikacji:

Zmiany hormonalne w ciąży

Autor: Joanna Górnisiewicz

Hormony to skomplikowane związki chemiczne, koordynujące procesy zachodzące w organizmie. Od tego jakie jest ich stężenie we krwi zależy działanie wszystkich narządów. Mają też „skutki uboczne”, o czym wie każda kobieta cierpiąca na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast prawdziwą rewolucję hormony robią w naszym organiźmie podczas ciąży. Za co są odpowiedzialne?

 

zmiany hormonalne w ciąży zły nastrój w ciąży denerwowanie s

 

Niezbędny progesteron

Zmiany hormonalne w ciąży rozpoczyna progesteron. Jest on wytwarzany przez jajniki – co miesiąc przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zarodka. Jeśli rzeczywiście zarodek się pojawi, wówczas jego poziom nie spada, jak w każdym kończącym się krwawieniem cyklu, lecz gwałtownie wzrasta. Zaczyna go wytwarzać także ciałko żółte, a później łożysko.

 

Wysoki poziom progesteronu jest niezbędny, gdyż zapobiega skurczom, rozluźnia mięśnie i więzadła. Ponadto umożliwia zagnieżdżenie się jaja w macicy oraz ma wpływ na pracę łożyska. W dalszej części ciąży zaczyna przygotowywać piersi do produkcji mleka. Jego produkcja spada przed porodem, co jest sygnałem do rozpoczęcia akcji porodowej: wzrasta ilość i siła skurczy.

 

Jego obecność odpowiada też za te mniej przyjemne aspekty ciąży, a więc:

  • zaparcia, wzdęcia, zgagę (rozluźnienie mięśni układu pokarmowego),
  • rozszerzenie żył, zwolniony przepływ krwi, krwawienia z nosa, dziąseł,
  • zatrzymanie wody i obrzęki,
  • nadwrażliwość piersi, ich tkliwość, bolesność (często są to pierwsze wyraźnie odczuwane przez kobietę objawy ciąży),
  • wzmożone wydzielanie się łoju i potu, a więc przetłuszczająca się skóra i włosy.

 

Hormon ”testowy” – gonadotropina kosmówkowa

Produkowana jest od około 7. dnia po zapłodnieniu, występuje tylko w czasie ciąży, więc to właśnie jej obecność wykrywają testy ciążowe. Odpowiada także za nudności i wymioty na początku ciąży.

 

Relaksyna – na rozciągnięcie

Rolą tego hormonu jest takie rozluźnienie szyjki macicy, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz, ale czasem powoduje ból w okolicy łonowej, gdy rozluźniają się połączenia kości.

 

Estrogeny – hormony urody

Estrogeny regulują cały cykl, są odpowiedzialne za wykształcenie się żeńskich cech płciowych, a w czasie ciąży powodują zmiany w macicy: jej silniejsze ukrwienie, powiększenie, ale też powiększenie się piersi, wygładzenie skóry - dzięki nim mamy w ciąży pięknieją. Estrogeny wpływają też na psychikę, to one odpowiadają za syndrom „wicia gniazda”.

 

Niezbędna przy porodzie – oksytocyna

Oksytocyna powoduje skurcze, zarówno podczas porodu, jak i karmienia. Dzięki niej łatwiej tworzy się więź między między matką a dzieckiem, podobnie działa prolaktyna, która wpływa na wytwarzanie się mleka, ale i kieruje uwagę kobiety na noworodka.

 

Zdjecie: Fotolia by laurent hamels All rights reserved


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
30-01-2019
Ocena:
dosyć długo nie mogłam zajsc w ciąże , okazało się że winne wszystkiemu sa własnie wahania hormonów. Przyjmowałam Ovarin- suplement zawierający kwas foliowy, witaminy, reguluje on własnie hormony
17-12-2018
Ocena:
@ana właśnie zaczęłam je próbować i jak na razie nie spędzam całego dnia w toalecie
12-12-2018
Ocena:
@tesia to pregna vomi - gumy imbirowe z dodatkiemmagnezu, bardzo pomagają na mdłości , i nie zawierają cukru :)@waniuska rozumiem że stosujesz? U ciebie też szybko działają?
10-12-2018
Ocena:
@waniusia do herbaty ok, ale o gumach pierwsze słyszę
10-12-2018
Ocena:
@tesia możesz go po prostu dodać do herbaty, albo np. kupić gumy imbirowe.
03-12-2018
Ocena:
@ waniuska czyli ile postaci ma imbir?
03-12-2018
Ocena:
@lennka ja żeby szybciej zajść w ciążę brałam suplementy, które w swoim składzie zawierały cynk. @tesia na wymioty mogę ci polecić imbir, w każdej postaci :)
01-12-2018
Ocena:
u mnie po zajściu w ciąże pojawiły się zmiany skórne, ciągłe wymioty, zmiany nastroju, ciągłe zmęczenie. dziewczyny co brałyście żeby jakoś po ludzku funkcjonować?
26-05-2018
Ocena:
mnie przez kilka lat nie udawało się zajść w ciąze właśnie przez zmiany hormonalne, nie obyło się bez leczenia ale przyjmowałam także Ovarin- świetny suplement, nie dośc że reguluje gospodarkę hormonalną to i zawiera kwas foliowy i witaminy
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!