Data modyfikacji:

Zmiany hormonalne w ciąży

Autor: Joanna Górnisiewicz

Hormony to skomplikowane związki chemiczne, koordynujące procesy zachodzące w organizmie. Od tego jakie jest ich stężenie we krwi zależy działanie wszystkich narządów. Mają też „skutki uboczne”, o czym wie każda kobieta cierpiąca na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast prawdziwą rewolucję hormony robią w naszym organiźmie podczas ciąży. Za co są odpowiedzialne?

 

zmiany hormonalne w ciąży zły nastrój w ciąży denerwowanie s

 

Niezbędny progesteron

Zmiany hormonalne w ciąży rozpoczyna progesteron. Jest on wytwarzany przez jajniki – co miesiąc przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zarodka. Jeśli rzeczywiście zarodek się pojawi, wówczas jego poziom nie spada, jak w każdym kończącym się krwawieniem cyklu, lecz gwałtownie wzrasta. Zaczyna go wytwarzać także ciałko żółte, a później łożysko.

 

Wysoki poziom progesteronu jest niezbędny, gdyż zapobiega skurczom, rozluźnia mięśnie i więzadła. Ponadto umożliwia zagnieżdżenie się jaja w macicy oraz ma wpływ na pracę łożyska. W dalszej części ciąży zaczyna przygotowywać piersi do produkcji mleka. Jego produkcja spada przed porodem, co jest sygnałem do rozpoczęcia akcji porodowej: wzrasta ilość i siła skurczy.

 

Jego obecność odpowiada też za te mniej przyjemne aspekty ciąży, a więc:

  • zaparcia, wzdęcia, zgagę (rozluźnienie mięśni układu pokarmowego),
  • rozszerzenie żył, zwolniony przepływ krwi, krwawienia z nosa, dziąseł,
  • zatrzymanie wody i obrzęki,
  • nadwrażliwość piersi, ich tkliwość, bolesność (często są to pierwsze wyraźnie odczuwane przez kobietę objawy ciąży),
  • wzmożone wydzielanie się łoju i potu, a więc przetłuszczająca się skóra i włosy.

 

Hormon ”testowy” – gonadotropina kosmówkowa

Produkowana jest od około 7. dnia po zapłodnieniu, występuje tylko w czasie ciąży, więc to właśnie jej obecność wykrywają testy ciążowe. Odpowiada także za nudności i wymioty na początku ciąży.

 

Relaksyna – na rozciągnięcie

Rolą tego hormonu jest takie rozluźnienie szyjki macicy, aby dziecko mogło się wydostać na zewnątrz, ale czasem powoduje ból w okolicy łonowej, gdy rozluźniają się połączenia kości.

 

Estrogeny – hormony urody

Estrogeny regulują cały cykl, są odpowiedzialne za wykształcenie się żeńskich cech płciowych, a w czasie ciąży powodują zmiany w macicy: jej silniejsze ukrwienie, powiększenie, ale też powiększenie się piersi, wygładzenie skóry - dzięki nim mamy w ciąży pięknieją. Estrogeny wpływają też na psychikę, to one odpowiadają za syndrom „wicia gniazda”.

 

Niezbędna przy porodzie – oksytocyna

Oksytocyna powoduje skurcze, zarówno podczas porodu, jak i karmienia. Dzięki niej łatwiej tworzy się więź między między matką a dzieckiem, podobnie działa prolaktyna, która wpływa na wytwarzanie się mleka, ale i kieruje uwagę kobiety na noworodka.

 

Zdjecie: Fotolia by laurent hamels All rights reserved


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
30-01-2019
Ocena:
dosyć długo nie mogłam zajsc w ciąże , okazało się że winne wszystkiemu sa własnie wahania hormonów. Przyjmowałam Ovarin- suplement zawierający kwas foliowy, witaminy, reguluje on własnie hormony
17-12-2018
Ocena:
@ana właśnie zaczęłam je próbować i jak na razie nie spędzam całego dnia w toalecie
12-12-2018
Ocena:
@tesia to pregna vomi - gumy imbirowe z dodatkiemmagnezu, bardzo pomagają na mdłości , i nie zawierają cukru :)@waniuska rozumiem że stosujesz? U ciebie też szybko działają?
10-12-2018
Ocena:
@waniusia do herbaty ok, ale o gumach pierwsze słyszę
10-12-2018
Ocena:
@tesia możesz go po prostu dodać do herbaty, albo np. kupić gumy imbirowe.
03-12-2018
Ocena:
@ waniuska czyli ile postaci ma imbir?
03-12-2018
Ocena:
@lennka ja żeby szybciej zajść w ciążę brałam suplementy, które w swoim składzie zawierały cynk. @tesia na wymioty mogę ci polecić imbir, w każdej postaci :)
01-12-2018
Ocena:
u mnie po zajściu w ciąże pojawiły się zmiany skórne, ciągłe wymioty, zmiany nastroju, ciągłe zmęczenie. dziewczyny co brałyście żeby jakoś po ludzku funkcjonować?
26-05-2018
Ocena:
mnie przez kilka lat nie udawało się zajść w ciąze właśnie przez zmiany hormonalne, nie obyło się bez leczenia ale przyjmowałam także Ovarin- świetny suplement, nie dośc że reguluje gospodarkę hormonalną to i zawiera kwas foliowy i witaminy
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

2023-01-25
Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

2023-01-21
Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.