Choć dla większości Polaków wysokie temperatury są miłą odmianą dla dość kapryśnej pogody w naszym kraju, są grupy, którym upały nie służą. Poza małymi dziećmi i starszymi ludźmi, należą do nich kobiety w ciąży. Jak przetrwać gorące dni, będąc w stanie błogosławionym?
Podczas upałów bardzo łatwo się odwodnić ze względu na zwiększoną potliwość. U kobiet w ciąży jest to tym bardziej dotkliwe, ponieważ mają podwyższoną temperaturę ciała (ok. 37 stopni Celsjusza). Ciężarne powinny w upalne dni pić minimum 2-3 litry wody mineralnej. W ten sposób zmniejszą ryzyko nie tylko odwodnienia, ale także infekcji dróg moczowych, które występuje często właśnie wtedy, gdy dostarczamy organizmowi za mało płynów.
Częstą dolegliwością podczas upałów są także spuchnięte stopy. U ciężarnych jest to nasilone ze względu na normalne w tym stanie zaburzenia krążenia. Zbawienne będą zimne okłady i masaż chłodzącymi kosmetykami. Możemy także zafundować naszym stopom kąpiel w roztworze z solami leczniczymi. Przyszłe mamy powinny zwracać uwagę na pozycję, w której siedzą – na krześle nie zakładamy nogi na nogę, a czytając książkę czy oglądając telewizję na kanapie, trzymamy nogi wysoko np. na oparciu czy na kilku poduszkach. Taki układ ciała poprawia krążenie i tym samym zmniejsza obrzęki na stopach. Zwróćmy także uwagę na odpowiednie obuwie – stopa musi oddychać, więc zrezygnujmy z pełnych butów. Nośmy głównie sandały, a do tenisówek czy balerinek wybierajmy dobre gatunkowo skarpetki bez uciskającej gumki.
Podczas upałów należy odpowiednio dobierać nie tylko buty, ale także cały strój, włącznie z bielizną. Zrezygnuj ze spodni na korzyść przewiewnych sukienek i spódnic. Nie noś stringów, tylko bawełniane figi. Nie tylko poprawi to twoje samopoczucie ze względu na wygodę, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy. Ta dolegliwość jest częsta u ciężarnych z powodu zmiany pH pochwy. Ciepło i wilgoć to dla grzyba warunki idealne, więc podczas upalnych dni rozwijają się w oka mgnieniu.
Kobiety ciężarne często bardziej dotkliwe odczuwają szkodliwe działanie promieni słonecznych. Przebywanie na słońcu może spowodować problemy ze skórą, takie jak przebarwienia i plamy, a także oparzenia. Należy więc pamiętać o odpowiedniej ochronie w postaci kremu z wysokim filtrem UV. Przyszłe mamy nie powinny wychodzić z domu w godzinach największych upałów, gdy słońce grzeje najmocniej, czyli w godz. 11-15. Jeśli musimy wyjść wybierajmy zawsze zacienioną stronę ulicy, a na głowie nośmy kapelusz z szerokim rondem, który zasłoni nie tylko twarz, ale także kark czy szyję, narażone w takim samym stopniu na zgubne działanie promieni słonecznych.
Polecamy również:
Zdjęcie fotolia by zmzjk all rights reserved
Nie zaczyna dnia bez filiżanki mocnej kawy i porannego przeglądu prasy. Żyje bardzo aktywnie i prowadzi kilka projektów na raz. Marzy, by doba miała 48 godzin. Jak każda kobieta lubi dbać o zdrowie i urodę, dlatego chętnie o tym pisze i dzieli się wiedzą z czytelniczkami Dzidziusiowa.