Ciąża, której decydująca część przypada na jesień, ma wiele dobrych stron: przede wszystkim nie doskwierają upały. Ma niestety również i wady, a główną z nich jest podatność na infekcje podczas ciąży jesienią. Podpowiadamy, jak cieszyć się plusami jesiennej ciąży i na jakie trudności się przygotować.
fot. Unsplash.com
Ciąża jesienią ma wiele dobrych stron. Każda kobieta chce się przygotować do tego czasu jak najlepiej, więc rozważa, jaka może być specyfika jesiennej ciąży. Jakie plusy ma fakt, że decydująca faza ciąży przypadnie na jesień? A na jakie trudności i wyzwania należy się przygotować? A może są jakieś przydatne na ten czas gadżety?
Jesienna ciąża oznacza, że do zapłodnienia doszło wiosną lub latem i to już jest bardzo dobra wiadomość! Organizm w ciepłym sezonie ma największe zasoby, jest w najlepszej formie. Dlatego rozwijającemu się dziecku nie powinno zabraknąć witamin z warzyw i owoców, witaminy D ze słońca i na pewno skorzystał na tym, że mama w czasie wiosny i lata była bardziej aktywna, a zatem jej organizm był dotleniony i zrelaksowany. Dodatkowo czas jesieni jest najlepszy na paradowanie z wielkim brzuchem - nie doskwierają upały, a chodniki jeszcze nie są śliskie. Pierwsza część jesieni zwykle w Polsce jest pogodna, więc można spacerować do woli i cieszyć się jesienną aurą. Dodatkowo, po lecie nasze menu wciąż jest urozmaicone. Nie brakuje w nim jesiennych owoców: jabłek, gruszek, śliwek oraz papryki i pomidorów, które są cennym źródłem witamin i mikroelementów.
Główne trudności w ciąży jesienią to zmiany pogody oraz infekcje, z którymi musi borykać się ciężarna. Niestety w ciąży ciśnienie krwi zmienia się i ulega wahaniom. Jesienią pogoda bywa bardzo zmienna, co wiąże się również ze skaczącą na barometrze wskazówką. Pamiętaj, że zbyt wysokie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka, ale niskie ciśnienie w ciąży też potrafi dać się we znak. Dlatego tak ważne jest, by spodziewając się dziecka regularnie monitorować ciśnienie tętnicze, a w razie potrzeby, skonsultować się z lekarzem. Drugą kwestią są infekcje. W ciąży obniża się odporność, a śluzówki dróg oddechowych są przekrwione i rozpulchnione, co ułatwia penetrację wirusom i bakteriom. Prawda jest jednak taka, że infekcje gardła i górnych dróg oddechowych przytrafiają się kobietom w ciąży w każdej porze roku.
Czytaj również:
To, że w czasie ciąży masa ciała się zwiększy jest normalne. W macicy rozwija się płód, który waży coraz więcej. Do tego dochodzą zwiększona ilość krwi, powiększona macica, łożysko, płyn owodniowy, rosnące piersi, czy zatrzymywana w organizmie woda. No i … zachcianki. Większość z nas ma zwiększony apetyt w sezonie jesienno zimowym. W połączeniu z ciążowymi zachciankami, może to zaowocować wyższą masą ciała niż byśmy sobie życzyły. Dietetycy podpowiadają, żeby dbać o regularność posiłków, włączyć do diety dużo węglowodanów złożonych, a zachcianki spełniać z pomocą gorzkiej czekolady, orzechów i suszonych owoców.
Czytaj również:
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl