Data modyfikacji:

Ciężarna na diecie, czyli jak jeść, żeby tyć na zdrowie

Autor: Weight Balance

Podczas ciąży nieuniknione jest jedno: przybieranie na wadze. Od tego nie da się uciec. A skoro już wiesz, że na pewno przytyjesz, dlaczego by tego wcześniej nie zaplanować? Zamiast jeść zrywami i ile tylko zmieścisz – jedz racjonalnie. W końcu to, czym i jak się odżywiasz, wpływa na rozwój Twojego maleństwa!

 

ciążowy brzuch

 

Krok pierwszy: Ile powinnam przytyć w ciąży?

Panuje opinia, że im szczuplejsza kobieta przed ciążą, tym więcej powinna przytyć w jej trakcie (i na odwrót). Jeśli chodzi o poszczególne momenty zwiększania kilogramów, to w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć 1–2 kg, w kolejnym 5–6 kg, a w ostatnich trzech miesiącach 4–6 kg. Za wagę optymalną pod koniec trwania ciąży uznaje się 10–14 kg (po ciąży stracisz niemalże od razu ok. 6 kg!). Wyjątkiem jest oczywiście ciąża bliźniacza – wtedy kilogramy powinny wzrosnąć jedynie o wagę drugiego dziecka. Jeśli natomiast przed ciążą miałaś nadwagę, powinnaś przytyć łącznie nie więcej niż 10 kg!

 

Krok drugi: Skąd ten przyrost wagi?

Warto wiedzieć, gdzie „odkładają się” poszczególne kilogramy.

  • Dziecko 3–4 kg
  • Powiększona macica 1-2 kg
  • Łożysko 0,5–1,5 kg
  • Płyn owodniowy 1–2 kg
  • Większe piersi 1–2 kg
  • Wzrost objętości krwi i innych płynów ustrojowych 3 kg
  • Pozostałe kilogramy to tkanka tłuszczowa


 

Krok trzeci: Jak już tyć, to z głową!

Skupmy się teraz na samym przybieraniu na wadze. Skoro już masz pewność, że przytyjesz, dlaczego by nie zaplanować tego w sposób racjonalny? Przede wszystkim pamiętaj, że jesz także dla swojego dziecka i wcale nie chodzi tu o ilość pokarmu, a o jego jakość. Twoja nowa ciążowa dieta musi być więc bogata w składniki odżywcze. Nie możesz jednak przesadzać, nie chodzi o to by jeść za dwoje. Zbyt duża ilość spożywanych dań może doprowadzić do otyłości – zarówno u Ciebie, jak i u maleństwa.

 

W ciąży powinnaś jeść różnorodnie! Wędliny, mięso, warzyw, owoce, produkty zbożowe, produkty mleczne, oleje roślinne i ryby…

 

Krok czwarty: Złote zasady zdrowego odżywiania w ciąży

  1. Jadaj systematycznie co 3–4 godziny, 5–6 posiłków dziennie. Możesz wyznaczyć sobie konkretne godziny, podczas których znajdziesz czas na ciepły posiłek.
  2. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, dlatego powinno być porządne, koniecznie białkowe. W okresie ciąży rośnie zapotrzebowanie na ten budulec, dlatego zacznij dzień od miski owsianki, twarogu i jajek. Te ostatnie zawierają żelazo, wapń i kwas foliowy, zapobiegając wadom wrodzonym dziecka.
  3. Ostatni posiłek spożywaj najpóźniej 2 godziny przed snem. Niech kolacja będzie lekkostrawna, ze względu na wolniejsze funkcjonowanie żołądka w nocy. Nigdy jednak nie kładź się bez pokarmu.
  4. Poddawaj się ciążowym zachciankom! Ogórki z lodami? To wcale nie stereotyp, że w ciąży miewamy dziwne upodobania. Dzięki temu organizm podpowiada, czego mu brakuje. Pamiętaj jednak, by jedzenie były jak najlepsze pod względem jakościowym: z witaminami i solami mineralnymi. Może odpowiednim wariantem dla Ciebie będą orzechy, które stymulują rozwój płodu, mózgu dziecka oraz chronią przed poronieniem?
  5. Wystrzegaj się dań tłustych i smażonych, a także mocno doprawionych – mogą wywoływać niepożądane alergie. Nie jadaj ciężkostrawnie.
  6. W ciąży unikaj napojów gazowanych, nie mówiąc już o alkoholach. Staraj się pić naturalne soki, słabą herbatę oraz napary z rumianku i melisy. W miarę możliwości nie pij kawy.
  7. Jeśli cierpisz na zgagę, koniecznie ogranicz cytrusy.
  8. Podczas ciąży staraj się nie spożywać ziół – nie są wskazane. Nie jedz również zupek w proszku i konserw mięsnych.
  9. Pamiętaj, że na zaparcia najlepszy będzie błonnik.
  10. Nie broń się przed niewielkimi przekąskami, mogą Cię uchronić przed uporczywymi mdłościami.

 

Artykuł został przygotowany w ramach akcji „Weight Balance”: propagującej zdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza właściwe nawyki żywieniowe; uwrażliwiającej na problem nadwagi i otyłości w Polsce; uczącej jak jej zapobiegać i z nią walczyć.

 

Więcej o akcji społeczno-edukacyjnej „Weight Balance” na stronie: www.weightbalance.pl oraz profilu FB.

 

Zdjęcie: materiały „Weight Balance”


Autor

Weight Balance

Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!

Komentarze
21-11-2017
Ocena:
dużo warzyw i owoców, tylko pamiętajmy że nieważne ile zielonego zjemy - kwas foliowy i tak trzeba uzupełniać dodatkowo, u mnie folik na tapecie był już sporo przed tym jak zaszłam w ciąże
30-08-2017
Ocena:
Ja przez cala ciaze kierowalam sie przepisami z pregna.com.pl pozniej je urozmaicalam, zeby mi sie nie znudzily :)
02-06-2017
Ocena:
ja szperam sobie w necie w poszukiwaniu jadlospisow dla ciezarnych :) ostatnio najczesciej korzystam ze stronki swiadome macierzynstwo :) a ogolna zasada to jak najbardziej zroznicowanie zeby dostarczyc jak najwiecej skladnikow
29-05-2017
Ocena:
Czy zdrowa dieta wytsarczy do utrzymania zdrowia dziecka i jego mamy? Zastanawiam sie nad dodatkowa suplementacja pregna plus. Co myslicie?
01-04-2017
Ocena:
Czasem łakomstwo bierze górę, ale ogólnie staram się trzymać zdrowej diety żeby maluchowi dostarczyć wszystkich witamin
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!