Uważaj: otyłość może zacząć się już w okresie niemowlęcym

Data:

Pierwsze oznaki otyłości mogą pojawić się już u niemowlęcia. Dzieje się tak, kiedy rodzice nieświadomie zaburzają naturalny mechanizm głodu i sytości dziecka, co w konsekwencji może prowadzić do dostarczania większej ilości składników odżywczych, niż jest to konieczne. Kluczowe jest także życie płodowe dziecka. Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży niweluje pojawienie się u jej potomka chorób cywilizacyjnych!

 

Grube niemowlę to może być początek otyłości w późniejszych latach

 

Każdy rodzic martwiący się o dziecko, chce mu zaoferować jak najlepsze warunki rozwoju. Czasem jednak „najlepiej” przekłada się na zgubne „jak najwięcej”, a w karmieniu niemowlaka najważniejsze jest to, by wsłuchiwać się w jego potrzeby. Bacznie obserwować sygnały wskazujące łaknienie i na nie odpowiadać, a także zapewnić dziecku odpowiednią troskę, jeszcze przed narodzinami. Jakie są zatem 3 kroki milowe do NIE otyłego dziecka?

 

Ważny okres przed narodzinami

Współczesna wiedza medyczna podaje, że okres płodowy i niemowlęcy są kluczowe dla rozwoju kondycji zdrowotnej człowieka. Wtedy bowiem kształtuje się metabolizm człowieka i zachodzą wszelkie przemiany, na które w dorosłym życiu nie mamy wpływu. Co ważne: już kobieta w ciąży może mieć wpływ na metabolizm swojego dziecka i zadbać, by rozwijało się prawidłowo. Wszelkie działania prozdrowotne podczas życia płodowego (tutaj zwane żywieniowym programowaniem organizmu) decydują o późniejszych starciach zdrowotnych dziecka: cukrzycy, anemii, próchnicy, wadach postawy, jak również o skłonnościach do otyłości!

 

Błędy, które popełniamy po narodzinach

Niestety sporo rodziców karmi swoje dziecko zbyt często, o z góry ustalonych godzinach lub po prostu wtedy, kiedy ono nie jest ono głodne. W ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której niemowlę nie potrafi wykształcić wewnętrznej samoregulacji głodu, a tworzy się regulacja zewnętrzna, na którą nie ma ono wpływu. Oznacza to, że dziecko jest w stanie jeść, nawet wtedy, kiedy tego jedzenia de facto nie potrzebuje, przyzwyczaja się do jedzenia o wyznaczonych z góry porach (co nie zawsze jest złe, ale zawsze powinno być rozpatrywane indywidualnie)! Zwykle skutkuje to dostarczeniem organizmowi większej ilości składników energetycznych, niż jest to odpowiednie dla normalnego funkcjonowania i przekłada się na szybkie przybieranie na wadze.

 

Uwaga: Wprowadzanie nowych pokarmów

Tu bardzo istotna kwestia. Przy rozszerzaniu diety dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na składniki zawarte w podawanym pokarmie. Organizm maleństwa jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia. Niemowlęctwo to także początek kształtowania się preferencji smakowych dziecka, które trudno zmienić w przyszłości. Najważniejsze to reagować na potrzeby dziecka i nie próbować przedobrzyć z dużą ilością jedzenia – dzięki temu ustrzeżemy nasze dziecko od otyłości w późniejszym życiu i zminimalizujemy skłonności do przybierania na wadze.

 

Artykuł został przygotowany w ramach akcji „Weight Balance”: propagującej zdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza właściwe nawyki żywieniowe; uwrażliwiającej na problem nadwagi i otyłości w Polsce; uczącej jak jej zapobiegać i z nią walczyć.

 

Więcej o akcji społeczno-edukacyjnej „Weight Balance” na stronie: www.weightbalance.pl oraz profilu FB.

Zdjęcie: Fotolia.com by dementevajulia All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.