Data publikacji:

Uważaj: otyłość może zacząć się już w okresie niemowlęcym

Autor: Weight Balance

Pierwsze oznaki otyłości mogą pojawić się już u niemowlęcia. Dzieje się tak, kiedy rodzice nieświadomie zaburzają naturalny mechanizm głodu i sytości dziecka, co w konsekwencji może prowadzić do dostarczania większej ilości składników odżywczych, niż jest to konieczne. Kluczowe jest także życie płodowe dziecka. Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży niweluje pojawienie się u jej potomka chorób cywilizacyjnych!

 

Grube niemowlę to może być początek otyłości w późniejszych

 

Każdy rodzic martwiący się o dziecko, chce mu zaoferować jak najlepsze warunki rozwoju. Czasem jednak „najlepiej” przekłada się na zgubne „jak najwięcej”, a w karmieniu niemowlaka najważniejsze jest to, by wsłuchiwać się w jego potrzeby. Bacznie obserwować sygnały wskazujące łaknienie i na nie odpowiadać, a także zapewnić dziecku odpowiednią troskę, jeszcze przed narodzinami. Jakie są zatem 3 kroki milowe do NIE otyłego dziecka?

 

Ważny okres przed narodzinami

Współczesna wiedza medyczna podaje, że okres płodowy i niemowlęcy są kluczowe dla rozwoju kondycji zdrowotnej człowieka. Wtedy bowiem kształtuje się metabolizm człowieka i zachodzą wszelkie przemiany, na które w dorosłym życiu nie mamy wpływu. Co ważne: już kobieta w ciąży może mieć wpływ na metabolizm swojego dziecka i zadbać, by rozwijało się prawidłowo. Wszelkie działania prozdrowotne podczas życia płodowego (tutaj zwane żywieniowym programowaniem organizmu) decydują o późniejszych starciach zdrowotnych dziecka: cukrzycy, anemii, próchnicy, wadach postawy, jak również o skłonnościach do otyłości!

 

Błędy, które popełniamy po narodzinach

Niestety sporo rodziców karmi swoje dziecko zbyt często, o z góry ustalonych godzinach lub po prostu wtedy, kiedy ono nie jest ono głodne. W ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której niemowlę nie potrafi wykształcić wewnętrznej samoregulacji głodu, a tworzy się regulacja zewnętrzna, na którą nie ma ono wpływu. Oznacza to, że dziecko jest w stanie jeść, nawet wtedy, kiedy tego jedzenia de facto nie potrzebuje, przyzwyczaja się do jedzenia o wyznaczonych z góry porach (co nie zawsze jest złe, ale zawsze powinno być rozpatrywane indywidualnie)! Zwykle skutkuje to dostarczeniem organizmowi większej ilości składników energetycznych, niż jest to odpowiednie dla normalnego funkcjonowania i przekłada się na szybkie przybieranie na wadze.

 

Uwaga: Wprowadzanie nowych pokarmów

Tu bardzo istotna kwestia. Przy rozszerzaniu diety dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na składniki zawarte w podawanym pokarmie. Organizm maleństwa jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia. Niemowlęctwo to także początek kształtowania się preferencji smakowych dziecka, które trudno zmienić w przyszłości. Najważniejsze to reagować na potrzeby dziecka i nie próbować przedobrzyć z dużą ilością jedzenia – dzięki temu ustrzeżemy nasze dziecko od otyłości w późniejszym życiu i zminimalizujemy skłonności do przybierania na wadze.

 

Artykuł został przygotowany w ramach akcji „Weight Balance”: propagującej zdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza właściwe nawyki żywieniowe; uwrażliwiającej na problem nadwagi i otyłości w Polsce; uczącej jak jej zapobiegać i z nią walczyć.

 

Więcej o akcji społeczno-edukacyjnej „Weight Balance” na stronie: www.weightbalance.pl oraz profilu FB.

Zdjęcie: Fotolia.com by dementevajulia All rights reserved


Autor

Weight Balance

Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!

śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.