Data publikacji:

Uważaj: otyłość może zacząć się już w okresie niemowlęcym

Autor: Weight Balance

Pierwsze oznaki otyłości mogą pojawić się już u niemowlęcia. Dzieje się tak, kiedy rodzice nieświadomie zaburzają naturalny mechanizm głodu i sytości dziecka, co w konsekwencji może prowadzić do dostarczania większej ilości składników odżywczych, niż jest to konieczne. Kluczowe jest także życie płodowe dziecka. Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży niweluje pojawienie się u jej potomka chorób cywilizacyjnych!

 

Grube niemowlę to może być początek otyłości w późniejszych

 

Każdy rodzic martwiący się o dziecko, chce mu zaoferować jak najlepsze warunki rozwoju. Czasem jednak „najlepiej” przekłada się na zgubne „jak najwięcej”, a w karmieniu niemowlaka najważniejsze jest to, by wsłuchiwać się w jego potrzeby. Bacznie obserwować sygnały wskazujące łaknienie i na nie odpowiadać, a także zapewnić dziecku odpowiednią troskę, jeszcze przed narodzinami. Jakie są zatem 3 kroki milowe do NIE otyłego dziecka?

 

Ważny okres przed narodzinami

Współczesna wiedza medyczna podaje, że okres płodowy i niemowlęcy są kluczowe dla rozwoju kondycji zdrowotnej człowieka. Wtedy bowiem kształtuje się metabolizm człowieka i zachodzą wszelkie przemiany, na które w dorosłym życiu nie mamy wpływu. Co ważne: już kobieta w ciąży może mieć wpływ na metabolizm swojego dziecka i zadbać, by rozwijało się prawidłowo. Wszelkie działania prozdrowotne podczas życia płodowego (tutaj zwane żywieniowym programowaniem organizmu) decydują o późniejszych starciach zdrowotnych dziecka: cukrzycy, anemii, próchnicy, wadach postawy, jak również o skłonnościach do otyłości!

 

Błędy, które popełniamy po narodzinach

Niestety sporo rodziców karmi swoje dziecko zbyt często, o z góry ustalonych godzinach lub po prostu wtedy, kiedy ono nie jest ono głodne. W ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której niemowlę nie potrafi wykształcić wewnętrznej samoregulacji głodu, a tworzy się regulacja zewnętrzna, na którą nie ma ono wpływu. Oznacza to, że dziecko jest w stanie jeść, nawet wtedy, kiedy tego jedzenia de facto nie potrzebuje, przyzwyczaja się do jedzenia o wyznaczonych z góry porach (co nie zawsze jest złe, ale zawsze powinno być rozpatrywane indywidualnie)! Zwykle skutkuje to dostarczeniem organizmowi większej ilości składników energetycznych, niż jest to odpowiednie dla normalnego funkcjonowania i przekłada się na szybkie przybieranie na wadze.

 

Uwaga: Wprowadzanie nowych pokarmów

Tu bardzo istotna kwestia. Przy rozszerzaniu diety dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na składniki zawarte w podawanym pokarmie. Organizm maleństwa jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia. Niemowlęctwo to także początek kształtowania się preferencji smakowych dziecka, które trudno zmienić w przyszłości. Najważniejsze to reagować na potrzeby dziecka i nie próbować przedobrzyć z dużą ilością jedzenia – dzięki temu ustrzeżemy nasze dziecko od otyłości w późniejszym życiu i zminimalizujemy skłonności do przybierania na wadze.

 

Artykuł został przygotowany w ramach akcji „Weight Balance”: propagującej zdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza właściwe nawyki żywieniowe; uwrażliwiającej na problem nadwagi i otyłości w Polsce; uczącej jak jej zapobiegać i z nią walczyć.

 

Więcej o akcji społeczno-edukacyjnej „Weight Balance” na stronie: www.weightbalance.pl oraz profilu FB.

Zdjęcie: Fotolia.com by dementevajulia All rights reserved


Autor

Weight Balance

Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!

dysplazja stawu biodrowego

Bioderka pod kontrolą – jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych dziecka?

2024-11-04
Zdrowie bioderek dziecka to niezwykle ważny aspekt jego rozwoju, który warto monitorować od pierwszych dni życia. Wczesne wykrycie problemów, takich jak dysplazja stawu biodrowego, może zapobiec poważnym powikłaniom. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega USG bioderek, co to jest dysplazja bioderek oraz jak przebiega jej leczenie.
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć AZS?

2024-10-25
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która dotyka zarówno niemowlęta, jak i dorosłych. Charakteryzuje się intensywnym swędzeniem, suchością skóry oraz stanami zapalnymi. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, ale odpowiednie leczenie, w tym stosowanie emolientów, może przynieść ulgę. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać AZS u dziecka oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze.
prosaki u noworodka

Prosaki u noworodka czy są niebezpieczne?

2024-10-11
Gdy na delikatnej skórze noworodka pojawiają się drobne, białe grudki, wielu rodziców może czuć zaniepokojenie. Prosaki, bo o nich mowa, to dość powszechne zmiany skórne, które wyglądają niepokojąco, choć w rzeczywistości są całkowicie nieszkodliwe. Skąd biorą się prosaki? Czy wymagają leczenia? I jak właściwie pielęgnować skórę maluszka, aby zapewnić mu komfort? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym zjawiskiem.
aspirator do nosa elektryczny

Elektryczny aspirator do nosa – jaki wybrać model?

2024-10-09
Aspiratory do nosa to nieodzowny element wyprawki dla rodziców niemowląt oraz małych dzieci. Zatkany nosek maluszka może powodować dyskomfort, a także utrudniać oddychanie, co bywa szczególnie niepokojące w nocy. Jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest elektryczny aspirator do nosa. Sprawdź, jaki model warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie funkcje mogą okazać się kluczowe.
asymetria u niemowlaka

Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?

2024-09-20
Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.