Data publikacji:

Uważaj: otyłość może zacząć się już w okresie niemowlęcym

Autor: Weight Balance

Pierwsze oznaki otyłości mogą pojawić się już u niemowlęcia. Dzieje się tak, kiedy rodzice nieświadomie zaburzają naturalny mechanizm głodu i sytości dziecka, co w konsekwencji może prowadzić do dostarczania większej ilości składników odżywczych, niż jest to konieczne. Kluczowe jest także życie płodowe dziecka. Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży niweluje pojawienie się u jej potomka chorób cywilizacyjnych!

 

Grube niemowlę to może być początek otyłości w późniejszych

 

Każdy rodzic martwiący się o dziecko, chce mu zaoferować jak najlepsze warunki rozwoju. Czasem jednak „najlepiej” przekłada się na zgubne „jak najwięcej”, a w karmieniu niemowlaka najważniejsze jest to, by wsłuchiwać się w jego potrzeby. Bacznie obserwować sygnały wskazujące łaknienie i na nie odpowiadać, a także zapewnić dziecku odpowiednią troskę, jeszcze przed narodzinami. Jakie są zatem 3 kroki milowe do NIE otyłego dziecka?

 

Ważny okres przed narodzinami

Współczesna wiedza medyczna podaje, że okres płodowy i niemowlęcy są kluczowe dla rozwoju kondycji zdrowotnej człowieka. Wtedy bowiem kształtuje się metabolizm człowieka i zachodzą wszelkie przemiany, na które w dorosłym życiu nie mamy wpływu. Co ważne: już kobieta w ciąży może mieć wpływ na metabolizm swojego dziecka i zadbać, by rozwijało się prawidłowo. Wszelkie działania prozdrowotne podczas życia płodowego (tutaj zwane żywieniowym programowaniem organizmu) decydują o późniejszych starciach zdrowotnych dziecka: cukrzycy, anemii, próchnicy, wadach postawy, jak również o skłonnościach do otyłości!

 

Błędy, które popełniamy po narodzinach

Niestety sporo rodziców karmi swoje dziecko zbyt często, o z góry ustalonych godzinach lub po prostu wtedy, kiedy ono nie jest ono głodne. W ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której niemowlę nie potrafi wykształcić wewnętrznej samoregulacji głodu, a tworzy się regulacja zewnętrzna, na którą nie ma ono wpływu. Oznacza to, że dziecko jest w stanie jeść, nawet wtedy, kiedy tego jedzenia de facto nie potrzebuje, przyzwyczaja się do jedzenia o wyznaczonych z góry porach (co nie zawsze jest złe, ale zawsze powinno być rozpatrywane indywidualnie)! Zwykle skutkuje to dostarczeniem organizmowi większej ilości składników energetycznych, niż jest to odpowiednie dla normalnego funkcjonowania i przekłada się na szybkie przybieranie na wadze.

 

Uwaga: Wprowadzanie nowych pokarmów

Tu bardzo istotna kwestia. Przy rozszerzaniu diety dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na składniki zawarte w podawanym pokarmie. Organizm maleństwa jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia. Niemowlęctwo to także początek kształtowania się preferencji smakowych dziecka, które trudno zmienić w przyszłości. Najważniejsze to reagować na potrzeby dziecka i nie próbować przedobrzyć z dużą ilością jedzenia – dzięki temu ustrzeżemy nasze dziecko od otyłości w późniejszym życiu i zminimalizujemy skłonności do przybierania na wadze.

 

Artykuł został przygotowany w ramach akcji „Weight Balance”: propagującej zdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza właściwe nawyki żywieniowe; uwrażliwiającej na problem nadwagi i otyłości w Polsce; uczącej jak jej zapobiegać i z nią walczyć.

 

Więcej o akcji społeczno-edukacyjnej „Weight Balance” na stronie: www.weightbalance.pl oraz profilu FB.

Zdjęcie: Fotolia.com by dementevajulia All rights reserved


Autor

Weight Balance

Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!

co na biegunkę u dziecka

Co na biegunkę u dziecka?

2025-07-16
Biegunka u dziecka to jeden z najczęstszych powodów wizyt u pediatry. Choć zazwyczaj nie jest groźna, potrafi wywołać sporo niepokoju. Maluchy, zwłaszcza te najmłodsze, są bardziej podatne na odwodnienie, dlatego szybka i właściwa reakcja rodzica ma tak duże znaczenie. Co więc robić, gdy nasza pociecha zaczyna mieć częste, luźne stolce? Co na biegunkę u dziecka sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy!
okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt i kiedy je nosić?

2025-07-14
Czy niemowlę potrzebuje okularów przeciwsłonecznych? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców – zarówno tych, którzy właśnie usłyszeli zalecenie od lekarza, jak i tych, którzy po prostu chcą jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego maluszka. Ochrona oczu dziecka przed słońcem to nie moda, ale realna potrzeba. W tym artykule rozwiewam wątpliwości i podpowiadam, jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt i kiedy warto zacząć je stosować.
skaza białkowa

Skaza białkowa u niemowlaka

2025-07-09
Skaza białkowa to określenie, które potrafi wywołać sporo emocji – szczególnie u świeżo upieczonych rodziców. Często pojawia się przy okazji pierwszych problemów skórnych u dziecka, nietolerancji pokarmowej czy problemów z karmieniem. Czy zmiany skórne u niemowlaka zawsze oznaczają skazę białkową? Czy to to samo, co alergia na białko mleka krowiego? A może to „tylko” potówki? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane ze skazą białkową – zarówno dla tych, którzy już zetknęli się z tym tematem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją rodzicielską przygodę.
zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci. Jak sobie radzić z zatwardzeniem u dziecka?

2025-05-19
Zaparcia u dzieci to częsty problem, który może powodować ból i dyskomfort u malucha, a u jego rodziców wzbudzać niepokój. Choć w większości przypadków zaparcia nie są powodem do poważnych obaw, warto znać skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem. W artykule wyjaśnimy, jakie są przyczyny zaparć, jak im zapobiegać i jakie sposoby pomagają w ich leczeniu.
raczkowanie i czworakowanie

Raczkowanie a czworakowanie. Czym się różnią?

2025-05-16
Podczas nauki chodzenia dziecka, wiele osób używa terminów „raczkowanie” i „czworakowanie” zamiennie. Nie oznaczają one jednak tego samego. Czym się zatem różnią? Dlaczego warto znać ich znaczenie? Jak raczkowanie, a jak czworakowanie wpływa na rozwój pociechy? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
alergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego –objawy i postępowanie

2025-04-30
Alergia na białko mleka krowiego jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych u niemowląt i małych dzieci, choć może również występować także u osób dorosłych. Szacuje się, że dotyczy od 2% do 3% niemowląt, a jej objawy mogą mieć różne nasilenie – od łagodnych symptomów aż do ciężkich reakcji anafilaktycznych. Dowiedz się więcej na temat objawów alergii na BMK oraz postępowania w przypadku jej zdiagnozowania.
zespół williamsa

Zespół Williamsa – czym jest?

2025-03-10
Zespół Williamsa, znany również jako syndrom Williamsa lub zespół Williamsa–Beurena, to rzadka choroba genetyczna spowodowana delecją, czyli ubytkiem fragmentu chromosomu 7. Schorzenie to wpływa na rozwój fizyczny i intelektualny człowieka, prowadząc do charakterystycznych cech wyglądu, specyficznych zachowań oraz problemów zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest zespół Williamsa, jakie są jego objawy, jaka jest długość życia osób z tym syndromem oraz czy istnieją metody leczenia.