Data publikacji:

Uważaj: otyłość może zacząć się już w okresie niemowlęcym

Autor: Weight Balance

Pierwsze oznaki otyłości mogą pojawić się już u niemowlęcia. Dzieje się tak, kiedy rodzice nieświadomie zaburzają naturalny mechanizm głodu i sytości dziecka, co w konsekwencji może prowadzić do dostarczania większej ilości składników odżywczych, niż jest to konieczne. Kluczowe jest także życie płodowe dziecka. Prawidłowe żywienie kobiety w ciąży niweluje pojawienie się u jej potomka chorób cywilizacyjnych!

 

Grube niemowlę to może być początek otyłości w późniejszych

 

Każdy rodzic martwiący się o dziecko, chce mu zaoferować jak najlepsze warunki rozwoju. Czasem jednak „najlepiej” przekłada się na zgubne „jak najwięcej”, a w karmieniu niemowlaka najważniejsze jest to, by wsłuchiwać się w jego potrzeby. Bacznie obserwować sygnały wskazujące łaknienie i na nie odpowiadać, a także zapewnić dziecku odpowiednią troskę, jeszcze przed narodzinami. Jakie są zatem 3 kroki milowe do NIE otyłego dziecka?

 

Ważny okres przed narodzinami

Współczesna wiedza medyczna podaje, że okres płodowy i niemowlęcy są kluczowe dla rozwoju kondycji zdrowotnej człowieka. Wtedy bowiem kształtuje się metabolizm człowieka i zachodzą wszelkie przemiany, na które w dorosłym życiu nie mamy wpływu. Co ważne: już kobieta w ciąży może mieć wpływ na metabolizm swojego dziecka i zadbać, by rozwijało się prawidłowo. Wszelkie działania prozdrowotne podczas życia płodowego (tutaj zwane żywieniowym programowaniem organizmu) decydują o późniejszych starciach zdrowotnych dziecka: cukrzycy, anemii, próchnicy, wadach postawy, jak również o skłonnościach do otyłości!

 

Błędy, które popełniamy po narodzinach

Niestety sporo rodziców karmi swoje dziecko zbyt często, o z góry ustalonych godzinach lub po prostu wtedy, kiedy ono nie jest ono głodne. W ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której niemowlę nie potrafi wykształcić wewnętrznej samoregulacji głodu, a tworzy się regulacja zewnętrzna, na którą nie ma ono wpływu. Oznacza to, że dziecko jest w stanie jeść, nawet wtedy, kiedy tego jedzenia de facto nie potrzebuje, przyzwyczaja się do jedzenia o wyznaczonych z góry porach (co nie zawsze jest złe, ale zawsze powinno być rozpatrywane indywidualnie)! Zwykle skutkuje to dostarczeniem organizmowi większej ilości składników energetycznych, niż jest to odpowiednie dla normalnego funkcjonowania i przekłada się na szybkie przybieranie na wadze.

 

Uwaga: Wprowadzanie nowych pokarmów

Tu bardzo istotna kwestia. Przy rozszerzaniu diety dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na składniki zawarte w podawanym pokarmie. Organizm maleństwa jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia. Niemowlęctwo to także początek kształtowania się preferencji smakowych dziecka, które trudno zmienić w przyszłości. Najważniejsze to reagować na potrzeby dziecka i nie próbować przedobrzyć z dużą ilością jedzenia – dzięki temu ustrzeżemy nasze dziecko od otyłości w późniejszym życiu i zminimalizujemy skłonności do przybierania na wadze.

 

Artykuł został przygotowany w ramach akcji „Weight Balance”: propagującej zdrowy tryb życia, w tym zwłaszcza właściwe nawyki żywieniowe; uwrażliwiającej na problem nadwagi i otyłości w Polsce; uczącej jak jej zapobiegać i z nią walczyć.

 

Więcej o akcji społeczno-edukacyjnej „Weight Balance” na stronie: www.weightbalance.pl oraz profilu FB.

Zdjęcie: Fotolia.com by dementevajulia All rights reserved


Autor

Weight Balance

Weight Balance to akcja społeczno-edukacyjna, pokazująca jak utrzymać odpowiednią wagę, sprawność fizyczną i psychiczną w każdym wieku. Weight Balance wskazuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy tryb życia i pokazuje, jak nie dać się otyłości!

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

2021-07-30
Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

2021-07-21
Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.
chrypka u niemowlaka domowe sposoby

Chrypka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

2021-07-14
Chrypka to zazwyczaj niegroźny objaw, który świadczy o nadmiernej eksploatacji krtani i fałdów głosowych lub jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie jest proste, ale w przypadku niemowląt, które nie mogą przyjmować wielu leków, należy je przeprowadzić w konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, jakie są przyczyny chrypki u dzieci. Poznaj domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka.
wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka: przyczyny i sposoby leczenia

2021-06-28
Wysypka u niemowlaka to bardzo powszechny problem, który zwykle nie stanowi powodu do obaw. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może wiązać się z alergiami, a nawet poważnymi chorobami. Dowiedz się, co może powodować wysypkę i jak jej zaradzić.
rumień noworodkowy

Czym jest rumień noworodkowy i czy wymaga leczenia?

2021-06-25
Świeżo upieczonych, niedoświadczonych rodziców mogą przerazić czerwone plamy, które pojawiają się na skórze noworodka w kilka dni po jego przyjściu na świat. Na szczęście wcale nie ma się czego obawiać – rumień noworodkowy, który wywołuje takie objawy, jest niegroźnym stanem, który dość szybko znika.
płyn do płukania dla niemowląt

Jaki płyn do płukania dla niemowląt?

2021-05-29
Płyn do płukania tkanin to produkt, który zmiękcza ubrania i nadaje im piękny, świeży zapach. O ile zazwyczaj wybieramy go jedynie w oparciu o nuty zapachowe czy wydajność, o tyle szukając produktu dla niemowląt, musimy wziąć pod uwagę także bezpieczny skład. Sprawdź, jak wybrać płyn do płukania dla niemowląt i zerknij na nasz ranking tego typu produktów.
inhalacja niemowlaka

Inhalacja niemowlaka – z czego robić i jak inhalować?

2021-04-09
Inhalacja to zabieg, dzięki któremu można podać leki bezpośrednio do dróg oddechowych albo nawilżyć błony śluzowe dziecka. Jedną z odmian inhalacji jest nebulizacja, czyli podawanie leków lub roztworu soli fizjologicznej w postaci mgiełki, przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego nebulizatorem (potocznie: inhalator). Przeczytaj, jak powinny wyglądać inhalacje u niemowlaka, które leki można podać maluszkowi bez konsultacji z lekarzem i jak wybrać odpowiedni sprzęt.