Ciąża to niezaprzeczalnie wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Świadomość rozwoju nowego życia sprawia, że ciężarne kobiety mogą całkowicie zmienić swoje podejście do życia i otaczającej ich rzeczywistości. Faktem jest także to, że organizm kobiety w ciąży zachowuje się zgoła inaczej – inaczej reaguje na napotykane sytuacje i problemy. Kobiety spodziewające się dziecka są także znacznie bardziej narażone na stres i wywołane nim powikłania. Na liście wielu badań, które wykonują ciężarne kobiety, znajduje się USG wykonywane metodą dopplerowską. Takie badanie pozwala określić jakość przepływów macicznych oraz stan łożyska.
Przeczytaj również: Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu?
Kobiety w ciąży muszą wykonywać wiele ważnych badań, które określają stan zdrowia matki i dziecka. O jakości przepływu krwi w tętnicach pępowinowych można dowiedzieć się tylko z wyniku USG wykonanego metodą dopplerowską. Ta metoda jest innowacyjną techniką badania kobiet ciężarnych, która umożliwia szczegółowe badanie określające prędkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych matki i dziecka.
W trakcie przeprowadzanego badania można usłyszeć szum płynącej krwi, a wykorzystywany w trakcie badania ekran pokazuje fale dźwiękowe wywołane ruchem krwinek. Badanie metodą dopplerowską wykonywane jest zazwyczaj w okolicy 26. tygodnia ciąży. To niezwykle ważna procedura, ponieważ dzięki niej można w porę zauważyć zaburzenia i nieprawidłowości w rozwoju dziecka.
U kobiet, których ciąża zalicza się do ciąż zagrożonych, takie badanie wykonuje się regularnie, aby wykluczyć możliwe zagrożenia. USG metodą dopplerowską swoim przebiegiem nie różni się od zwykłego USG przeprowadzanego w ciąży.
Przepływ krwi w znacznym stopniu wpływa na kondycję i wydolność łożyska. Pozwala także na określenie stanu, w jakim w danej chwili się ono znajduje. Łożysko pełni wyjątkowo ważną funkcję podczas całego przebiegu ciąży, dlatego tak ważne jest utrzymanie go w jak najlepszym stanie. Ma wpływ na ilość dostarczanego do dziecka tlenu oraz innych ważnych substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. W przypadku zaburzonego przepływu krwi przez tętnicę pachwinową powstaje realne zagrożenie dla życia dziecka, które nazywane jest hipotrofią.
Hipotrofia jest to wewnątrzmaciczne zagrożenie dla prawidłowego wzrostu płodu. W przypadku wystąpienia tego ograniczenia, płód może nie osiągnąć właściwego rozmiaru. Hipotrofia dzieli się na dwa rodzaje – symetryczną i asymetryczną. Hipotrofia symetryczna zachodzi wtedy, gdy zaburzeniom wzrostu poddany jest cały płód. Dochodzi do niej zazwyczaj na początku ciąży. Asymetryczna hipotrofia występuje częściej i dotyczy zazwyczaj korpusu. W takim przypadku zarówno głowa, jak i kończyny rozwijają się prawidłowo i dochodzą do zdrowych rozmiarów.
Badanie USG metodą dopplerowską pozwala na określenie słabego przepływu krwi w tętnicach pępowinowych. W przypadku złego stanu przepływu krwi są wdrożone specjalne procedury, które chronią życie dziecka i zapewniają mu prawidłowy rozwój. Na ten rodzaj zagrożenia ciąży narażone są kobiety, u których stwierdzono jedno z zaburzeń:
Wśród dodatkowych przyczyn, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia hipotrofii, wymienić można: złą wydolność nerek, przewlekłą choroba związana z nadciśnieniem tętniczym, nałogowe palenie papierosów (także w trakcie ciąży), otyłość, wiek matki powyżej 40. roku życia i pierworództwo.
W przypadku otrzymania wyniku USG, który wskazuje na nieprawidłowy przepływ krwi w tętnicach pępowinowych, należy koniecznie wykonać kolejne pomiary. Dodatkowe badania mogą wykluczyć lub potwierdzić tego typu zaburzenia. W przypadku faktycznych problemów z przepływem krwi konieczne jest regularne powtarzanie badania USG, średnio co dwa lub trzy tygodnie. Regularna kontrola pozwala na określanie masy ciała dziecka. W przypadku potwierdzonej hipotrofii często konieczna jest stała hospitalizacja, szczególnie w końcowym etapie ciąży, a w skrajnych przypadkach – wywołanie porodu.
Aby złagodzić objawy i nie doprowadzić do rozwoju schorzenia, lekarze zalecają dużą dawkę odpoczynku oraz całkowitą, o ile to możliwe, redukcję stresu. Organizm kobiety w ciąży nie powinien być narażony na obciążanie go żadną ciężką pracą, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń ciężarna kobieta powinna jeszcze bardziej zwracać uwagę na podejmowane przez siebie czynności.
Łożysko to jeden z najważniejszych organów u ciężarnej kobiety. Jego rola zakłada dostarczanie dziecku odpowiedniej dawki tlenu i innych substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Ten organ ochrania płód przed działaniem różnych czynników zewnętrznych oraz przyczynia się do usuwania resztek przemiany materii. Wszelkie nieprawidłowości i wady łożyska mogą być wysoce niebezpieczne dla przebiegu ciąży oraz zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka.
Wady łożyska we wczesnych etapach ciąży zazwyczaj prowadzą do poronienia, natomiast te powstałe w ciąży zaawansowanej mogą skutkować zaburzeniami wzrostu dziecka lub innymi zaburzeniami rozwojowymi. Utrzymanie łożyska w jak najlepszym stanie jest istotne w przebiegu każdej ciąży. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń związanych z tym organem, ciężarna kobieta powinna stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, który prowadzi ciąże, a ponadto musi zapewnić sobie dużo odpoczynku oraz jak najmniej stresu.