Data modyfikacji:

Czy dobrze jest rodzić z mamą?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Niemal z dnia na dzień rośnie ilość kobiet decydujących się na poród rodzinny. Osoby towarzyszące im podczas tych szczególnych chwil są najczęściej dobrze przygotowane dzięki kursom w szkole rodzenia. W większości przypadków obok rodzącej stoi tatuś dziecka, ale nie zawsze. Bywa, że zamiast ojca malca przy kobiecie pojawia się jej matka.

 

poród rodzinny

 

Powody takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Czasami jest to spowodowane oporami mężczyzny lub jego nieobecnością. Bywa jednak, że sama rodząca woli towarzystwo innej kobiety. Jeśli zaś łączą ją z matką dobre stosunki, to może być ona idealnym towarzyszem w tym dniu.

 

Wiedza i doświadczenie

Mama jest wspaniałym towarzyszem przy porodzie jeśli pod uwagę weźmiemy jej wiedzę i doświadczenie. Ostatecznie żaden mężczyzna nie zrozumie rodzącej lepiej niż inna kobieta, szczególnie ta, która ma to już za sobą. Te zalety są szczególnie istotne kiedy jest to nasz pierwszy poród. Matka może spokojnie tłumaczyć rodzącej córce, co się dzieje oraz opowiedzieć jak będzie wspaniale, kiedy malec znajdzie się w jej ramionach. Wiele kobiet dzięki takiemu wsparciu się uspokaja, poza tym przecież mama wie najlepiej – ma doświadczenie.

 

Spokój i brak niespodzianek

Mamom, które rodziły w towarzystwie ukochanych mężczyzn, nie trzeba mówić jak bardzo potrafią się oni denerwować. Zachowanie przyszłego taty nierzadko pozostawia bardzo wiele do życzenia. Czemu nie trzeba się dziwić, gdyż poród to ogromny stres również dla taty. Problem zaczyna się wtedy, kiedy zamiast rodzącą trzeba zająć się jej towarzyszem, który wpada właśnie w panikę, albo mdleje. Takie sytuacje nie zdarzają się natomiast podczas porodu z mamą. Ona po prostu wie czego może się spodziewać, gdyż sama przez to przechodziła. Zna obawy rodzącej, wie gdzie najbardziej dokuczliwy jest ból, a często ma też przetestowane na sobie sposoby łagodzenia go. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że panika to ostatnia rzecz jaka powinna być na porodówce i do tego z pewnością nie dopuści.

 

Zabrać mamę na porodówkę, czy nie zabrać?

Na to pytanie każda kobieta musi odpowiedzieć sobie sama. Dla niektórych poród z mamą będzie rozwiązaniem idealnym, dla innych wręcz nie do pomyślenia. Na pewno przed ostateczną decyzją należy porozmawiać z partnerem, bo może jednak będzie chciał nam towarzyszyć, a w końcu to również jego dziecko ma przyjść na świat i bardzo dobrze przeanalizować swoje stosunki z matką. Jedno jest pewne. W tak intymnej chwili najlepiej, aby towarzyszyła nam osoba, której potrafimy całkowicie zaufać.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Iosif Szasz-Fabian


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Indywidualna decyzja, ale wsrod znajomych nie spotkałam się jeszcze z czymś takim
24-09-2015
Ocena:
Zapraszam na mój NOWY kanał "Mama Opowiada" o macierzyństwie, dzieciach itd. ;) subskrybujecie i lajkujcie:) https://www.youtube.com/channel/UCGl7rTdiZVGo5YYE9Eo1E3A
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?