Czy dobrze jest rodzić z mamą?

Data:

Niemal z dnia na dzień rośnie ilość kobiet decydujących się na poród rodzinny. Osoby towarzyszące im podczas tych szczególnych chwil są najczęściej dobrze przygotowane dzięki kursom w szkole rodzenia. W większości przypadków obok rodzącej stoi tatuś dziecka, ale nie zawsze. Bywa, że zamiast ojca malca przy kobiecie pojawia się jej matka.

 

poród rodzinny

 

Powody takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Czasami jest to spowodowane oporami mężczyzny lub jego nieobecnością. Bywa jednak, że sama rodząca woli towarzystwo innej kobiety. Jeśli zaś łączą ją z matką dobre stosunki, to może być ona idealnym towarzyszem w tym dniu.

 

Wiedza i doświadczenie

Mama jest wspaniałym towarzyszem przy porodzie jeśli pod uwagę weźmiemy jej wiedzę i doświadczenie. Ostatecznie żaden mężczyzna nie zrozumie rodzącej lepiej niż inna kobieta, szczególnie ta, która ma to już za sobą. Te zalety są szczególnie istotne kiedy jest to nasz pierwszy poród. Matka może spokojnie tłumaczyć rodzącej córce, co się dzieje oraz opowiedzieć jak będzie wspaniale, kiedy malec znajdzie się w jej ramionach. Wiele kobiet dzięki takiemu wsparciu się uspokaja, poza tym przecież mama wie najlepiej – ma doświadczenie.

 

Spokój i brak niespodzianek

Mamom, które rodziły w towarzystwie ukochanych mężczyzn, nie trzeba mówić jak bardzo potrafią się oni denerwować. Zachowanie przyszłego taty nierzadko pozostawia bardzo wiele do życzenia. Czemu nie trzeba się dziwić, gdyż poród to ogromny stres również dla taty. Problem zaczyna się wtedy, kiedy zamiast rodzącą trzeba zająć się jej towarzyszem, który wpada właśnie w panikę, albo mdleje. Takie sytuacje nie zdarzają się natomiast podczas porodu z mamą. Ona po prostu wie czego może się spodziewać, gdyż sama przez to przechodziła. Zna obawy rodzącej, wie gdzie najbardziej dokuczliwy jest ból, a często ma też przetestowane na sobie sposoby łagodzenia go. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że panika to ostatnia rzecz jaka powinna być na porodówce i do tego z pewnością nie dopuści.

 

Zabrać mamę na porodówkę, czy nie zabrać?

Na to pytanie każda kobieta musi odpowiedzieć sobie sama. Dla niektórych poród z mamą będzie rozwiązaniem idealnym, dla innych wręcz nie do pomyślenia. Na pewno przed ostateczną decyzją należy porozmawiać z partnerem, bo może jednak będzie chciał nam towarzyszyć, a w końcu to również jego dziecko ma przyjść na świat i bardzo dobrze przeanalizować swoje stosunki z matką. Jedno jest pewne. W tak intymnej chwili najlepiej, aby towarzyszyła nam osoba, której potrafimy całkowicie zaufać.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Iosif Szasz-Fabian

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-1-2019
Ocena:
Indywidualna decyzja, ale wsrod znajomych nie spotkałam się jeszcze z czymś takim
24-9-2015
Ocena:
Zapraszam na mój NOWY kanał "Mama Opowiada" o macierzyństwie, dzieciach itd. ;) subskrybujecie i lajkujcie:) https://www.youtube.com/channel/UCGl7rTdiZVGo5YYE9Eo1E3A