Data publikacji:

Gdy tata boi się porodu rodzinnego

Autor: Marek Pisarczyk

W ostatnich latach coraz powszechniejszy stał się poród rodzinny (czyli poród w towarzystwie ojca bądź innej osoby bliskiej). Wielokrotnie słyszy się młodych tatusiów z dumą opowiadających o tym, jak przecięli pępowinę, usłyszeli pierwszy krzyk, bądź mieli dziecko na rękach wcześniej niż matka. Czy ojcowie, którzy mimo presji społecznej, nie zdecydowali się na wspólny poród, są w jakiś sposób gorsi?

 

narodziny dziecka

 

Poród rodzinny to wspólna decyzja

Wspólny poród jest dla mężczyzny niewątpliwie dużym wyzwaniem. Weźmy choćby niewiadomą związaną z samym porodem, strach o partnerkę i dziecko, bezradność w stosunku do tego, co się dzieje z ukochaną osobą, ogrom własnych emocji... Dlatego decyzja o porodzie rodzinnym musi być głęboko przemyślana, rozsądna a przede wszystkim obopólna. I choć głos przyszłej mamy ma olbrzymie znaczenie (zarówno ten za, jak i przeciw), przyszły ojciec także musi wyrażać chęć i gotowość udziału w takim porodzie. Mężczyzna, który decyduje się na poród rodzinny, musi być pewny swoich możliwości i predyspozycji. W przeciwnym razie, zamiast być pomocnym może stać się... głównym bohaterem na sali porodowej i samemu wymagać pomocy.

 

Strach przed porodem może być ważnym sygnałem

Strach przed porodem rodzinnym czasami bywa cennym sygnałem podpowiadającym najrozsądniejszą decyzję. A źródeł obaw i wątpliwości może być wiele – począwszy od zmierzenia się z czysto medyczną stroną porodu, przez udźwignięcie trudu wspólnego rodzenia, aż po poradzenie sobie w przyszłości z obrazem rodzącej partnerki, który notabene wcale nie jest łatwy do udźwignięcia. Aby podjąć właściwą decyzję warto być tego świadomym i przeanalizować wszystkie za i przeciw.

 

Dobry czy zły ojciec?

To nie uczestnictwo w porodzie rodzinnym decyduje o tym, czy jest się dobrym, czy złym ojcem. Istota leży gdzie indziej – w byciu wzorem, źródłem bezpieczeństwa i stabilności dla dziecka. Stąd jakakolwiek ocena ojcostwa możliwa jest dopiero po wielu latach wychowania. Przecież od dawna wiadomo, że prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak zaczyna ;).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Iosif Szasz-Fabian


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
16-03-2018
Ocena:
Dyskutowałabym z tą presją społeczną. Znajomy ojciec dwójki dzieci ma ciekawe doświadczenia. Pierwsze dziecko rodziło my się w Warszawie i tam rzeczywiście np. szkoła rodzenia była wypełniona aktywnymi tatusiami. Drugie dziecko rodziło się już w rodzinnej miejscowości (mniejszej wielkości miasto) i był jedynym ojcem w szkole rodzenia, a wszystkie obecne tam panie uważały obecność ojców podczas porodu za co najmniej dziwną.
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...