Data modyfikacji:

Prawa rodziców - noworodek w szpitalu

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Rodzice dziecka od chwili jego narodzin są jego przedstawicielami ustawowymi. Zatem personel medyczny ma obowiązek informowania ich o wszystkim, co dotyczy noworodka. Co więcej, ma obowiązek pytania rodziców o zgodę na każdą interwencje medyczną. Ponadto ( zgodnie z artykułem 21. ust. 2 Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta) rodzic może być obecny przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych dziecku.

 

noworodek w szpitalu, prawa rodziców, prawa małego pacjenta

 

Naruszanie praw rodziców

Prawa rodziców  bardzo często nie są respektowane, a do najczęstszych ich naruszeń należą:

 • ukrywanie diagnozy;
 • brak wyczerpującej informacji;
 • brak możliwości wyrażenia zgody lub odmowy na badania diagnostyczne i wdrożone leczenie;
 • zabieranie dzieci z sali bez pytania rodziców o zgodę.

 

Prawa małego pacjenta - podstawa prawna

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta Art 21.

1. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska.

2. Osoba wykonująca zawód medyczny udzielająca świadczeń zdrowotnych pacjentowi może odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Odmowę odnotowuje się w dokumentacji medycznej.

 

Niestety w dużej części szpitali personel medyczny nie liczy się z prawami rodziców. Podczas wizyty pediatrycznej rodzice nadal wypraszani są z sali. Po badaniu lekarze nie udzielają stosownych informacji, niechętnie mówią o szczepieniach i badaniach. Często położne zabierają dzieci na zabiegi pielęgnacyjne nie informując o tym rodziców. Co więcej w niektórych placówkach położniczych dzieci leżą w innych salach niż ich mamy, w związku z czym nie mają one kontroli nad tym co się dzieje z noworodkiem.  

 

 


Zdjęcie: Fotolia by© All rights reserved

  Komentarze
  15-10-2015
  Ocena:
  gdy moje maleństwo było w szpitalu przesiadywaliśmy po kilka godzin na korytarzu by choć na chwilkę pobyć z nim gdy personel wpuścił; potem znów czekaliśmy... teraz jesteśmy świadkami gdy rodzice jeżdżą co drugi dzień do swojego maleństwa by właściwie tylko zaczerpnąć info od lekarza i są przekonani, ze dobrze robią bo ich maleństwo ma opiekę- więc po co oni maja jeździć... jak można w ten sposób pozostawić chore dzieciątko... jeszcze na antybiotyku... jak można nie przytulić , nie baczyć co rusz czy z malsństwem wszystko w porządku... Bo nie będzie nic pamiętać?? cóż to za rozumowanie? jak mieliśmy wiarę- tak tylko ubolewamy... jak można tak zostawić dziecko??
  kobieta w ciąży

  Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

  2021-05-17
  Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
  dziecko

  Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

  2021-04-29
  Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
  jak zameldować noworodka

  Zameldowanie noworodka

  2021-03-10
  Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
  miejskie programy dofinansowania in-vitro

  Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

  2019-10-24
  Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
  tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

  Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

  2017-11-22
  Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
  urlop tacierzyński, urlop ojcowski

  Urlop tacierzyński, czy ojcowski? Czy to dwa rożne urlopy? - Dzidziusiowo.pl

  2017-11-22
  Niekiedy pojęcia urlop tacierzyński i ojcowski stosowane są zamiennie. Okazuje się jednak, że jest to błąd. Zobacz czym różnią się od siebie oba rodzaje urlopów...
  zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

  Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

  2017-10-31
  Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...