Rodzice dziecka od chwili jego narodzin są jego przedstawicielami ustawowymi. Zatem personel medyczny ma obowiązek informowania ich o wszystkim, co dotyczy noworodka. Co więcej, ma obowiązek pytania rodziców o zgodę na każdą interwencje medyczną. Ponadto ( zgodnie z artykułem 21. ust. 2 Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta) rodzic może być obecny przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych dziecku.
Prawa rodziców bardzo często nie są respektowane, a do najczęstszych ich naruszeń należą:
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta Art 21.
1. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska.
2. Osoba wykonująca zawód medyczny udzielająca świadczeń zdrowotnych pacjentowi może odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Odmowę odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
Niestety w dużej części szpitali personel medyczny nie liczy się z prawami rodziców. Podczas wizyty pediatrycznej rodzice nadal wypraszani są z sali. Po badaniu lekarze nie udzielają stosownych informacji, niechętnie mówią o szczepieniach i badaniach. Często położne zabierają dzieci na zabiegi pielęgnacyjne nie informując o tym rodziców. Co więcej w niektórych placówkach położniczych dzieci leżą w innych salach niż ich mamy, w związku z czym nie mają one kontroli nad tym co się dzieje z noworodkiem.
Zdjęcie: Fotolia by© All rights reserved