Opieka medyczna dla kobiet bez ubezpieczenia

Zdarza się, że w chwili zajścia w ciążę kobieta nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Tymczasem prywatne wizyty u ginekologa i badania w ciąży sporo kosztują. Co zrobić, gdy brzuszek rośnie, a my nie jesteśmy zatrudnione lub wykonujemy wolny zawód?

Ojciec na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy przysługuje pracującym rodzicom do momentu ukończenia przez ich dziecko 4. roku życia. Dlaczego warto o nim pomyśleć, choć jest to urlop bezpłatny i za spędzony na nim czas ojcu nie przysługuje wynagrodzenie?

Prawa rodziców - noworodek w szpitalu

Rodzice dziecka od chwili jego narodzin są jego przedstawicielami ustawowymi. Zatem personel medyczny ma obowiązek informowania ich o wszystkim, co dotyczy noworodka. Co więcej, ma obowiązek pytania rodziców o zgodę na każdą interwencje medyczną.

Poród w szpitalu - prawa rodzącej kobiety

Każda pacjentka ma prawo do intymności i godności osobistej, a personel medyczny powinien uszanować jej indywidualne poczucie wstydu. Podczas hospitalizacji kobieta ma prawo odmówić rozbierania się przed nieznanymi jej osobami, bycia badaną przez studentów czy opowiadania o swoich sprawach intymnych.

Urlop okolicznościowy - urodzenie dziecka

Niezależnie od urlopu ojcowskiego pracującemu ojcu przysługuje urlop okolicznościowy - 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu urodzenia dziecka. W czasie wolnym pracownikownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.

Jakie prawa ma nieletnia matka?

Szacuje się, że wśród rodzących kobiet co dziesiąta jest nieletnia. Małoletnie matki nie budzą już takich kontrowersji, jak jeszcze kilkanaście lat temu – pod względem obyczajowym sytuacja zmieniła się na plus dla młodych mam. Tym, co w tej kwestii niezmienne, jest prawo. Przeczytaj, jak w jego świetle wygląda sytuacja nieletnich matek.

Ustalenie ojcostwa - jak to można zrobić?

W Polsce ojcostwo można ustalić na trzy sposoby: przez domniemanie, uznanie dziecka lub sądowe ustalenie ojcostwa. Jest to uzależnione między innymi od stanu cywilnego rodziców oraz od ich relacji.

Zameldowanie noworodka - jak to zrobić?

Zameldowanie noworodka i inne formalności związane z narodzinami dziecka są o wiele prostsze od 2015 roku. Wówczas zmieniły się przepisy i świeżo upieczeni rodzice odwiedzić muszą tylko jeden urząd. Jeśli rodzice noworodka są małżeństwem, to młoda mama nawet nie musi fatygować się do urzędu.