Żylaki po ciąży

Data:

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Hormony szaleją, brzuch rośnie, waga również, organizm kumuluje większe ilości wody, to wszystko jest powodem wielu bardziej lub mniej dokuczliwych objawów. Z pewnością jednym z tych dokuczliwszych są żylaki. Skąd się biorą? W jaki sposób się ich pozbyć? Czy można im zapobiegać? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

 

żylaki po ciąży

 

Skąd biorą się żylaki w ciąży?

W ciąży krążenie krwi jest utrudnione, zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Zwiększająca się macica uciska naczynia krwionośne w obrębie miednicy, do tego dochodzi wzrost ilości krwi w krwioobiegu (ok. 1 litra), a te dwa czynniki plus grawitacja powodują znaczne utrudnienia w powrocie krwi do serca. W następstwie tego duże ilości krwi znacznie zwalniają i powodują rozszerzenie żył. W ten sposób powstają żylaki. Najczęściej pojawiają się one na nogach, ale zdarzają się również żylaki sromu oraz odbytu (hemoroidy). Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie powstawaniu żylakom.

 

Co stanie się z żylakami po ciąży?

Jedyną „dobrą” stroną żylaków powstających w okresie ciąży jest to, że w większości samoistnie znikają. Po porodzie kiedy zmniejsza się poziom hormonów, spada ilość krwi w organizmie oraz waga zmiany żylne w ciągu około trzech miesięcy powinny ustąpić. Jeżeli w okresie ciąży pojawiły się również żylaki sromu lub odbytu, warto skorzystać z porady lekarza, który pomoże w dobraniu odpowiednich maści łagodzących nieprzyjemne objawy. Gdyby jednak żylaki utrzymywały się dłużej niż sześć miesięcy po porodzie wtedy można zacząć je leczyć bez żadnego ryzyka.

 

Jak zapobiegać żylakom w ciąży?

Zarówno podczas ciąży jak i po porodzie warto dbać o zdrowie swoich nóg. Poniżej kilka praktycznych zasad, które pomogą uniknąć żylaków albo przynajmniej złagodzą objawy.

  1. Wybierając buty na co dzień najlepiej zrezygnować z wysokich obcasów. Do codziennego użytku najlepsze są buty o płaskiej podeszwie, ewentualnie mające 3-4 centymetrowy obcas.
  2. Chcąc uniknąć zastojów krwi w żyłach należy zadbać o to by nie spędzać długiego czasu w pozycji siedzącej lub stojącej. Dobrze jest również zadbać o uniesienie nóg w czasie siedzenia bądź leżenia (np. podkładając pod nie poduszkę).
  3. Przyszłe mamy powinny też unikać spania na plecach. Spanie na boku ułatwia krążenie krwi.
  4. Należy również zadbać o dobrą kondycję. Nadwaga w ciąży jest dodatkowym czynnikiem ułatwiającym powstawanie żylaków. Częste spacery pozwolą uniknąć nadmiernej wagi oraz utrzyma nogi w dobrej kondycji.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © © mangostock

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
23-9-2016
Ocena:
hemorosan hemorosan i jeszcze raz hemoorosan pomaga praktycznie od zaraz i można chodzic i siedziec
1-10-2015
Ocena:
po ciazy? mi juz w trakcie sie robily, oszczedzalam się jak tylko mogłam.. ale chyba mam tendencje do zylakow. przez moja poprzednia prace, kiedy to musialam stac ok 8 h na nogach. lezalam na supermami poduszce ortopedycznej, ktora otrzymywala w jednej linni kark kregoslup i biodra i tym samym odciazala mi kregoslup