Data publikacji:

Żylaki po ciąży

Autor: Agnieszka Pytlińska

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Hormony szaleją, brzuch rośnie, waga również, organizm kumuluje większe ilości wody, to wszystko jest powodem wielu bardziej lub mniej dokuczliwych objawów. Z pewnością jednym z tych dokuczliwszych są żylaki. Skąd się biorą? W jaki sposób się ich pozbyć? Czy można im zapobiegać? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

 

żylaki po ciąży

 

Skąd biorą się żylaki w ciąży?

W ciąży krążenie krwi jest utrudnione, zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Zwiększająca się macica uciska naczynia krwionośne w obrębie miednicy, do tego dochodzi wzrost ilości krwi w krwioobiegu (ok. 1 litra), a te dwa czynniki plus grawitacja powodują znaczne utrudnienia w powrocie krwi do serca. W następstwie tego duże ilości krwi znacznie zwalniają i powodują rozszerzenie żył. W ten sposób powstają żylaki. Najczęściej pojawiają się one na nogach, ale zdarzają się również żylaki sromu oraz odbytu (hemoroidy). Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie powstawaniu żylakom.

 

Co stanie się z żylakami po ciąży?

Jedyną „dobrą” stroną żylaków powstających w okresie ciąży jest to, że w większości samoistnie znikają. Po porodzie kiedy zmniejsza się poziom hormonów, spada ilość krwi w organizmie oraz waga zmiany żylne w ciągu około trzech miesięcy powinny ustąpić. Jeżeli w okresie ciąży pojawiły się również żylaki sromu lub odbytu, warto skorzystać z porady lekarza, który pomoże w dobraniu odpowiednich maści łagodzących nieprzyjemne objawy. Gdyby jednak żylaki utrzymywały się dłużej niż sześć miesięcy po porodzie wtedy można zacząć je leczyć bez żadnego ryzyka.

 

Jak zapobiegać żylakom w ciąży?

Zarówno podczas ciąży jak i po porodzie warto dbać o zdrowie swoich nóg. Poniżej kilka praktycznych zasad, które pomogą uniknąć żylaków albo przynajmniej złagodzą objawy.

  1. Wybierając buty na co dzień najlepiej zrezygnować z wysokich obcasów. Do codziennego użytku najlepsze są buty o płaskiej podeszwie, ewentualnie mające 3-4 centymetrowy obcas.
  2. Chcąc uniknąć zastojów krwi w żyłach należy zadbać o to by nie spędzać długiego czasu w pozycji siedzącej lub stojącej. Dobrze jest również zadbać o uniesienie nóg w czasie siedzenia bądź leżenia (np. podkładając pod nie poduszkę).
  3. Przyszłe mamy powinny też unikać spania na plecach. Spanie na boku ułatwia krążenie krwi.
  4. Należy również zadbać o dobrą kondycję. Nadwaga w ciąży jest dodatkowym czynnikiem ułatwiającym powstawanie żylaków. Częste spacery pozwolą uniknąć nadmiernej wagi oraz utrzyma nogi w dobrej kondycji.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © © mangostock


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
23-09-2016
Ocena:
hemorosan hemorosan i jeszcze raz hemoorosan pomaga praktycznie od zaraz i można chodzic i siedziec
01-10-2015
Ocena:
po ciazy? mi juz w trakcie sie robily, oszczedzalam się jak tylko mogłam.. ale chyba mam tendencje do zylakow. przez moja poprzednia prace, kiedy to musialam stac ok 8 h na nogach. lezalam na supermami poduszce ortopedycznej, ktora otrzymywala w jednej linni kark kregoslup i biodra i tym samym odciazala mi kregoslup
Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.