Data publikacji:

Podróż samochodem z małym dzieckiem - tylko w foteliku

Autor: Katarzyna Moryc

Nikt chyba nie zaprzeczy, że dziecko powinno być przewożone samochodem wyłącznie w foteliku samochodowym. A nawet więcej niż powinno – musi, bo takie są przepisy. Wprawdzie, nie wszyscy to respektują i zdarza się, że dorosłym po prostu brak wyobraźni, niemniej jednak, porządny fotelik to podstawa. Jeśli nie przemawiają do Ciebie mandaty grożące za nieprzestrzeganie prawa, niech zrobi to kwestia bezpieczeństwa Twojego dziecka. Czy nie ono jest najważniejsze? Zobacz, co jest najistotniejsze przy wyborze fotelika samochodowego i jak bezpiecznie przewozić w nim swój największy skarb.

 

fotelik-samochodowy-dziecko-samochod-550

 

Nowe prawo

Nie każdy wie, że 1 marca 2017 roku zmieniło się prawo dotyczące dziecięcych fotelików samochodowych. Wcześniej, dzieci musiały być przewożone z fotelików do 12 roku życia. Starsze dzieciaki mogły po prostu jeździć w standardowych pasach.

Obecnie, przepisy uległy zaostrzeniu. Zniesiono granicę 12 lat, a zastąpiono ja granicą wzrostu – w tym wypadku to 150 cm. Oczywiście, fotelik powinien być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Kolejną zmianą jest całkowity zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 roku życia w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dziecko.

Za złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

 

Z tyłu, czy z przodu?

Dziecko, które nie przekracza jeszcze 150 cm wzrostu może być przewożone na przednim siedzeniu w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym, natomiast podróżnik o wzroście powyżej 135 cm, może jeździć na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika.

Jeśli chcesz/musisz przewozić dziecko w foteliku zamontowanym na przednim siedzeniu samochodu, koniecznie dezaktywuj poduszkę powietrzną (o ile samochód taką posiada)!

 

Większa gromadka w samochodzie

A co, jeśli samochodem podróżuje 3 dzieci? Wówczas, dwoje z nich ma nakaz jeżdżenia w fotelikach na tylnym siedzeniu, natomiast 3 brzdąc, o ile skończył 3 lata, może siedzieć obok nich, bez fotelika, zapięty jedynie samochodowymi pasami bezpieczeństwa.

 

Przewóz dziecka taksówką

Otóż okazuje się, że taksówki według prawa traktowane są inaczej, niż zwykłe samochody osobowe. Chodzi bowiem o to, że teoretycznie, nie ma przepisu nakazującego przewożenia taksówkami dzieci w fotelikach samochodowych. Czy to dobrze, czy źle? Oczywiście, istnieje wiele opinii za i przeciw. Na szczęście, coraz więcej korporacji posiada foteliki dla dzieci. Wystarczy o nie spytać zamawiając taksówkę.

 

Jak wybrać fotelik?

Fotelik dla dzieci musi odpowiadać europejskim normom, czyli być dostosowany do wieku oraz wagi pociechy. Normy te mówią także o przewożeniu dzieci na początku tyłem do kierunku jazdy.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i warto porządnie dobrać dla niego fotelik. Należy zwrócić uwagę na wzrost i wagę dziecka. Foteliki dostępne na rynku podzielone są na podstawowe kategorie wagowe:

  • Waga: 0-13 kg, wiek: 0-12 miesięcy, mocowane tyłem do kierunku jazdy
  • Waga: 9-18 kg (albo 9-25 kg), wiek: 6 miesięcy - 4 lata, mocowane przodem i tyłem do kierunku jazdy
  • Waga: 15-36 kg, wiek: 4-12 lat, mocowane przodem do kierunku jazdy.

 

Kolejna rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są wyniki w testach zderzeniowych. Testy te pozwalają zobaczyć, jak chronione będzie dziecko w przypadku zderzenia.

Ale to znowu nie wszystko. Fotelik powinien być dopasowany nie tylko do dziecka, ale i do samochodu, bo nie każdy fotelik pasuje do każdego auta. Należy zatem sprawdzić listę kompatybilnych modeli, a najlepiej, przymierzyć wybrany fotelik do własnego samochodu.

 

Nowy czy używany?

Wiele osób zastanawia się jak długo dziecku czy dzieciom może służyć fotelik, głównie ze względów finansowych. Sprawa takiej „daty przydatności” nie jest tak prosta, jak w przypadku żywności. Przecież, teoretycznie, jeśli samochód przewożący fotelik nie miał wypadku, nic się w takim urządzeniu nie psuje. Prawda? No właśnie nie do końca.

Według ekspertów, fotelik powinien być używany nie dłużej niż przez 5 lat od daty produkcji (wyjątek stanowią foteliki dla najstarszych dzieci, które można użytkować dłużej). Chodzi o to, że materiały używane do produkcji fotelików, jak gąbki czy wypełnienia, tracą swoje właściwości i zużywają się, a przez to są mniej wytrzymałe.  

No i sprawa podstawowa: jeżeli fotelik brał udział w wypadku lub nawet stłuczce, powinien zostać wymieniony. Jeśli zdecydujesz się na zakup fotelika używanego, zwróć na ten fakt szczególną uwagę.

 

 

Montaż fotelika

Najlepiej, fotelik zamontować na tylnym siedzeniu, na środkowym miejscu. Te dla niemowląt ustawia się tyłem do kierunku jazdy - nie są przystosowane do innego położenia. Przy zakupie zwróć uwagę czy instrukcja napisana jest w języku polskim, a najlepiej poproś sprzedawcę o próbny montaż w swoim samochodzie.

Fotelik można zamontować za pomocą pasów bezpieczeństwa, a niektóre także za pomocą systemu ISPFIX (standard od 1999 roku).

 

Pamiętaj, codziennie robisz wszystko, by Twoje dziecko było bezpieczne. Nie zapominaj o tym także, podczas podróży samochodem. W końcu, mandat to pestka w porównaniu ze zdrowiem i z życiem Twojego smyka.

 

Zdjęcie: Fotolia.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
25-07-2018
Ocena:
Na fotelik nie ma co oszczędzać, w końcu to bezpieczeństwo naszych dzieci. Ja dobre foteliki znalazłam na stronie fotelikiwarszawa.pl. Pani z tego sklepu pomogła mi dobrać bezpieczny i ładny fotelik dla maluszka. Mają spory wybór produktów, każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.
Detail of the fingers of a newborn, especially the nails

Piękne i zdrowe paznokcie u Twojego dziecka: odkryj najlepsze witaminy do pielęgnacji paznokci

2023-10-24
Rozdwajanie się, widoczne przebarwienia czy nadmierna łamliwość – problemy z paznokciami dotyczą nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych. Choć zazwyczaj winowajcą są złe nawyki malucha i uszkodzenia mechaniczne, to w mimo wszystko warto sprawdzić, czy przypadkiem zmiana w wyglądzie płytki nie wynika z niedoborów. Jakie witaminy na paznokcie u dzieci przyniosą widoczne efekty i gdzie ich szukać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
lampka nocna dla niemowlaka

Jaka lampka nocna dla niemowlaka? Stwórz przytulne i bezpieczne otoczenie snu dla twojego dziecka

2023-08-21
Wyposażenie dziecięcego pokoju to nie tylko mnóstwo frajdy i możliwość stworzenia prawdziwie bajecznej przestrzeni. To również konieczność zadbania o funkcjonalność i przytulność wnętrza przy jednoczesnym zapewnieniu maluszkowi bezpieczeństwa i wygody. Jednym z obowiązkowych dodatków jest lampka nocna dla niemowlaka. Dlaczego powinna znaleźć się w pokoju i jaką wybrać? Podpowiadamy!
termos dla dziecka do szkoły

Jaki termos dla dziecka do szkoły? Ważne są funkcjonalność i wygoda

2023-08-18
W sezonie jesienno-zimowym wyjście z domu bez ciepłej herbaty wydaje się niemożliwe. Właśnie dlatego zadbaj o to, aby twoje dziecko miało zawsze przy sobie gorący napój, który rozgrzeje je nawet w trakcie największych mrozów. Pomoże ci w tym poręczny termos dla dziecka do szkoły. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Zapraszamy do lektury!
co na komary dla dzieci

Co stosować na komary dla dzieci?

2023-06-24
Zbliża się lato, a wraz z nim pytanie: co na komary dla dzieci jest najlepsze? Jaki środek przeciw insektom wybrać i czym łagodzić świąd, gdy komar jednak zaatakuje? Przedstawiamy najpopularniejsze środki z apteki/drogerii oraz domowe sposoby na ochronę przed ugryzieniami.
Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie

Lusterko do obserwacji dziecka w aucie – czy jest potrzebne? Jakie wybrać?

2023-06-23
Jesteś rodzicem malucha i często podróżujesz z nim samochodem? Jeśli tak, warto wyposażyć się w lusterko do obserwacji dziecka, które zapewni wam obojgu bardziej komfortową, ale i bezpieczniejszą podróż. Sprawdź, jaki model dodatkowego lusterko wybrać oraz w jakich sytuacjach docenisz je najbardziej!
sudocrem

Sudocrem – skład, właściwości, cena

2023-06-21
Sudocrem to antyseptyczny krem dla dzieci oraz dorosłych z problemami skórnymi. Zdecydowanie najczęściej sięgają po niego mamy niemowląt cierpiących z powodu podrażnień w okolicy pupy. Ma działanie łagodzące, ściągające oraz osłaniające. Produkt może być stosowany profilaktycznie w celu ochrony skóry przed pieluszkowym zapaleniem skóry.
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2023-03-02
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.