Dziecko a pies - wady i zalety
Lekarze pediatrzy twierdzą, że maluchy wychowywane w towarzystwie zwierząt, a w szczególności psów są zdrowsze i mają większą odporność na choroby. Wielu rodziców ma jednak dylemat - niepokoi ich fakt, że zwierzaki mogą uczulać, roznoszą zarazki, mają robaki i liżą ... co popadnie. Boją się także, że czworonogi mogą stanowić dla dziecka bezpośrednie zagrożenie. Jakie są za i przeciw posiadania zwierzęcia?
Małe dziecko i zwierzak - co musi być spełnione?
Przebywanie ze zwierzakiem nie musi być groźne, oczywiście pod pewnymi warunkami:
- pies jest zdrowy,
- zadbany,
- regularnie odrobaczany,
- i szczepiony.
Warto wiedzieć: Czworonóg, który wychowywał się wśród ludzi, nie powinien zaatakować dziecka. Jeśli będzie towarzyszył mu dość natarczywy maluch, schowa się. Wyjdzie, dopiero gdy znów będzie miał ochotę na hałaśliwe towarzystwo.
Dzieciaki i zwierzaki, higiena to podstawa
Higiena przy dzieciach jest bardzo ważna, szczególnie jeśli w domu są zwierzęta. Jeśli w domu jest pies trzeba pamiętać by dziecku często myć ręce i uważać aby nie było ono lizane w buzię (choć większość dzieci uważa to za bardzo zabawne). Absolutnie dziecko nie może mieć styczności z odchodami pupila!
Raczkującym bobasom zdarza się spróbować co tam piesek ma w misce. Gdy jest to jednorazowy incydent nie panikujmy, nic złego się nie stanie. Ale generalnie psia miska nie powinna znajdować się w zasięgu malucha. I nie chodzi tu o jej zawartość. Pies, nawet ten zaufany, ma wrodzony instynkt, który każe mu bronić jedzenia i nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na kogoś przy jego misce.
Pasożyty u dzieci - rodzaje, objawy, leczenie>>
Pies - kompan do zabawy
Psy są przede wszystkim kompanami niezliczonych zabaw i gonitw. To przyjaciele naszego dziecka, którym można powierzyć wszystkie zmartwienia, ukoić smutek i poczucie samotności. Kochający bezwarunkowo pupil często zasypia z dzieckiem, dając tym samym poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
Plusy wychowywania dziecka w towarzystwie zwierzaka
Przebywanie z psem jest również ważne z innego powodu, a mianowicie pobudza rozwój dziecka. Kontakty z psem:
- Działają uspokajająco - obcowanie ze zwierzęciem pomaga rozładować stres, obniża ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie.
- Wykształcają empatię - dziecko uczy się rozumieć uczucia pieska i reagować na nie. Dowiaduje się, że nie może go ciągnąć za uszy i szarpać za ogon, bo go to boli. Pamiętaj! Nie zgadzaj się na takie zachowania, nawet jeśli pupil nie reaguje!
- Zwiększają wrażliwość dziecka na krzywdę - dzieci stają się wrażliwsze na sytuacje, w których zwierzęta są krzywdzone i trzeba stanąć w ich obronie, bądź udzielić pomocy.
- Uczy regularności i wypełniania obowiązków domowych.
Minusy posiadania zwierzaka:
- Niebezpieczeństwo chorób przenoszonych przez zwierzęta: toksoplazmoza, tasiemczyca, choroba kociego pazura, gruźlica (jest bardzo mało prawdopodobne, że zachorujemy my lub nasza pociecha, jeśli zachowane są podstawowe zasady higieny),
- Alergia.
- Problem ze znalezieniem opieki na wyjazdy wakacyjne, świąteczne, weekendowe.
- Regularne obowiązki np. wychodzenie na spacer, wizyty u lekarza, sprzątanie po podopiecznym.
ALE pomimo minusów! Jedno z moich piękniejszych wspomnień z dzieciństwa to właśnie czworonożny przyjaciel, towarzysz codziennych zabaw. Dlatego mimo zwiększonych obowiązków, warto pomyśleć o sprawieniu dziecku wiernego kompana zabaw.
Przeczytaj również:
Subiektywny przegląd zwierząt domowych >>
Zdjęcie: Fotolia by womix