Data publikacji:

Dziecięce obowiązki domowe

Autor: Katarzyna Michniewska

Dzieciństwo to okres, który kojarzy się nam z radością i totalną swobodą. Swój czas wolny dzieci dzielą między zabawę i sen. Niektóre z nich, nie muszą nawet sprzątać swoich zabawek, gdyż robią to za nich ich rodzice. Starsze mają też często ten przywilej, że to ich opiekunowie wykonują obowiązki dzieci. Niektórzy nawet odrabiają za nie prace domowe. Czy to na pewno dobry model? Może jednak warto wprowadzać w życie proste prace?

 

Dziecięce obowiązki

 

Dzieci a ich obowiązki

Rodzice, nie widzą nic złego w swoim postępowaniu, czasem wolą zrobić coś za dziecko bo jest szybciej, bo nie ma przy tym płaczu, jęczenia, "robienia maślanych oczu". Przecież dziecko, powinno mieć jak najwięcej czasu wolnego dla siebie a zabawa i kontakty z rówieśnikami to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Takie podejście do dzieciństwa i obowiązków dzieci, jest zupełnie nieprawidłowe i w rezultacie prowadzi do poważnych zaburzeń w starszym wieku. Warto zatem zmienić podejście, i nawet jeśli będzie szło opornie, uczyć dzieci od małego.

 

PAMIĘTAJ!

Dzieciństwo to nie tylko same przyjemności

Dzieci, które już od najmłodszych lat, przyzwyczajane są do tego, że wszelkie czynności wykonują za nich ich rodzice, wyrastają na jednostki niezaradne życiowo a przy tym zupełnie niesamodzielne. Takie dzieci mają trudności z samodzielnym działaniem i angażowaniem się. Poza tym, ich główną cechą charakteru stanie się egoizm. Będą też niestety znane z wyjątkowego niedbalstwa. Można jednak uniknąć tego, w bardzo prosty sposób: narzucając obowiązki dzieciom.

 

Od czego zacząć?

To, jakie czynności zaliczymy w poczet podstawowych obowiązków, zależy przede wszystkim od wieku malucha. Im dziecko starsze i bardziej samodzielne, tym bardziej poważne zadania można mu zlecać.

 

Lista obowiązków domowych

Dobrym pomysłem jest zrobienie listy obowiązków domowych i wspólne ustalenie (rodzice razem ze wszystkimi dziećmi) podczas „narady rodzinnej”, kto i w jakie dni się nimi zajmuje. I tak w poniedziałki i środy śmieci może wyrzucać Daniel, a we wtorki i czwartki – Kuba. Żeby nikt nie zapomniał o swoich zadaniach, warto obowiązki spisać lub umieścić na tygodniowym harmonogramie.

 

Sprzątanie swojego pokoju to podstawa

Małe dzieci, powinny być uczone od najmłodszych swoich lat dbania o czystość w swoim najbliższym otoczeniu. Stąd też, nie krępujmy się nakłaniać naszą małą pociechę, do złożenia klocków czy innych wyciągniętych zabawek. Nawet, jeśli maluch, będzie udawał śmiertelnie zmęczonego i niezdolnego do tego zadania, nie wolno nam ulec jego zachowaniu. 

Nieco starszym dzieciom – od wieku przedszkolnego – należy nakazywać samodzielne sprzątanie swojego pokoju. W tym celu, możemy nawet kupić specjalnie dla niego zestaw do zmiatania podłogi czy odkurzania mebli lub dywanu. Dzieci w wieku młodszym szkolnym, mogą być włączane także do podlewania kwiatków, wyrzucania śmieci czy opiekowania się zwierzakiem, jeśli takowy jest w domu. Jeszcze starsze, mogą pomagać nam w drobnych zakupach, przygotowywaniu posiłku lub w opiekowaniu się rodzeństwem.

 

Pochwały, pochwały i jeszcze raz pochwały ...

Jeśli dzieci niechętnie podchodzą do narzucanych im zadań, pamiętajmy, że jako rodzice posiadamy w zanadrzu silną broń - możemy zastosować nagrody lub pochwały! Uwaga: nagrody i pochwały znacznie lepiej działają niż kary.

 

Zdjęcie: Fotolia by © bonzodog All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
31-01-2018
Ocena:
Zgadzam się. Dzisiaj jest z tym duży problem, dzieci rozpieszczane są do granic możliwości. Ale to nie tylko wina rodziców, ale również dziadków...
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.