Data publikacji:

Dziecięce obowiązki domowe

Autor: Katarzyna Michniewska

Dzieciństwo to okres, który kojarzy się nam z radością i totalną swobodą. Swój czas wolny dzieci dzielą między zabawę i sen. Niektóre z nich, nie muszą nawet sprzątać swoich zabawek, gdyż robią to za nich ich rodzice. Starsze mają też często ten przywilej, że to ich opiekunowie wykonują obowiązki dzieci. Niektórzy nawet odrabiają za nie prace domowe. Czy to na pewno dobry model? Może jednak warto wprowadzać w życie proste prace?

 

Dziecięce obowiązki

 

Dzieci a ich obowiązki

Rodzice, nie widzą nic złego w swoim postępowaniu, czasem wolą zrobić coś za dziecko bo jest szybciej, bo nie ma przy tym płaczu, jęczenia, "robienia maślanych oczu". Przecież dziecko, powinno mieć jak najwięcej czasu wolnego dla siebie a zabawa i kontakty z rówieśnikami to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Takie podejście do dzieciństwa i obowiązków dzieci, jest zupełnie nieprawidłowe i w rezultacie prowadzi do poważnych zaburzeń w starszym wieku. Warto zatem zmienić podejście, i nawet jeśli będzie szło opornie, uczyć dzieci od małego.

 

PAMIĘTAJ!

Dzieciństwo to nie tylko same przyjemności

Dzieci, które już od najmłodszych lat, przyzwyczajane są do tego, że wszelkie czynności wykonują za nich ich rodzice, wyrastają na jednostki niezaradne życiowo a przy tym zupełnie niesamodzielne. Takie dzieci mają trudności z samodzielnym działaniem i angażowaniem się. Poza tym, ich główną cechą charakteru stanie się egoizm. Będą też niestety znane z wyjątkowego niedbalstwa. Można jednak uniknąć tego, w bardzo prosty sposób: narzucając obowiązki dzieciom.

 

Od czego zacząć?

To, jakie czynności zaliczymy w poczet podstawowych obowiązków, zależy przede wszystkim od wieku malucha. Im dziecko starsze i bardziej samodzielne, tym bardziej poważne zadania można mu zlecać.

 

Lista obowiązków domowych

Dobrym pomysłem jest zrobienie listy obowiązków domowych i wspólne ustalenie (rodzice razem ze wszystkimi dziećmi) podczas „narady rodzinnej”, kto i w jakie dni się nimi zajmuje. I tak w poniedziałki i środy śmieci może wyrzucać Daniel, a we wtorki i czwartki – Kuba. Żeby nikt nie zapomniał o swoich zadaniach, warto obowiązki spisać lub umieścić na tygodniowym harmonogramie.

 

Sprzątanie swojego pokoju to podstawa

Małe dzieci, powinny być uczone od najmłodszych swoich lat dbania o czystość w swoim najbliższym otoczeniu. Stąd też, nie krępujmy się nakłaniać naszą małą pociechę, do złożenia klocków czy innych wyciągniętych zabawek. Nawet, jeśli maluch, będzie udawał śmiertelnie zmęczonego i niezdolnego do tego zadania, nie wolno nam ulec jego zachowaniu. 

Nieco starszym dzieciom – od wieku przedszkolnego – należy nakazywać samodzielne sprzątanie swojego pokoju. W tym celu, możemy nawet kupić specjalnie dla niego zestaw do zmiatania podłogi czy odkurzania mebli lub dywanu. Dzieci w wieku młodszym szkolnym, mogą być włączane także do podlewania kwiatków, wyrzucania śmieci czy opiekowania się zwierzakiem, jeśli takowy jest w domu. Jeszcze starsze, mogą pomagać nam w drobnych zakupach, przygotowywaniu posiłku lub w opiekowaniu się rodzeństwem.

 

Pochwały, pochwały i jeszcze raz pochwały ...

Jeśli dzieci niechętnie podchodzą do narzucanych im zadań, pamiętajmy, że jako rodzice posiadamy w zanadrzu silną broń - możemy zastosować nagrody lub pochwały! Uwaga: nagrody i pochwały znacznie lepiej działają niż kary.

 

Zdjęcie: Fotolia by © bonzodog All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
31-01-2018
Ocena:
Zgadzam się. Dzisiaj jest z tym duży problem, dzieci rozpieszczane są do granic możliwości. Ale to nie tylko wina rodziców, ale również dziadków...
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.