Data publikacji:

Jak wybrać kapcie do przedszkola

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Zarówno świeżo upieczony przedszkolak i zaprawiony w bojach kilkulatek potrzebują wygodnych kapci do przedszkola. Choć  sprawa wydaje się banalna, warto poświęcić chwilę uwagi wyborowi kapci do przedszkola. Mamy kilka wskazówek na ten temat.

kapcie do przedszkola

 

Kapcie do przedszkola powinny być wysokiej jakości wyprodukowane z wiedzą i troską o rozwój dziecięcej stopy. Kapcie do przedszkola to obuwie, które będzie używane codziennie przez kilka godzin, więc należy bezwzględnie zadbać o komfort młodej, rozwijającej się stopy. Ale to niejedyna ważna kwestia, pozostaje jeszcze sprawa bezpieczeństwa. Kapcie do przedszkola nie powinny się ślizgać, aby dziecko podczas zabawy się nie przewracało. Do tego istotne jest, aby kapcie były stabilne i dobrze trzymały stopę, ale jednocześnie nie były za ciężkie. Kolejna kwestia to tak ważna w przedszkolu samoobsługa – im łatwiej będzie dziecku samodzielnie się ubierać i przebierać, tym większa jego swoboda i komfort. Dlatego kapcie do przedszkola powinny się łatwo zakładać i zdejmować, a także nie posiadać trudnego zapięcia. Optymalne są rzepy lub kapcie wsuwane z elastyczną gumką o ile dają się łatwo założyć.

Jak wybrać kapcie do przedszkola:

 • kapcie powinny być lekkie
 • podeszwa powinna dać się zgiąć przy pomocy jednej dłoni
 • materiał powinien możliwie najbardziej naturalny i przewiewny
 • wkładka, najlepiej skórzana i elastyczna, dobrze, jeśli ma wentylacyjne otworki
 • zapięcie i sposób zakładania łatwe dla dziecka
 • podeszwa miękka i antypoślizgowa
 • dobrze przylegają do stopy

 

Jakich kapci nie wybierać do przedszkola:

 • sandałków
 • ciężkich skórzanych kapci profilaktycznych (o ile nie ma wskazań ortopedy)
 • ocieplanych, polarowych, ze sztuczną wkładką
 • wiązanych
 • trudnych do założenia
 • za luźnych, klapiących, za dużych „na zapas”

 

Wybierając kapcie do przedszkola warto pamiętać, że dziecko przebywa w nich cały dzień, chodzi, biega, ale też siedzi na dywanie, bierze udział w zajęciach ruchowych, jak gimnastyka czy rytmika. Często nie bez znaczenia jest również wygląd kapci do przedszkola. Rówieśnicy mają ulubionych bohaterów bajek, dziewczynki już kierują się ulubionymi kolorami. Więc wybierając kapcie, w których dziecko będzie spędzać czas w placówce, dobrze wziąć pod uwagę także opinię samego zainteresowanego.

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...