Data modyfikacji:

Dziecko w kościele

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Bardzo często rodzice razem ze swoimi pociechami pragną celebrować mszę świętą w kościele. Niestety równie często rodzą się wątpliwości, jak wówczas okiełznać temperament malca. Dziecko w kościele to wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale też dla duchownych. Fantastycznym rozwiązaniem może być msza dla dzieci.

 

msza dla dzieci

 

Jak przygotować dziecko do wizyty w kościele

Przed zabraniem malucha na mszę dla dzieci można udać się z nim do kościoła i opowiedzieć o tym miejscu. Kto tu mieszka, dlaczego rodzice tu przychodzą, kim są księża. Można też wcześniej wytłumaczyć, że wyjście do kościoła to poważna sprawa i, że trzeba się cichutko zachowywać.

Sposobem jest też celebrowanie samego momentu wejścia do kościoła. Zanurzenie rączki w kropielnicy, zrobienie znaku krzyża, zwrócenie uwagi na czerwone światełko przy tabernakulum, zdjęcie czapeczki chłopcu, wspólne przyklęknięcie. Praktykowanie tych obrzędów razem z dziećmi budzi w nich wrażliwość na obecność sacrum.

 

Dziecko w czasie mszy

Nie pozwalajmy, by dzieci mogły przychodzić ze swoimi zabawkami. Wprawdzie odwraca to ich uwagę od rozrabiania, ale zapominają przez to o modlitwie i przekształcają posadzkę kościoła w plac zabaw. Miejmy ulubioną maskotkę w pogotowiu, jednak wyjmujmy ją z torby tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Innym sposobem na opanowanie małego rozrabiaki jest sadzanie go w ławce między rodzicami. Gdy zacznie się wiercić wystarczy przyłożyć palec do ust i szepnąć "teraz nie wolno". Nigdy nie zostawiajmy dzieci bez opieki. Swobodnie poruszające się po kościele w trakcie liturgii mogą nie tylko hałasować ale też wyrządzić sobie krzywdę. Skutki bliższego kontaktu z zapalonymi świecami lub kropielnicą mogą być tragiczne.

Rodzice powinni zajmować takie miejsca, z których w razie potrzeby można wyjść bez wywoływania zamieszania.

 

Msza dla dzieci

Duchowni coraz częściej sami zauważają problem nadpobudliwości małych wiernych. Nie dość, że niegrzeczne zachowanie może rozkojarzyć samego kapłana, to rodzice ani inni wierni nie mogą skupić się na celebracji liturgii. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem mszy dla dzieci, która urozmaicona jest ciekawymi kazaniami i piosenkami, lub wybierać msze krótsze, przewidziane z myślą o naszych najmłodszych.

 

Rodzice muszą pamiętać, że kilkulatek zachowuje się spontanicznie, przez co nie można do niego mieć pretensji, że jest zbyt ruchliwy i głośny. Jeśli od najmłodszych lat jest dziecku wpajane dobre wychowanie, poszanowanie dla osób i rzeczy oraz miejsc, to na pewno nie będziemy musieli martwić się zachowaniem naszej pociechy nie tylko w kościele, ale w każdym innym miejscu również.

 

Coraz popularniejsze stają się też otwarte salki parafialne dla dzieci w czasie trwania mszy świętej. Rodzice zostawiają swoje pociechy w takim przykościelnym "przedszkolu", a sami uczestniczą w Eucharystii. Tylko czy złośliwie nazywane "akwarium" z dźwiękoszczelną szybą i nagłośnieniem to rzeczywiście najlepszy sposób na malucha?

 

 

Przeczytaj również:

Z dzieckiem w restauracji - o tym musisz pamiętać! >>>

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

Zdjęcie: Fotolia by © Brebca

dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.