Data publikacji:

Mały outsider

Autor: Katarzyna Michniewska

Twoje dziecko izoluje się od reszty rówieśników? Zamiast bawić się z kolegami samotnie siedzi w kącie? Nie sprawia mu przyjemności przebywanie z innymi dziećmi? Co robić? Czy zachęcać go do spotkań z ludźmi czy pozwolić, aby mały outsider jednak pozostał sobą?

 

outsider

 

Samotnik - co zrobić?

Zanim zaczniesz zamartwiać się czy Twój odludek nauczy się prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, spróbuj uważnie go obserwować. Czy nie jest przez innych odrzucany? Ma swoje sprawy i nie interesuje go świat rówieśników czy może bardzo chciałby się z nimi bawić, tylko jest tak nieśmiały, że boi się dołączyć do innych dzieci?

Niekiedy bywa tak, że samotnik nie ma takich potrzeb społecznych jak jego rówieśnicy. Ma swój własny, bardziej atrakcyjny świat. Często outsider to osoba, która była chowana pod kloszem, z dala od kolegów z podwórka, musi zatem minąć trochę czasu zanim przyzwyczai się on do zmiany. W przypadku gdy problemem jest odrzucenie przez innych, musisz zainterweniować. Spróbuj podnieść jego poczucie własnej wartości i koniecznie porozmawiaj o problemie z wychowawcą.

 

Mały outsider - niepokojące objawy

Niepojącym objawem jest:

  • kompletny brak zainteresowania innymi ludźmi (także rodzicami);
  • brak nawet jednego kolegi czy koleżanki;
  • gdy dziecko jest apatyczne i nieszczęśliwe z powodu swojej samotności;
  • marzy o przyjaciołach, których nie ma;
  • o swoich rówieśnikach mówi, że są beznadziejni, głupi lub dziecinni.

Spróbuj pomóc dziecku zachęcając je do kontaktów z innymi (oczywiście nic na siłę). Opowiedz mu o swoich kłopotach w dzieciństwie, rozmawiaj, odgrywaj scenki i zapraszaj dzieci do domu. A może wymyśl bajkę o chłopcu lub dziewczynce, zupełnie takiej samej jak Twoje dziecko, które miało podobny problem. Spróbujcie razem pomyśleć jak bohater bajki mógł sobie poradzić w tej sytuacji.

Należy mieć także na uwadze, że dzieciom, które wychowują się z rodzeństwem jest znacznie łatwiej odnaleźć się w grupie niż jedynakom. Obcując z rodzeństwem, uczą się bowiem czym jest kompromis, konflikt i współpraca.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Julijah All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Mieliśmy podobny problem z synkiem. Nad takim dzieckiem trzeba trochę popracować. Polecam też wizytę u specjalisty - psychologa. Jak wiem w czym rzecz to dość szybko dziecko zaczyna sie zachowywać inaczej.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.