Data publikacji:

Mały outsider

Autor: Katarzyna Michniewska

Twoje dziecko izoluje się od reszty rówieśników? Zamiast bawić się z kolegami samotnie siedzi w kącie? Nie sprawia mu przyjemności przebywanie z innymi dziećmi? Co robić? Czy zachęcać go do spotkań z ludźmi czy pozwolić, aby mały outsider jednak pozostał sobą?

 

outsider

 

Samotnik - co zrobić?

Zanim zaczniesz zamartwiać się czy Twój odludek nauczy się prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, spróbuj uważnie go obserwować. Czy nie jest przez innych odrzucany? Ma swoje sprawy i nie interesuje go świat rówieśników czy może bardzo chciałby się z nimi bawić, tylko jest tak nieśmiały, że boi się dołączyć do innych dzieci?

Niekiedy bywa tak, że samotnik nie ma takich potrzeb społecznych jak jego rówieśnicy. Ma swój własny, bardziej atrakcyjny świat. Często outsider to osoba, która była chowana pod kloszem, z dala od kolegów z podwórka, musi zatem minąć trochę czasu zanim przyzwyczai się on do zmiany. W przypadku gdy problemem jest odrzucenie przez innych, musisz zainterweniować. Spróbuj podnieść jego poczucie własnej wartości i koniecznie porozmawiaj o problemie z wychowawcą.

 

Mały outsider - niepokojące objawy

Niepojącym objawem jest:

  • kompletny brak zainteresowania innymi ludźmi (także rodzicami);
  • brak nawet jednego kolegi czy koleżanki;
  • gdy dziecko jest apatyczne i nieszczęśliwe z powodu swojej samotności;
  • marzy o przyjaciołach, których nie ma;
  • o swoich rówieśnikach mówi, że są beznadziejni, głupi lub dziecinni.

Spróbuj pomóc dziecku zachęcając je do kontaktów z innymi (oczywiście nic na siłę). Opowiedz mu o swoich kłopotach w dzieciństwie, rozmawiaj, odgrywaj scenki i zapraszaj dzieci do domu. A może wymyśl bajkę o chłopcu lub dziewczynce, zupełnie takiej samej jak Twoje dziecko, które miało podobny problem. Spróbujcie razem pomyśleć jak bohater bajki mógł sobie poradzić w tej sytuacji.

Należy mieć także na uwadze, że dzieciom, które wychowują się z rodzeństwem jest znacznie łatwiej odnaleźć się w grupie niż jedynakom. Obcując z rodzeństwem, uczą się bowiem czym jest kompromis, konflikt i współpraca.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Julijah All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Mieliśmy podobny problem z synkiem. Nad takim dzieckiem trzeba trochę popracować. Polecam też wizytę u specjalisty - psychologa. Jak wiem w czym rzecz to dość szybko dziecko zaczyna sie zachowywać inaczej.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.