Mały outsider

Data:

Twoje dziecko izoluje się od reszty rówieśników? Zamiast bawić się z kolegami samotnie siedzi w kącie? Nie sprawia mu przyjemności przebywanie z innymi dziećmi? Co robić? Czy zachęcać go do spotkań z ludźmi czy pozwolić, aby mały outsider jednak pozostał sobą?

 

outsider

 

Samotnik - co zrobić?

Zanim zaczniesz zamartwiać się czy Twój odludek nauczy się prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, spróbuj uważnie go obserwować. Czy nie jest przez innych odrzucany? Ma swoje sprawy i nie interesuje go świat rówieśników czy może bardzo chciałby się z nimi bawić, tylko jest tak nieśmiały, że boi się dołączyć do innych dzieci?

Niekiedy bywa tak, że samotnik nie ma takich potrzeb społecznych jak jego rówieśnicy. Ma swój własny, bardziej atrakcyjny świat. Często outsider to osoba, która była chowana pod kloszem, z dala od kolegów z podwórka, musi zatem minąć trochę czasu zanim przyzwyczai się on do zmiany. W przypadku gdy problemem jest odrzucenie przez innych, musisz zainterweniować. Spróbuj podnieść jego poczucie własnej wartości i koniecznie porozmawiaj o problemie z wychowawcą.

 

Mały outsider - niepokojące objawy

Niepojącym objawem jest:

  • kompletny brak zainteresowania innymi ludźmi (także rodzicami);
  • brak nawet jednego kolegi czy koleżanki;
  • gdy dziecko jest apatyczne i nieszczęśliwe z powodu swojej samotności;
  • marzy o przyjaciołach, których nie ma;
  • o swoich rówieśnikach mówi, że są beznadziejni, głupi lub dziecinni.

Spróbuj pomóc dziecku zachęcając je do kontaktów z innymi (oczywiście nic na siłę). Opowiedz mu o swoich kłopotach w dzieciństwie, rozmawiaj, odgrywaj scenki i zapraszaj dzieci do domu. A może wymyśl bajkę o chłopcu lub dziewczynce, zupełnie takiej samej jak Twoje dziecko, które miało podobny problem. Spróbujcie razem pomyśleć jak bohater bajki mógł sobie poradzić w tej sytuacji.

Należy mieć także na uwadze, że dzieciom, które wychowują się z rodzeństwem jest znacznie łatwiej odnaleźć się w grupie niż jedynakom. Obcując z rodzeństwem, uczą się bowiem czym jest kompromis, konflikt i współpraca.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Julijah All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
7-2-2018
Ocena:
Mieliśmy podobny problem z synkiem. Nad takim dzieckiem trzeba trochę popracować. Polecam też wizytę u specjalisty - psychologa. Jak wiem w czym rzecz to dość szybko dziecko zaczyna sie zachowywać inaczej.