Data publikacji:

Być dobrym ojcem

Autor: Marek Pisarczyk

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć kiedyś od dziecka: „Tato! Nie baw się już ze mną, bo mam dosyć”? Powiem szczerze, że nawet trudno mi wyobrazić sobie taką sytuację. Zasoby energii małego dziecka zdają się być nie do wyczerpania. Poza tym potrzeba bliskiego kontaktu dziecka z ojcem jest tak ogromna, że tak naprawdę nie da się jej do końca zaspokoić i dzieci mogą się z nami bawić bez przerwy. 

 

czas-dla-dziecka-550x350

 

Z reguły to właśnie tata prosi o przerwę, bo ma coś innego do zrobienia. No właśnie ... Co zrobić w sytuacji, gdy ogrom obowiązków zawodowych i rozwiązywanie innych problemów wypełnia nam całe dnie i dużym oczekiwaniom dziecka na spędzanie z nami czasu nie sposób sprostać nawet w małym procencie?

Znajdź czas dla dziecka

Wartość czasu poświęconego przez ojca dziecku jest nie do przecenienia. Na tej płaszczyźnie nikt ani nic nie jest w stanie ojca zastąpić. Jednak na drodze stoi życie - praca, obowiązki zawodowe i domowe. Można to wszystko połączyć. Mając taką świadomość warto najpierw przyjrzeć się bliżej rozkładowi swoich codziennych zajęć i upewnić się, że jest on optymalny i dobrze przemyślany. W sytuacji gdy nie ma wyjścia i możesz w danym dniu/tygodniu poświęcić dziecku niewiele czasu dołóż wszelkich starań, by – choć krótki - był to czas bardzo intensywny. Oto kilka porad praktycznych:

  • czas zabawy z dzieckiem zaplanuj tak samo, jak planujesz rozmowę z kierownikiem czy projekt w pracy. Nie marnuj czasu na szukanie pomysłu na dobrą zabawę,
  • dołóż wszelkich starań by chwile spędzone z dzieckiem były dla niego bardzo atrakcyjne (jeśli dziecko po kilku dniach będzie pamiętało w co się z nim bawiłeś – gratuluję sukcesu),
  • niech czas poświęcony dziecku będzie... czasem poświęconym dziecku. Bawiąc się z dzieckiem nie rozmawiaj przez telefon, nie omawiaj z żoną bieżących spraw, nie rozwiązuj w głowie problemów zawodowych. Po prostu bądź z dzieckiem,
  • czas urlopu niech będzie czasem nadrabiania ojcowskich zaległości – poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle,
  • jeśli swój czas musisz podzielić pomiędzy kilkoro dzieci zaplanuj go tak, aby choć przez kilka chwil być do dyspozycji każdego z nich z osobna.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Renata Osinska


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.