Data publikacji:

Być dobrym ojcem

Autor: Marek Pisarczyk

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć kiedyś od dziecka: „Tato! Nie baw się już ze mną, bo mam dosyć”? Powiem szczerze, że nawet trudno mi wyobrazić sobie taką sytuację. Zasoby energii małego dziecka zdają się być nie do wyczerpania. Poza tym potrzeba bliskiego kontaktu dziecka z ojcem jest tak ogromna, że tak naprawdę nie da się jej do końca zaspokoić i dzieci mogą się z nami bawić bez przerwy. 

 

czas-dla-dziecka-550x350

 

Z reguły to właśnie tata prosi o przerwę, bo ma coś innego do zrobienia. No właśnie ... Co zrobić w sytuacji, gdy ogrom obowiązków zawodowych i rozwiązywanie innych problemów wypełnia nam całe dnie i dużym oczekiwaniom dziecka na spędzanie z nami czasu nie sposób sprostać nawet w małym procencie?

Znajdź czas dla dziecka

Wartość czasu poświęconego przez ojca dziecku jest nie do przecenienia. Na tej płaszczyźnie nikt ani nic nie jest w stanie ojca zastąpić. Jednak na drodze stoi życie - praca, obowiązki zawodowe i domowe. Można to wszystko połączyć. Mając taką świadomość warto najpierw przyjrzeć się bliżej rozkładowi swoich codziennych zajęć i upewnić się, że jest on optymalny i dobrze przemyślany. W sytuacji gdy nie ma wyjścia i możesz w danym dniu/tygodniu poświęcić dziecku niewiele czasu dołóż wszelkich starań, by – choć krótki - był to czas bardzo intensywny. Oto kilka porad praktycznych:

  • czas zabawy z dzieckiem zaplanuj tak samo, jak planujesz rozmowę z kierownikiem czy projekt w pracy. Nie marnuj czasu na szukanie pomysłu na dobrą zabawę,
  • dołóż wszelkich starań by chwile spędzone z dzieckiem były dla niego bardzo atrakcyjne (jeśli dziecko po kilku dniach będzie pamiętało w co się z nim bawiłeś – gratuluję sukcesu),
  • niech czas poświęcony dziecku będzie... czasem poświęconym dziecku. Bawiąc się z dzieckiem nie rozmawiaj przez telefon, nie omawiaj z żoną bieżących spraw, nie rozwiązuj w głowie problemów zawodowych. Po prostu bądź z dzieckiem,
  • czas urlopu niech będzie czasem nadrabiania ojcowskich zaległości – poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle,
  • jeśli swój czas musisz podzielić pomiędzy kilkoro dzieci zaplanuj go tak, aby choć przez kilka chwil być do dyspozycji każdego z nich z osobna.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Renata Osinska


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.