Data publikacji:

Maluch w komunikacji miejskiej

Autor: Maria Szadkowska

Codziennością dla wielu rodziców i opiekunów małych dzieci jest podróżowanie po mieście środkami komunikacji miejskiej. Niestety, nie zawsze tabor jest dostosowany do przewożenia wózków z maluchami – wysokie schody i wąskie wejścia do autobusów potrafią uprzykrzyć nawet niedługą wyprawę. Niskopodłogowe pojazdy są dużo bardziej wygodne, jednak i w przypadku korzystania z nich należy mieć „oczy dookoła głowy”, by zapewnić dziecku bezpieczną podróż.

 

bezpieczny-maluch-550x350

 

Nagłe hamowanie, ostry zakręt czy wyboista droga – podczas przejazdu środkami komunikacji miejskiej nietrudno o sytuacje, w których niejeden dorosły może poczuć się niepewnie. Utrzymanie równowagi własnej jak i podróżującego z nami dziecka w wózku – to już wyższa szkoła jazdy. Płynne prowadzenie autobusu lub tramwaju oraz uprzejmość kierowców i współpasażerów potrafią zdecydowanie ułatwić przejazd ze szkrabem. Ważne przede wszystkim jest jednak zastosowanie się do sprawdzonych zasad bezpiecznego podróżowania z dzieckiem.

 

Studiujesz rozkład jazdy – przestudiuj i wózek

Przed przyjazdem autobusu lub tramwaju na przystanek sprawdźmy, czy wózek jest dobrze złożony i czy dziecko jest w nim bezpieczne usadzone. – Kluczowe są tu mechanizmy składania i rozkładania stelaża oraz mocowanie gondoli lub wkładu spacerowego do podwozia wózka. Na przystanku najlepiej jest wykonać próbę lekkiego podniesienia wózka za te elementy – radzi Jerzy Mszyca, ekspert ds. jakości wózków dziecięcych Navington i X-Lander.

 

W wózkach testowanych w akredytowanych jednostkach certyfikujących rozpięcie się podzespołów jest raczej niemożliwe, dlatego już podczas zakupu wózka zwróćmy uwagę, czy wybrany model posiada wszelki niezbędne certyfikaty. Oprócz zweryfikowania stabilności połączeń gondoli, spacerówki czy fotelika z podwoziem bezwzględnie należy zabezpieczyć malucha przed ewentualnym wypadnięciem z wózka. – Dzieci, które potrafią samodzielnie usiąść lub podnieść się, powinny być zapięte w pięciopunktowe szelki. Nawet jeśli maluch nie jest zbyt ruchliwy i nie wyrywa się do stawania w wózku, szelki są niezbędne na wypadek ostrzejszego hamowania czy innej trudnej do przewidzenia sytuacji – radzi ekspert Navington i X-Lander. Pamiętajmy ponadto, by do pojazdu nie wchodzić po dźwięku sygnalizującym zamykanie drzwi.

 

Przodem i tyłem, czyli gimnastyka w tramwaju

Do najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców z dziećmi należy m.in. sposób wprowadzania i wyprowadzania wózka. Należy go wprowadzać do środka pojazdu przez specjalnie oznakowane drzwi, najpierw przednimi kołami, zaś wyprowadzać tymi samymi drzwiami, ale tyłem. Przy wysiadaniu ważne jest, by jako pierwszy z pojazdu wyszedł opiekun, który trzymając oburącz wózek wyprowadzi go tyłem. Jerzy Mszyca dodaje: - Podczas wprowadzania wózka do pojazdu niskopodłogowego należy zwrócić uwagę na odległość krawężnika od progu drzwi. Jeśli odległość ta jest większa niż średnica kół w wózku, istnieje niebezpieczeństwo, że tylne lub przednie koła wpadną między krawężnik i próg i zaklinują się.

 

We wnętrzu autobusu lub tramwaju należy ustawić wózek w specjalnie do tego wyznaczonej strefie. Należy pamiętać o unieruchomieniu wózka hamulcem.

 

Informacja prasowa Navigation


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
10-01-2020
Ocena:
nasz wózek daje radę po każdej nawierzchni i bez problemu pokonuje krawężniki. Moja siostra nam polecala wlasnie anex m type i dzieki niej go mamy. Jest bardzo wygodny i przyjemnie się prowadzi
09-01-2020
Ocena:
Dobry wózek z dobra amortyzację to podstawa dlatego postawiłam na anex m/type .
05-10-2018
Ocena:
Warto mieć dobry wózek! Zwinny i skrętny, najlepiej na dużych kołach, dlatego ja wybrałam Anex Discovery.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).