Data publikacji:

Maluch w komunikacji miejskiej

Autor: Maria Szadkowska

Codziennością dla wielu rodziców i opiekunów małych dzieci jest podróżowanie po mieście środkami komunikacji miejskiej. Niestety, nie zawsze tabor jest dostosowany do przewożenia wózków z maluchami – wysokie schody i wąskie wejścia do autobusów potrafią uprzykrzyć nawet niedługą wyprawę. Niskopodłogowe pojazdy są dużo bardziej wygodne, jednak i w przypadku korzystania z nich należy mieć „oczy dookoła głowy”, by zapewnić dziecku bezpieczną podróż.

 

bezpieczny-maluch-550x350

 

Nagłe hamowanie, ostry zakręt czy wyboista droga – podczas przejazdu środkami komunikacji miejskiej nietrudno o sytuacje, w których niejeden dorosły może poczuć się niepewnie. Utrzymanie równowagi własnej jak i podróżującego z nami dziecka w wózku – to już wyższa szkoła jazdy. Płynne prowadzenie autobusu lub tramwaju oraz uprzejmość kierowców i współpasażerów potrafią zdecydowanie ułatwić przejazd ze szkrabem. Ważne przede wszystkim jest jednak zastosowanie się do sprawdzonych zasad bezpiecznego podróżowania z dzieckiem.

 

Studiujesz rozkład jazdy – przestudiuj i wózek

Przed przyjazdem autobusu lub tramwaju na przystanek sprawdźmy, czy wózek jest dobrze złożony i czy dziecko jest w nim bezpieczne usadzone. – Kluczowe są tu mechanizmy składania i rozkładania stelaża oraz mocowanie gondoli lub wkładu spacerowego do podwozia wózka. Na przystanku najlepiej jest wykonać próbę lekkiego podniesienia wózka za te elementy – radzi Jerzy Mszyca, ekspert ds. jakości wózków dziecięcych Navington i X-Lander.

 

W wózkach testowanych w akredytowanych jednostkach certyfikujących rozpięcie się podzespołów jest raczej niemożliwe, dlatego już podczas zakupu wózka zwróćmy uwagę, czy wybrany model posiada wszelki niezbędne certyfikaty. Oprócz zweryfikowania stabilności połączeń gondoli, spacerówki czy fotelika z podwoziem bezwzględnie należy zabezpieczyć malucha przed ewentualnym wypadnięciem z wózka. – Dzieci, które potrafią samodzielnie usiąść lub podnieść się, powinny być zapięte w pięciopunktowe szelki. Nawet jeśli maluch nie jest zbyt ruchliwy i nie wyrywa się do stawania w wózku, szelki są niezbędne na wypadek ostrzejszego hamowania czy innej trudnej do przewidzenia sytuacji – radzi ekspert Navington i X-Lander. Pamiętajmy ponadto, by do pojazdu nie wchodzić po dźwięku sygnalizującym zamykanie drzwi.

 

Przodem i tyłem, czyli gimnastyka w tramwaju

Do najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców z dziećmi należy m.in. sposób wprowadzania i wyprowadzania wózka. Należy go wprowadzać do środka pojazdu przez specjalnie oznakowane drzwi, najpierw przednimi kołami, zaś wyprowadzać tymi samymi drzwiami, ale tyłem. Przy wysiadaniu ważne jest, by jako pierwszy z pojazdu wyszedł opiekun, który trzymając oburącz wózek wyprowadzi go tyłem. Jerzy Mszyca dodaje: - Podczas wprowadzania wózka do pojazdu niskopodłogowego należy zwrócić uwagę na odległość krawężnika od progu drzwi. Jeśli odległość ta jest większa niż średnica kół w wózku, istnieje niebezpieczeństwo, że tylne lub przednie koła wpadną między krawężnik i próg i zaklinują się.

 

We wnętrzu autobusu lub tramwaju należy ustawić wózek w specjalnie do tego wyznaczonej strefie. Należy pamiętać o unieruchomieniu wózka hamulcem.

 

Informacja prasowa Navigation


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
10-01-2020
Ocena:
nasz wózek daje radę po każdej nawierzchni i bez problemu pokonuje krawężniki. Moja siostra nam polecala wlasnie anex m type i dzieki niej go mamy. Jest bardzo wygodny i przyjemnie się prowadzi
09-01-2020
Ocena:
Dobry wózek z dobra amortyzację to podstawa dlatego postawiłam na anex m/type .
05-10-2018
Ocena:
Warto mieć dobry wózek! Zwinny i skrętny, najlepiej na dużych kołach, dlatego ja wybrałam Anex Discovery.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.