Data publikacji:

Wychowanie zgodne z płcią

Autor: Agnieszka Pytlińska

To, że chłopcy różnią się od dziewczynek, nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym to wiemy wszyscy. Wielu rodziców jednak stawia sobie pytanie czy te męskie/żeńskie cechy charakteru w jakiś szczególny sposób wzmacniać, czy może pozwolić malcowi na swobodę wyboru? Jak płeć dziecka wpływa na sposób jego wychowania?

 

wychowanie-wg-pluci-550x350

 

Dawniej…

Na co dzień stykamy się z setkami stereotypów. Jak wiadomo „chłopacy nie płaczą”, a „dziewczynki powinny być grzeczne i nie łazić po drzewach”; kolorem chłopców jest niebieski, a dziewczynek różowy; chłopcy bawią się autkami, a dziewczynki lalkami… Jeszcze na początku XX wieku wiele z zasad wychowawczych, które dziś uznajemy za stereotypowe miało swoje głębokie uzasadnienie w panującej rzeczywistości. W końcu dziewczynki były wychowywane do tego, aby prowadzić dom i wychowywać dzieci, a chłopcy, by w przyszłości zadbać o stronę bytową swojej rodziny. Stąd też rozwijanie takich cech jak cierpliwość czy empatia u dziewczynek miały bardzo silne podstawy. Podobnie w przypadku chłopców dobrze wykształcone cechy takie jak zaradność czy rywalizacja niekiedy decydowały o statusie ekonomicznym w przyszłości.

 

I dziś…

Wprawdzie pierwsze zmiany w nastawieniu do ról społecznych można spotkać już w XIX wieku, jednak tak na dużą skalę można je zauważyć w XX wieku. Lata wojny spowodowały, że o byt w wielu domach musiały zatroszczyć się kobiety. Mężczyźni po powrocie nierzadko nie byli w stanie powrócić do dawnych ról społecznych. I w ten sposób wszystko się pomieszało. Dziś w XXI wieku świat ciągle dąży do „równouprawnienia”, przez co dawne zasady wychowawcze nie mają już zastosowania. Trudno sobie wyobrazić delikatną dziewczynkę, która wychowana jest jak „mała księżniczka” w twardych realiach dzisiejszego rynku pracy. Podobnie chłopiec – „waleczny rycerz” zupełnie nie przystaje do świata, w którym nierzadko to właśnie mężczyzna staje się „panią” domu.

 

Jak sobie poradzić?

Obecny świat wymaga nowych pomysłów na wychowanie dzieci. Dziś już nikogo nie dziwi dziewczynka – chłopczyca, czy wrażliwy i delikatny chłopiec. W wychowaniu zawsze najważniejsze było to, co dzieci mogły zaobserwować w domach. Dawniej mama - pani domu, to był jednoznaczny wzór dla dziewczynek, tata – pracujący, silny i zaradny był wzorem dla chłopców. Dziś dzieci biorą przykład z mamy, która świetnie sobie radzi w pracy, jeździ samochodem, umie naprawić kran, oraz z taty, który posprząta w domu, ugotuje obiad i przytuli maluszka, a potem wszyscy razem pójdą na zakupy czy długi spacer po lesie. Zadbajmy zatem o to, aby nasze dzieci były otoczone miłością oraz wzorcami osobowymi, które warto naśladować. Dzięki temu wychowanie dzieci okaże się czymś całkowicie naturalnym i niemal intuicyjnym, a nasze maluchy w przyszłości będą potrafiły poradzić sobie w dorosłym świecie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!