Światowy Dzień Mycia Rąk - skąd taki pomysł?

Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony 15 października to inicjatywa zapoczątkowana przez UNICEF. Celem obchodów jest edukacja społeczeństwa na temat tego, jak ważne dla zdrowia jest zwykłe mycie rąk.

 

jak-myc-rece-550x350

 

Chociaż oczywista jest obecność mydła w domach, wcale nie oznacza to, że równie oczywiste jest korzystanie z niego - w zależności od regionu świata - mydła używa od 0 do 34 proc. rodzin. Niech każdy sam przed sobą uczciwie odpowie na pytania: czy zdarzyło się kiedyś, że przed posiłkiem nie umyłeś rąk? Nie miałeś czasu? Nie chciało ci się? A może zapomniałeś? Czasami taka prozaiczna czynność umyka naszej uwadze. Tymczasem każde takie zaniedbanie ma znaczenie dla naszego zdrowia.

 

Dlaczego warto myć ręce?

Bakterie dzielą się na pół co 15-20 minut. Jeśli więc na rękach znajdzie się choćby jedna bakteria, po 6 godzinach jest ich już prawie 17 000 000.

 

Zarazki są wszędzie, a my nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo przenosimy je na rękach. Na przykład nie myjąc rąk po wizycie w toalecie - nie tylko publicznej – możemy przenieść bakterie kałowe na klawiaturę komputera, telefon komórkowy, uchwyty w wózkach sklepowych, banknoty, klamki - wszystkie przedmioty, których dotykamy wielokrotnie
w ciągu dnia.

 

Na rękach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów. Narażamy się w ten sposób na infekcje skóry i błon śluzowych (mogące wywołać np. ropnie, czyraki, zapalenie spojówek), zakażenia jelitowe powodujące biegunki, wymioty, bóle brzucha. Często mogą to być także choroby dróg oddechowych – grypa, zapalenie gardła czy zapalenie płuc.

Tymczasem częste mycie rąk jest w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań dzieci na przykład na biegunkę (druga co do częstości przyczyna śmierci u dzieci do 5 roku życia) o połowę, a na zapalenie płuc (najczęstsza przyczyna śmierci u małych dzieci) – o 25%.

 

Zapobieganie przenoszeniu zarazków jest bardzo proste - wystarczy myć ręce. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.

 

instrukcja-jak-myc-rece

 

Dokładne mycie rąk warto zacząć od zdjęcia biżuterii (pierścionki, obrączki). Poniżej przedstawiamy, zatwierdzoną przez Europejski Komitet Normalizujący – CEN, technikę mycia rąk, opracowaną przez prof. G. A. J. Ayliffe’a

 

Uczyć nawyków od małego

Badania wykazały, że ponad 40 % przypadków zachorowań na biegunkę u dzieci w wieku szkolnym jest wynikiem przenoszenia zarazków w szkole. Dlatego nawyku mycia rąk warto uczyć dzieci jak najwcześniej.

 

Z myślą o wyrobieniu nawyku częstego i poprawnego mycia rąk powstał program edukacyjny „Akademia Czystych Rąk Carex”. W czasie zajęć uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjów w całej Polsce biorą udział w lekcjach, na których dowiadują się, dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu rąk oraz poznają techniki dokładnego mycia rąk.

 

To jest już trzecia edycja programu edukacyjnego „Akademii Czystych Rąk”. W poprzednich latach, w programie wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół z całej Polski. W czasie zajęć, dzieci poprzez zabawę zapoznały się z tematami: zdrowia oraz bakterii i wirusów. Każdej szkole, która wzięła udział w programie, przyznany został Dyplom Szkoły Czystych Rąk, dokumentujący uzyskaną wiedzę z zakresu właściwej higieny rąk. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym „Gdzie były i co robiły Twoje ręce?”. Zwycięska klasa, wraz z opiekunami otrzymała zaproszenie do Warszawy na edukacyjne spotkanie połączone ze zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik.

 

Temat i forma konkursu „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?” pozwoliły uczniom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie.

 

Informacje na temat programu dostępne są na www.carex.pl

 

Informacja prasowa

 

Zdjęcie: materiał prasowy

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
8-2-2018
Ocena:
Higiena przede wszystkim!