Data publikacji:

Światowy Dzień Mycia Rąk - skąd taki pomysł?

Autor: Maria Szadkowska

Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony 15 października to inicjatywa zapoczątkowana przez UNICEF. Celem obchodów jest edukacja społeczeństwa na temat tego, jak ważne dla zdrowia jest zwykłe mycie rąk.

 

jak-myc-rece-550x350

 

Chociaż oczywista jest obecność mydła w domach, wcale nie oznacza to, że równie oczywiste jest korzystanie z niego - w zależności od regionu świata - mydła używa od 0 do 34 proc. rodzin. Niech każdy sam przed sobą uczciwie odpowie na pytania: czy zdarzyło się kiedyś, że przed posiłkiem nie umyłeś rąk? Nie miałeś czasu? Nie chciało ci się? A może zapomniałeś? Czasami taka prozaiczna czynność umyka naszej uwadze. Tymczasem każde takie zaniedbanie ma znaczenie dla naszego zdrowia.

 

Dlaczego warto myć ręce?

Bakterie dzielą się na pół co 15-20 minut. Jeśli więc na rękach znajdzie się choćby jedna bakteria, po 6 godzinach jest ich już prawie 17 000 000.

 

Zarazki są wszędzie, a my nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo przenosimy je na rękach. Na przykład nie myjąc rąk po wizycie w toalecie - nie tylko publicznej – możemy przenieść bakterie kałowe na klawiaturę komputera, telefon komórkowy, uchwyty w wózkach sklepowych, banknoty, klamki - wszystkie przedmioty, których dotykamy wielokrotnie
w ciągu dnia.

 

Na rękach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów. Narażamy się w ten sposób na infekcje skóry i błon śluzowych (mogące wywołać np. ropnie, czyraki, zapalenie spojówek), zakażenia jelitowe powodujące biegunki, wymioty, bóle brzucha. Często mogą to być także choroby dróg oddechowych – grypa, zapalenie gardła czy zapalenie płuc.

Tymczasem częste mycie rąk jest w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań dzieci na przykład na biegunkę (druga co do częstości przyczyna śmierci u dzieci do 5 roku życia) o połowę, a na zapalenie płuc (najczęstsza przyczyna śmierci u małych dzieci) – o 25%.

 

Zapobieganie przenoszeniu zarazków jest bardzo proste - wystarczy myć ręce. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.

 

instrukcja-jak-myc-rece

 

Dokładne mycie rąk warto zacząć od zdjęcia biżuterii (pierścionki, obrączki). Poniżej przedstawiamy, zatwierdzoną przez Europejski Komitet Normalizujący – CEN, technikę mycia rąk, opracowaną przez prof. G. A. J. Ayliffe’a

 

Uczyć nawyków od małego

Badania wykazały, że ponad 40 % przypadków zachorowań na biegunkę u dzieci w wieku szkolnym jest wynikiem przenoszenia zarazków w szkole. Dlatego nawyku mycia rąk warto uczyć dzieci jak najwcześniej.

 

Z myślą o wyrobieniu nawyku częstego i poprawnego mycia rąk powstał program edukacyjny „Akademia Czystych Rąk Carex”. W czasie zajęć uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjów w całej Polsce biorą udział w lekcjach, na których dowiadują się, dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu rąk oraz poznają techniki dokładnego mycia rąk.

 

To jest już trzecia edycja programu edukacyjnego „Akademii Czystych Rąk”. W poprzednich latach, w programie wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół z całej Polski. W czasie zajęć, dzieci poprzez zabawę zapoznały się z tematami: zdrowia oraz bakterii i wirusów. Każdej szkole, która wzięła udział w programie, przyznany został Dyplom Szkoły Czystych Rąk, dokumentujący uzyskaną wiedzę z zakresu właściwej higieny rąk. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym „Gdzie były i co robiły Twoje ręce?”. Zwycięska klasa, wraz z opiekunami otrzymała zaproszenie do Warszawy na edukacyjne spotkanie połączone ze zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik.

 

Temat i forma konkursu „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?” pozwoliły uczniom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie.

 

Informacje na temat programu dostępne są na www.carex.pl

 

Informacja prasowa

 

Zdjęcie: materiał prasowy


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
08-02-2018
Ocena:
Higiena przede wszystkim!
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.