Światowy Dzień Mycia Rąk - skąd taki pomysł?

Data:

Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony 15 października to inicjatywa zapoczątkowana przez UNICEF. Celem obchodów jest edukacja społeczeństwa na temat tego, jak ważne dla zdrowia jest zwykłe mycie rąk.

 

jak-myc-rece-550x350

 

Chociaż oczywista jest obecność mydła w domach, wcale nie oznacza to, że równie oczywiste jest korzystanie z niego - w zależności od regionu świata - mydła używa od 0 do 34 proc. rodzin. Niech każdy sam przed sobą uczciwie odpowie na pytania: czy zdarzyło się kiedyś, że przed posiłkiem nie umyłeś rąk? Nie miałeś czasu? Nie chciało ci się? A może zapomniałeś? Czasami taka prozaiczna czynność umyka naszej uwadze. Tymczasem każde takie zaniedbanie ma znaczenie dla naszego zdrowia.

 

Dlaczego warto myć ręce?

Bakterie dzielą się na pół co 15-20 minut. Jeśli więc na rękach znajdzie się choćby jedna bakteria, po 6 godzinach jest ich już prawie 17 000 000.

 

Zarazki są wszędzie, a my nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo przenosimy je na rękach. Na przykład nie myjąc rąk po wizycie w toalecie - nie tylko publicznej – możemy przenieść bakterie kałowe na klawiaturę komputera, telefon komórkowy, uchwyty w wózkach sklepowych, banknoty, klamki - wszystkie przedmioty, których dotykamy wielokrotnie
w ciągu dnia.

 

Na rękach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów. Narażamy się w ten sposób na infekcje skóry i błon śluzowych (mogące wywołać np. ropnie, czyraki, zapalenie spojówek), zakażenia jelitowe powodujące biegunki, wymioty, bóle brzucha. Często mogą to być także choroby dróg oddechowych – grypa, zapalenie gardła czy zapalenie płuc.

Tymczasem częste mycie rąk jest w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań dzieci na przykład na biegunkę (druga co do częstości przyczyna śmierci u dzieci do 5 roku życia) o połowę, a na zapalenie płuc (najczęstsza przyczyna śmierci u małych dzieci) – o 25%.

 

Zapobieganie przenoszeniu zarazków jest bardzo proste - wystarczy myć ręce. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.

 

instrukcja-jak-myc-rece

 

Dokładne mycie rąk warto zacząć od zdjęcia biżuterii (pierścionki, obrączki). Poniżej przedstawiamy, zatwierdzoną przez Europejski Komitet Normalizujący – CEN, technikę mycia rąk, opracowaną przez prof. G. A. J. Ayliffe’a

 

Uczyć nawyków od małego

Badania wykazały, że ponad 40 % przypadków zachorowań na biegunkę u dzieci w wieku szkolnym jest wynikiem przenoszenia zarazków w szkole. Dlatego nawyku mycia rąk warto uczyć dzieci jak najwcześniej.

 

Z myślą o wyrobieniu nawyku częstego i poprawnego mycia rąk powstał program edukacyjny „Akademia Czystych Rąk Carex”. W czasie zajęć uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjów w całej Polsce biorą udział w lekcjach, na których dowiadują się, dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu rąk oraz poznają techniki dokładnego mycia rąk.

 

To jest już trzecia edycja programu edukacyjnego „Akademii Czystych Rąk”. W poprzednich latach, w programie wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół z całej Polski. W czasie zajęć, dzieci poprzez zabawę zapoznały się z tematami: zdrowia oraz bakterii i wirusów. Każdej szkole, która wzięła udział w programie, przyznany został Dyplom Szkoły Czystych Rąk, dokumentujący uzyskaną wiedzę z zakresu właściwej higieny rąk. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym „Gdzie były i co robiły Twoje ręce?”. Zwycięska klasa, wraz z opiekunami otrzymała zaproszenie do Warszawy na edukacyjne spotkanie połączone ze zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik.

 

Temat i forma konkursu „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?” pozwoliły uczniom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie.

 

Informacje na temat programu dostępne są na www.carex.pl

 

Informacja prasowa

 

Zdjęcie: materiał prasowy

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
8-2-2018
Ocena:
Higiena przede wszystkim!