Data publikacji:

Światowy Dzień Mycia Rąk - skąd taki pomysł?

Autor: Maria Szadkowska

Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony 15 października to inicjatywa zapoczątkowana przez UNICEF. Celem obchodów jest edukacja społeczeństwa na temat tego, jak ważne dla zdrowia jest zwykłe mycie rąk.

 

jak-myc-rece-550x350

 

Chociaż oczywista jest obecność mydła w domach, wcale nie oznacza to, że równie oczywiste jest korzystanie z niego - w zależności od regionu świata - mydła używa od 0 do 34 proc. rodzin. Niech każdy sam przed sobą uczciwie odpowie na pytania: czy zdarzyło się kiedyś, że przed posiłkiem nie umyłeś rąk? Nie miałeś czasu? Nie chciało ci się? A może zapomniałeś? Czasami taka prozaiczna czynność umyka naszej uwadze. Tymczasem każde takie zaniedbanie ma znaczenie dla naszego zdrowia.

 

Dlaczego warto myć ręce?

Bakterie dzielą się na pół co 15-20 minut. Jeśli więc na rękach znajdzie się choćby jedna bakteria, po 6 godzinach jest ich już prawie 17 000 000.

 

Zarazki są wszędzie, a my nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo przenosimy je na rękach. Na przykład nie myjąc rąk po wizycie w toalecie - nie tylko publicznej – możemy przenieść bakterie kałowe na klawiaturę komputera, telefon komórkowy, uchwyty w wózkach sklepowych, banknoty, klamki - wszystkie przedmioty, których dotykamy wielokrotnie
w ciągu dnia.

 

Na rękach przenosimy najczęściej bakterie dwoinki zapalenia płuc, salmonelli i pałeczki jelitowe coli, bakterie gronkowców oraz różne typy wirusów. Narażamy się w ten sposób na infekcje skóry i błon śluzowych (mogące wywołać np. ropnie, czyraki, zapalenie spojówek), zakażenia jelitowe powodujące biegunki, wymioty, bóle brzucha. Często mogą to być także choroby dróg oddechowych – grypa, zapalenie gardła czy zapalenie płuc.

Tymczasem częste mycie rąk jest w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań dzieci na przykład na biegunkę (druga co do częstości przyczyna śmierci u dzieci do 5 roku życia) o połowę, a na zapalenie płuc (najczęstsza przyczyna śmierci u małych dzieci) – o 25%.

 

Zapobieganie przenoszeniu zarazków jest bardzo proste - wystarczy myć ręce. Z badań wynika, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii już o około 90%, natomiast kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.

 

instrukcja-jak-myc-rece

 

Dokładne mycie rąk warto zacząć od zdjęcia biżuterii (pierścionki, obrączki). Poniżej przedstawiamy, zatwierdzoną przez Europejski Komitet Normalizujący – CEN, technikę mycia rąk, opracowaną przez prof. G. A. J. Ayliffe’a

 

Uczyć nawyków od małego

Badania wykazały, że ponad 40 % przypadków zachorowań na biegunkę u dzieci w wieku szkolnym jest wynikiem przenoszenia zarazków w szkole. Dlatego nawyku mycia rąk warto uczyć dzieci jak najwcześniej.

 

Z myślą o wyrobieniu nawyku częstego i poprawnego mycia rąk powstał program edukacyjny „Akademia Czystych Rąk Carex”. W czasie zajęć uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjów w całej Polsce biorą udział w lekcjach, na których dowiadują się, dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu rąk oraz poznają techniki dokładnego mycia rąk.

 

To jest już trzecia edycja programu edukacyjnego „Akademii Czystych Rąk”. W poprzednich latach, w programie wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół z całej Polski. W czasie zajęć, dzieci poprzez zabawę zapoznały się z tematami: zdrowia oraz bakterii i wirusów. Każdej szkole, która wzięła udział w programie, przyznany został Dyplom Szkoły Czystych Rąk, dokumentujący uzyskaną wiedzę z zakresu właściwej higieny rąk. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym „Gdzie były i co robiły Twoje ręce?”. Zwycięska klasa, wraz z opiekunami otrzymała zaproszenie do Warszawy na edukacyjne spotkanie połączone ze zwiedzaniem Centrum Nauki Kopernik.

 

Temat i forma konkursu „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?” pozwoliły uczniom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie.

 

Informacje na temat programu dostępne są na www.carex.pl

 

Informacja prasowa

 

Zdjęcie: materiał prasowy


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
08-02-2018
Ocena:
Higiena przede wszystkim!
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?
rozwój motoryczny dziecka

Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka?

2023-03-21
Rozwój motoryczny dziecka to inaczej rozwój ruchowy, czyli zwiększanie się sprawności ciała i doskonalenie koordynacji ruchów. Rozwój ten możemy obserwować w zakresie motoryki dużej (np. raczkowanie, chodzenie), jak i małej (np. chwytanie przedmiotów czy układanie dłoni w sposób umożliwiający rysowanie). Najintensywniejszy rozwój motoryczny przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka, ale i później warto go wspierać.
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.