Data publikacji:

Co dorośli robią w sypialni?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Kiedy w domu macie małego brzdąca, który bardzo chętnie spaceruje nocą po mieszkaniu może się zdarzyć, że odwiedzi również waszą sypialnię – i to w bardzo nieodpowiednim do tego momencie. Jak zachować się kiedy malec zobaczy jak się kochacie? Co mu powiedzieć?

 

co-rodzice-robia-w-sypialni-550x350

 

Po pierwsze spokój

Spokój uratował już niejednego człowieka z opresji, pomoże również wam. Problemem może jednak okazać się utrzymanie nerwów na wodzy, gdyż w pierwszej chwili większość dorosłych krzyczy „idź stąd”, a to nie najlepsze wyjście z sytuacji. To jak zachowacie się w takiej chwili może wpłynąć na postrzeganie seksu przez wasze dziecko w przyszłości. Nerwowe zachowanie przekona go, że to co zobaczył jest złe albo wstydliwe, a przecież wcale tak nie jest.

 

A właściwie to co widziałeś?

Kiedy już pierwszy szok minie, zapytajcie malca co on tak właściwie widział. To co dla was jest jasną sytuacją – kochaliście się, dla dziecka może być równie jasne, ale nie koniecznie musi się pokrywać z waszym zdaniem. Wiele dzieci na tak postawione pytanie odpowie, że na przykład ćwiczyliście. O tym czy wyprowadzać malca z błędu musicie zadecydować sami, ale skoro widział ćwiczenia, to może niech tak zostanie J.

 

Trudne pytania

Niestety nie każdy wizytator sypialni jest nieświadomym maluszkiem. Może się zdarzyć, że trafi się wam ciekawski przedszkolak, którego pęd do wiedzy trzeba będzie jakoś zaspokoić. Wtedy najlepszym wyjściem jest udzielanie szczerych odpowiedzi tak, by brzdąc zrozumiał. Nie ma co wdawać się w szczegółowe wyjaśnienia, znacznie lepiej zaspokajać ciekawość odpowiadając na zadane pytania. Od czego zacząć? Najlepiej od stwierdzenia uniwersalnego, że się kochacie, a przytulanie to forma okazywania sobie uczuć. Jeśli to nie wystarczy i pojawią się kolejne pytania można powoli uświadamiać szkraba, że tak przytulają się dorośli, a jeśli bardzo się kochają to u mamy w brzuszku zaczyna rozwijać się dziecko. Warto podczas takiej rozmowy podkreślić, że taka forma okazywania sobie uczuć przeznaczona jest dla ludzi dorosłych, mężczyzny i kobiety, aby malcowi nie przyszło do głowy przytulanie się do ulubionej koleżanki z przedszkola.

 

Lepiej zapobiegać…

Wychowanie dziecka wiąże się z odpowiedziami na krępujące pytania, jednak zamiast łamać sobie głowę nad kolejnym zestawem odpowiedzi, na które stanowczo wygodniej jest udzielać odpowiedzi w bardziej sprzyjających warunkach, lepiej wykorzystać kilka sztuczek, aby unikać takich sytuacji. Najprostszym wyjściem jest zamykanie sypialni na klucz, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Inną formą wczesnego ostrzegania może być zawieszenie dzwoneczka na drzwiach pokoju malca – dzięki temu jest szansa, że zanim stanie w progu sypialni, wy już będziecie słodko spali.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Imagery Majestic


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Dokładnie - klucz rozwiązuje sprawę :P
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

2025-01-06
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

2024-12-23
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.