Dogoterapia – co to takiego?

Data:

Dogoterapia to jedna z metod terapii dzieci niepełnosprawnych ruchowo, umysłowo lub emocjonalnie. Jak wszyscy wiedzą kontakt ze zwierzęciem potrafi zdziałać cuda, również w przypadku rehabilitacji.

 

dogoterapia-dziecko=terapia-550x350

 

Dogoterapia – dla kogo?

Ten rodzaj terapii szczególnie polecany jest dla osób niepełnosprawnych umysłowo i emocjonalnie, a dopiero w drugiej kolejności dla tych z niepełnosprawnością fizycznym. Psy dzięki swojej bezgranicznej miłości i oddaniu potrafią otworzyć niejedno serce. Szczególnie polecane są w terapii dzieci z autyzmem, zaburzeniami lękowymi zaburzeniami nastroju, zespołem Downa, ADHD, ale również porażeniem mózgowym czy niedowładem kończyn spowodowanym różnymi przyczynami.

 

Dogoterapia – jak działa?

Dogoterapia pozwala przede wszystkim na przerwanie bariery nieśmiałości oraz zwrócenie uwagi małego pacjenta na psa. W przypadku terapii dzieci cierpiących na stany lękowe pies daje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli jest duży. W przypadku autyzmu czy ADHD zwierzę wymusza zwrócenie na siebie uwagi. Każdy pacjent musi wiedzieć jak wygląda pies i w jaki sposób trzeba o niego dbać. Jednym z zadań leczonych tą metodą dzieci, niezależnie od ich stanu jest właśnie opieka nad zwierzęciem, oczywiście w określonym zakresie. Dzięki konieczności np. wyczesania psa, albo głaskania go do snu, powtarzane setki razy ruchy pomagają w usprawnieniu mięśni. Konieczność karmienia czy wyprowadzania psa wymusza na malcu poczucie odpowiedzialności a za razem uczucie współzależności.

 

Dogoterapia – jakie psy?

Aby dogoterapia była skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, psy dla dzieci są specjalnie szkolone. Wybierane są przede wszystkim rasy znane ze swojej łagodności, opiekuńczości i chęci do zabawy takie jak labradory czy nowofundlandy, ale nie tylko. Właściwie każdy pies, z wyłączeniem ras obronnych i stróżujących, po przeszkoleniu może stać się swego rodzaju rehabilitantem.

 

Dogoterapia – gdzie jest prowadzona?

Terapię z pomocą psów prowadzą specjalnie do tego przygotowane ośrodki. Znajduje się w nich zazwyczaj kilka przeszkolonych psów. Zwierzęta w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego pacjenta mogą być przywożone do szpitala bądź jednostki opiekuńczej, domu, albo to pacjent odwiedza je w ośrodku.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Waldemar

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
1-9-2020
Ocena:
uwielbiamy psy i zawsze nam towarzysza. Pies jest naszym przyjacielem, nawet razem jemy :D Ale on oczywiście swoją karmę maxi natural z biedronki
18-12-2019
Ocena:
My mamy labradora który wabi Leo. Nasza córka jest z nim bardzo zżyta. Wcina Maxi Natural karmy z biedronki, uwielbia spacery oraz zabawy w domu. Nie wyobrażamy sobie życia bez niego
21-12-2018
Ocena:
labradory nadaja sie do tego najlepiej :)