Data publikacji:

Nie ma dzieci - są ludzie. Podsumowanie Roku Korczaka

Autor: Maria Szadkowska

Pod tym hasłem rozpoczyna się kampania społeczna podsumowująca działania podejmowane w ramach Roku Janusza Korczaka. Roku szczególnie skupiającego się na prawach dziecka, ich poszanowaniu i godnym traktowaniu. Startująca właśnie kampania „Nie ma dzieci – są ludzie” ma na celu przypomnieć i uwrażliwić na ten fakt. Pomysłodawcą akcji jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

 

kampania-spoleczna-nie-ma-dzieci-sa-ludzie-550x350

 

Potrzeba propagowania praw dziecka

Dorośli nie zawsze pamiętają, że prawa dziecka to nie tylko hasła. Powinny być stosowane na co dzień i wobec każdego dziecka bez wyjątków. Przecież dzieci, tak samo jak dorośli są pełnoprawnymi obywatelami i przysługują im rozliczne prawa obowiązujące niezależnie od wieku.

 

„W ostatnim czasie mamy do czynienia z zatrważającą ilością przemocy wobec dzieci. Chciałbym, aby ta kampania zwróciła uwagę społeczeństwa i przypomniała mu, że dziecko jest pełnoprawnym obywatelem i należy mu się najwyższe poszanowanie” – mówi Marek Michalak.

 

2012 Rokiem Korczaka

Obchody Roku Korczaka skupiły się na różnorodnych akcjach edukacyjnych mających na celu uświadomienie zarówno dzieciom, jak i dorosłym podmiotowości prawnej dziecka jako obywatela. Początek kampanii nie bez przyczyny wyznaczono na 20. Listopada. W tym dniu przypada bowiem ustanowiony przez ONZ Powszechny Dzień Praw Dziecka.

 

Janusz Korczak

Wybitny pedagog, działacz społeczny, prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Był pionierem w dziedzinie resocjalizacji dzieci i pracy z dzieckiem trudnym. Był również pisarzem. Znamy go z tytułów takich jak: „Król Maciuś I” czy „Kajtuś Czarodziej” do dziś obecnych w klasyce literatury dla dzieci i młodzieży.

 

Wsparcie akcji

Kampanię wspiera Agencja TELESCOPE. Dzięki pomocy partnerów zrealizowano już 45. i 30. sekundowe spoty, które będą emitowane zarówno w telewizji, radiu jak i w kinie. Dodatkowo akcja będzie promowana licznymi bilbordami oraz plakatami. Nie zabraknie też promocji w Internecie.

 

kampania-spoleczna-nie-ma-dzieci-sa-ludzie

 

Zdjęcie: Materiały prasowe


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Piękna i mądra inicjatywa!
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).