Data publikacji:

Nie ma dzieci - są ludzie. Podsumowanie Roku Korczaka

Autor: Maria Szadkowska

Pod tym hasłem rozpoczyna się kampania społeczna podsumowująca działania podejmowane w ramach Roku Janusza Korczaka. Roku szczególnie skupiającego się na prawach dziecka, ich poszanowaniu i godnym traktowaniu. Startująca właśnie kampania „Nie ma dzieci – są ludzie” ma na celu przypomnieć i uwrażliwić na ten fakt. Pomysłodawcą akcji jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

 

kampania-spoleczna-nie-ma-dzieci-sa-ludzie-550x350

 

Potrzeba propagowania praw dziecka

Dorośli nie zawsze pamiętają, że prawa dziecka to nie tylko hasła. Powinny być stosowane na co dzień i wobec każdego dziecka bez wyjątków. Przecież dzieci, tak samo jak dorośli są pełnoprawnymi obywatelami i przysługują im rozliczne prawa obowiązujące niezależnie od wieku.

 

„W ostatnim czasie mamy do czynienia z zatrważającą ilością przemocy wobec dzieci. Chciałbym, aby ta kampania zwróciła uwagę społeczeństwa i przypomniała mu, że dziecko jest pełnoprawnym obywatelem i należy mu się najwyższe poszanowanie” – mówi Marek Michalak.

 

2012 Rokiem Korczaka

Obchody Roku Korczaka skupiły się na różnorodnych akcjach edukacyjnych mających na celu uświadomienie zarówno dzieciom, jak i dorosłym podmiotowości prawnej dziecka jako obywatela. Początek kampanii nie bez przyczyny wyznaczono na 20. Listopada. W tym dniu przypada bowiem ustanowiony przez ONZ Powszechny Dzień Praw Dziecka.

 

Janusz Korczak

Wybitny pedagog, działacz społeczny, prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Był pionierem w dziedzinie resocjalizacji dzieci i pracy z dzieckiem trudnym. Był również pisarzem. Znamy go z tytułów takich jak: „Król Maciuś I” czy „Kajtuś Czarodziej” do dziś obecnych w klasyce literatury dla dzieci i młodzieży.

 

Wsparcie akcji

Kampanię wspiera Agencja TELESCOPE. Dzięki pomocy partnerów zrealizowano już 45. i 30. sekundowe spoty, które będą emitowane zarówno w telewizji, radiu jak i w kinie. Dodatkowo akcja będzie promowana licznymi bilbordami oraz plakatami. Nie zabraknie też promocji w Internecie.

 

kampania-spoleczna-nie-ma-dzieci-sa-ludzie

 

Zdjęcie: Materiały prasowe


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Piękna i mądra inicjatywa!
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.
2-letnie dziecko budzi się z płaczem

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? Jak sobie z tym poradzić?

2023-05-30
Świeżo upieczeni rodzice liczą się z tym, że przez pewien czas nie będą przesypiać całych nocy. Mało kto jednak przewiduje, że stan ten będzie trwał dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem jak dowodzą badania, znaczna część dzieci przebudza się w nocy nawet już po ukończeniu drugiego roku życia. Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem i co można z tym zrobić?